מאמין שרואה חשבון הוא יועץ עיסקי?

מאמין שרואה חשבון הוא יועץ עיסקי?

אם אתה לא מעורה בנתונים החשבונאים של העסק שלך זה גרוע!!!

מתקשר אלי לקוח ומבקש עזרה בנושא העסק שלו, לשאלתי לגבי פרטים כלליים כמו מה היה מחזור המכירות שלך השנה, מה הייתה רמת ההוצאות שלך השנה (לא שנה קודמת).תשובתו הייתה "אני באמת לא יודע זה אצל הרואה חשבון" מיד אני מבין שיש לי כאן עסק שלא מנוהל ומקומו בסוף מעשה בחדלות פירעון.

כן, אני מבין את הבעיה, אני מכיר את הבעיה, זה לא העסק או החברה, הראשונה שאני נתקל בתשובה כזאת "אני לא יודע זה הרואה חשבון מטפל"  אני רק יודע שאני מקבל תשובה שכזאת יש בעסק הזה "חור" אדיר בן הפעילות העסקית לניהול העסקי.

רבים הם בעלי העסקים אשר מתנהלים במישורים מקבילים

  1. העסק מנהל מערכת ניהול בתוכנת ניהול באופן עצמאי.
  2. בעל העסק מתנהל בדוחות אקסל הבונה לעצמו.
  3. לעסק מערכת הנהלת חשבונות חיצונית בו סוף כל חודש עוברים החומרים להנהלת החשבונות ושם הם נרשמים בתוך מערכת המחשוב של הנהלת החשבונות והיא זאת אשר מפיקה את הנתונים, מע"מ, משכורות, תשלומים למוסדות, הכנסות, הוצאות, תשלום חייבים וזכאים ובסוף שנה מסכמת את פעילות העסק לשנה הקודמת.
  4. ויש גם עסקים אשר אוספים את הניירת כל החודש, מעבירים את השקית עם כל החומר למנהל החשבונות החיצוני, והוא זה שמוציא את התשלומים כל 15 לחודש והכל כדבר מוגמר לבעל העסק אין SAY בהחלטות האלה.

וזאת התנהלות גרועה עד גרועה מאד. 

בואו נבין מה תפקידו של מנהל החשבונות ורואה החשבון

מנהל החשבונות תפקידו לארגן את ההוצאות וההכנסות ולהביא אותם לידי תשלום למוסדות.

מנהל החשבונות או רואה החשבון להגיש את המאזן הסופי סוף כל שנה לידי מס הכנסה.

מנהל החשבונות אחראי על הוצאת המשכורות ותשלום הסוציאליות עבור העובדים.

תפקידו של מנהל החשבונות אינו לנהל את העסק, לנתח דוחות ולהביא בפני הלקוח (לא גורף). יותר מזה יש משרדי הנהלת חשבונות אשר מקליד את החומר למערכת הנהלת החשבונות שלו באיחור של כמה חודשים ולכן יש עסקים שבסוף שנה מקבלים רשימות באורך הגלות של שאלות לגבי מה שקרה בשנה החולפת אם הוצאה כזאת או מה זה ההכנסה הזאת או למי שילמתם את ההוצאה הזאת וכ"ד. ולכו תזכרו את כל הפעולות שנעשו כל השנה!

הליך נכון לניהול עסק הוא לקבל ממנהל החשבונות כל פעם אחרי תשלום מע"מ (מאזן בוחן) (בחברה כולל התאמת בנקים) על מנת שבעל העסק יידע בדיוק מה קורה בעסק שלו.

צריך להבין שהמיידע שמופיע במחשב החברה בתוכנת ניהול הפרטית אין את חלוקת ההוצאות בצורה נכונה דבר שמאד מפריע בניהול העסק, בטח שדוחות האקסל לא משקפים זאת. על מנת לנהל עסק, לשלוט בעסק, לאפשר ליועץ עסקי לעזור בניהול העסק, רק הדוחות היוצאות מהנהלת החשבונות הם הקובעים את מה שנעשה בעסק.

קראו עוד איך להעזר בייעוץ עסקי

בעלי עסקים טועים טעות אקוטית

א. שאין להם כלי ניהול קובעים בכל נקודת זמן בעסק.

ב. שאינם יכולים לקבל החלטות לגבי העסק כי חסר להם מיידע חשוב.

ג. שהם מתנהלים על פי נתונים שגויים.

ד. שאין להם מנורת אזהרה באיזה כוון העסק נמצא

ה. בינם ובין רואה החשבון או מנהל החשבונות אין קשר ישיר או קורלציה בין ניירת הנהלת החשבונות והנתונים שיוצאים ממנה לבין תפעול העסק

 

לדוגמה 

2 שותפים בחברה משכו כל אחד X משכורת מהחברה. כתוצאה ממשיכה זאת החברה היתה לא בהפסד אך לא ברווח, החליטו השותפים למשוך כפול ממה שמשכו, ביצוע פעולה זאת הכניס את העסק להפסד חודשי של X כסף אבל לא היה מי שיגיד להם.

חברה שילמה מקדמות למס הכנסה, כך קבע רואה החשבון, הוא קבע זאת שהחברה כתוצאה מהליך חשבונאי במאזן הרוויחה שנה קודמת כסף, אולם בשנה הנוכחית החברה התחילה לאבד לקוחות והפסידה כסף למרות שרואה החשבון המשיך לשלם מקדמות. לא הייתה שום קורלציה בין רואה החשבון להנהלת החברה עד אשר יועץ עסקי נכנס וזעק!

אלה רק דוגמאות ספורות מהנזק שיכול להיגרם לעסק/חברה אשר לא מסונכרנת עם מנהל החשבונות או רואה החשבון שלה, אבל אין להאשים כאן את רואה החשבון כי הוא את עבודתו עושה נאמנה הבעיה בהבנה של הלקוח מה תפקידו של מנהל החשבונות או רואה החשבון.

יש כאן חור מסוכן בהבנה של התפקידים בין מנהל עסק ורואה חשבון

מנהל העסק מקבל את דבריו ופסיקתו של רואה החשבון כפי שקיבל משה את לוחות הברית במעמד הר סינן ובעל העסק תולה את כל יעבו על הרואה חשבון כאשר זה לא תפקידו.

אני יודע שכתבתי באתר הרבה מאד מאמרים המסבירים את הסיבה לכישלון של עסקים  אך מאחר ואני בתקופה העכשווית שעסקים נמצאים בקשיים נתקל יותר ויותר בתופעה וזה כואב לי שעל ניהול נכון ייפול עסק לתהום.

מרגיש גבשושים בעסק כך לך יועץ עסקי וחסוך הרבה כסף

המאמר לא נכתב בהכללה

לקריאת מאמרים מצילי עסקים לחץ בקישור

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא מסין
יבוא יצוא

טוב לא ייצא לנו מייבוא מסין

טוב לא ייצא מסין "פלישתים עליך שמשון" (שופטים טז ט) זה בדיוק ההגדרה הנכונה על מעצמת העל "סין" רקע אין אזרח ישראלי או בעלי העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן