שכיר למה כדאי לך להיות עצמאי?

שכיר למה כדאי לך להיות עצמאי?

במאמר חשוב זה אני רוצה לפנות לכל העובדים השכירים בישראל ולבדוק יחד איתם את היתרונות והחסרונות ל להיות עובד שכיר מול עובד עצמאי או פרילנסר (מיקור חוץ) ובכלל לאותם עובדים שכירים שכבר הצליחו להבין כי העולם השתנה והתהפוכות בו נוגעות לכל אחד מאיתנו הן אם הוא עצמאי או שכיר.

.
רקע

אין עוררין כלל וכלל כי עולם התעסוקה השתנה והתהפך על צדו בעשורים האחרונים, אין זה סוד כי מדי יום ביומו מתהפך עולם העסקים בדרמטיות ייתרה, אין עוררין כי העולם הגלובלי נפתח והיום אם עד לפני הולדתם של המזרח, הודו, ויאטנם, מזרח אירופה עובדים בכל תחומי התעסוקה יכלו למצוא את מקום עבודתם כאן בישראל האהובה שלנו אז היום נוספו לשוק העבודה הישראלי עוד מיליונים של עובדים מכל העולם: אנשי מחשבים, מהנדסי מחשבים, כותבים קודים, גרפיקאים, מהנדסי תוכנה, שירותי מזכירות וטלמרקטינג, עובדי ייצור בטכנולוגיות שונות כל אלה ואחרים עובדים בישראל דרך מה שנקרא: אאוטסורסינג (מיקור חוץ) אם עובד בהודו מרוויח 5 דולר ליום עבודה והשכלתו בדיוק כמו השכלתו של העובד הישראלי במקצועו כאשר עלות שכרו היא בין 50$ ויותר
.
בואו נבחן את תנאיו של העובד הישראלי.

נכיר בעובדה שלעובד הישראלי (גם שהוא עובד אצל קבלן חיצוני) התנאים הסוציאליים וההגנה עליו שמורים וקבועים בחוק. לדוגמא:

1. סל של חוקים המגינים על העובד מכל צד!
2. חוק שכר מינימום כולל איסור על הלנת שכר,
3. השתלמויות ע"ח המעביד.
4. הגנה מלאה מהתחייבות אי ההעסקה בזמן שהעובד מתפטר והולך לעבוד אצל מתחרה. (בית המשפט לעבודה לא מקבל את הסעיפים שמעבידים מחתימים עובדים על אי העסקה אצל מתחרה. המקסימום שסעיף כזה יכול לעבוד הוא במקרים מאד מיוחדים ולתקופה מאד קצרה.
5. תשלום ימי מחלה מהיום השני.
6. תשלום ימי חופשה הקבועים בחוק ויותר מזה
7. תשלום דמי לידה לבעל או לאישה ל שלושה וחצי חודשים.
8. אי יכולת לפטר עובדת בהריון.
9. חובה להעניק שעה עבודה פחותה לעובדת שנזקקת אחרי שחזרה לעבודה להיניק.
10. בית משפט ייעודי לעובדים כאשר שופט ברוב המקרים לטובת העובד עקב נציגי עובדים היושבים בכל דיון המתקיים בבית משפט זה.
11. העובד מחויב לעבוד בשעות העבודה שנקבעו וכל מעביד שמנצל זאת לעוד שעות עבודה או שעות עבודה מהבית יצטרך לשלם לעובד עבור עבודתו זאת. (בית המשפט קנאי מאד לרווחתו של העובד)
12. עובד שכיר לא נדרש להעביר כל מידע על הכנסתו כשכיר לשלטונות המס וחופשי מדיווחים כאלה.

סיכום מצבו של העובד השכיר

העובד השכיר בטוח במשרתו, נהנה מהכנסה קבועה או משתנה בהתאם לסיכום שלו אם המעביד, מקבל את משכורתו באופן קבוע כך שיוכל לנהל את ההוצאות וההכנסות שלו בבטחה, ומאחוריו עומדים ארגוני עובדים, ההסתדרות, ההסתדרות החדשה, בתי המשפט לענייני עבודה, וקטגוריה שלמה של עורכי דין המטפלים בעובדים שמרגישים כי המעביד רימה אותם או לא העניק להם את הזכויות שלהם.

אז אם זה מצוין להיות עובד שכיר (ויש אנשים בצדק שבגלל סיבות אלה הם רוצים ומעדיפים להיות שכירים, זה נותן להם שקט, ללא בעיות עם הגנה מלאה. היכן בכל זאת אני רואה את הבעיה בלהיות שכיר:

ושוב אני חוזר לפתיח של המאמר

העולם השתנה, הוא לא יחזור להיות מה שהוא היה, מיליוני אנשים אבדו את משרתם בגלל הגלובליזציה, המזרח, התחרות הרבה, והשפע! קטגוריות התרסקו, קטגוריות חדשות התפתחו, מצב המעסיקים הלך ונהייה יותר ויותר קשה ורק בישראל נסגרו בשנת 2017 45 אלף עסקים, (זה רק מה שדווח) בנוסף לזה התפתח הדור השלישי מה שאומר שכוח העבודה גדל והרבה מאד אנשים בגיל השלישי מחפשים את עצמם ותעסוקה לעבוד בהם. ולכן "עבודת השכיר" כבר לא בטוחה יותר,

קראו עוד

מה ההבדל בין רואה חשבון ליועץ עסקי 

המלצות לפתיחת עסק

והסיבות כתובות כאן לפניכם.

1. למעביד אין את היכולת לשלם את עלות המעביד על העובד הישראלי בגלל תחרות ארצית וגלובלית.
2. המעביד התחיל לחשוב במונחים של חסכון: עובד זה לא רק המשכורת והתנאים הסוציאליים, זה המטר המרובע שהעובד תופש במשרד, זה הרכב, זה הקפה וכל התנאים שבמשרד או במפעל, והעלות הזאת יקרה מאד למעביד.
3. לא מדובר כאן רק באנשי המשרד, יש את עובדי הייצור מרמת החרטים אשר עולים הון כסף למעביד למול העלות הקטנה שהוא מבצע את העבודה בחו"ל, (אפשר כבר לספור במאות את המתווכים שקמו בישראל ובסין עצמה אשר מטפלים במפעלי הייצור בסין יוצרים את הקשר ומספקים את אותה עבודה כאן בישראל בעלות פחותה, משמעותית "בדקתי"
4. הקטגוריות שמוחלפות, עסק שהיה טוב עד לפני שנה גרוע מהשנה שהתחרות התחילה להכות בו.
5. העובד השכיר לא יכול לסמוך על מקום עבודתו יותר, כאשר הוא תלוי בניהול של המעסיק, שהוא ניהול בחלק מהמקרים לא אחראי, או שהמעביד לא מתקדם בקצב המוכתב מהשוק, או בגלל רגולציה (ראו מה קרה בתחום הסלולר) או בגלל ניהול (לא קל למעסיקים ותיקים להתנהל לפי הניהול העכשווי והם ממשיכים בניהול ישן) הם לא מאמינים שהם צריכים לקחת ייעוץ עסקי על מנת לשים אותם על הפסים ולהתאים את העסקים לרוח התקופה,
6. ראו עסקים גדולים שהתרסקו כאשר רק אם ניקח את IDB דגל החברה הישראלית שהתרסקה כנראה בגלל ניהול, רגולציה, כאן לא מדובר רק על העסקים הקטנים והבינוניים.

אם כן אז מה צריך לעשות העובד השכיר

א. להטמיע שמה שהיה הוא לא מה שיהיה
ב. להבין את המצב הכללי שנוצר.
ג. להתחיל לדאוג לעצמו.
ד. את אותה עבודה שהוא עושה כשכיר הוא יכול לעשות כפרילנסר גם במקום עבודתו הנוכחית וגם אצל לקוחות שהוא נוגע בהם.
ה. יש הרבה מאד אנשים ונשים צעירים וצעירות שתחום העסקים מעניין אותם הם רק חוששים מאותם עסקים שמתרסקים כל שנה מבלי להבין שעסקים שמתרסקים לא התאימו את עצמם לרוח התקופה, הם לא עשו מעשה נבון כפי שקיים בעולם לשכור יועץ עסקי על מנת שילווה אותם, הם או שמעו לרואה החשבון שלהם או הבינו שייעוץ זה הוצאה מיותרת בעסקם.
ו. חלק מאותם חברה צעירים שבאמת היה להם חלום לפתוח עסק פחדו ממס הכנסה, כאילו שמס הכנסה זה הרשע הגדול ביותר במדינה, מבלי שיבינו שמס הכנסה זה חלק מהממשל המקיים את המשילות שהיא למען האזרח. אם אתה שומר חוק אין לך לפחוד ממס הכנסה, בשביל זה לכל עסק מוצמד יועץ מס, מנהל חשבונות, או רואה חשבון האמור לייצג אותו במשרדי מס ההכנסה הממוזגים ז. אני לא קורא לכל השכירים בישראל לפתוח עסקים אני רק מעמיד בפניהם את התהליך הטבעי שימשיך ויתרחש בעשורים הקרובים.

שימו לב כמה רעיונות של עסקים נפתחו בשנים האחרונות, עסקים שלעולם לא חשבנו שיכולים להיות עסק מכניס ואז תקבלו את התובנה כיצד העולם השתנה, אסור להתעלם מזה, כי אלה שהתעלמו מזה לפני 4 עשורים נמצאים היום בפשיטת רגל או בחדלות פירעון.

לסיכום:

מאמר זה נולד משכלול של כל המהפך שעובר על העולם העסקי בעשורים האחרונים, וזה לא נפסק, אני קורא ורואה הרבה מאד עסקים שלא היו קיימים עד היום נפתחים השכם והערב, אני לא אומר שצריך לקפוץ על כל דבר אבל בטח יש לכם חלום ואותו צריך לבדוק ביחד עם יועץ עסקי.

תוכלו להמשיך ולקרוא מאמרים והמלצות בקישור

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן