ניהול נכון של עסקים מתחיל בבית הספר

כמי שעוסק בייעוץ עסקי מאמר זה עוסק בטעויות ובפתרונות של עולם העסקים בישראל: אני ממליץ לקרוא בו עד סופו.

"ציטוט"

בית הספר שואף לקדם את תלמידיו להישגים לימודיים וחינוכיים גבוהים עד לקבלת תעודת בגרות טכנולוגית. בית הספר שם לו למטרה לעודד את התלמידים לחזק את הביטחון העצמי והדימוי העצמי שלהם ולמצות את הפוטנציאל האישי של כל אחד מהתלמידים. בית הספר שואף לחנך את תלמידיו להיות אזרחים נאמנים למדינת ישראל על בסיס ערכי היהדות, הדמוקרטיה, כיבוד החוק, סבלנות וסובלנות, קבלת השונה והאחר. בית הספר רואה את עצמו כיוצר מסגרת חינוכית בעלת אקלים חינוכי מיטבי, תומך, בטוח ומספק חוויות הצלחה לימודיות לתלמידים. בית הספר שואף לעודד את תלמידיו לשמור על סביבה אסתטית תרבותית ונקיה. בית הספר שואף לעודד את תלמידיו להיות מעורבים בחברה ובקהילה. בלי שיעורי בית אנגלית ומתמטיקה

"סוף "ציטוט"

את הנוסח הזה חיפשתי באתרים של בתי ספר ברחבי הארץ מתוך סקרנות לדעת מה עושה מערכת החינוך בכדי לחנך תלמידים שיגיעו עוד עשור או שתיים לכל המגמות החדשות וההתפתחויות הדרמטיות שקרו עם עולם העבודה והעסקים בעשורים האחרונים.

מה חשבתי והבנתי

אנחנו עוברים תקופה לא קלה בעולם העסקי, הטכנולוגי, התעסוקתי, מהפכות של ממש מתחוללות ו"רוצחות" קטגוריות עסקיות שלמות, וכתוצאה מכך מתרסקים למעלה מ-40 אלף עסקים כל שנה במדינת ישראל, (זה מה שאנחנו יודעים לפי הסטטיסטיקה-מה אנחנו לא יודעים שזה מחוץ לסטטיסטיקה כמו בעלי המקצועות החופשיים, עורכי דין, רואי חשבון, מנהלי חשבונות). להבנתי התרסקויות אלה נבעו מהעובדה שבעלי עסקים ומנהלים של חברות (גם ציבוריות) לא הוכשרו לקראת עולם העסקים "החדש" "הטכנולוגי" "שינוי הצריכה" "חלופת הקטגוריות" "הרגולציה" (ראו רק מה עשתה הרגולציה לשוק התקשורת הסלולרית שהביאה בסופו של יום למנכ"ל חברת IDB שחלשה על רשת "סלקום" לשבת בבית הסוהר וזאת על מהלכים שעשה בחברה "רק כדי להציל אותה) "המזרח" שהרס כל חלקה טובה של תעשיה או מסחר כאן בארץ ועוד יגבר יותר בקצב ההתפתחות העסקית של המדינה שממשיך ומתרחב בשאר מדינות העולם כמו מזרח אירופה, אפריקה, הודו, ויאטנם, וכ"ד.

.
מה הטענה לכל הסאגה הזאת שהגדרתי קודם

בעלי עסקים וחברות לא יכלו לצפות את ה"מהפכה הזאת" ולכן המשיכו בשלהם, מכירות הפכו להיות ל"הלוואות" זאת התקופה ששוק האשראי צמח בצורה מפחידה וההלוואות לעסקים ומשקי ביית קפצו במאות מיליארדי שקלים, נפתח השוק החוץ בנקאי שסיפק כספים שיחליפו מכירות והפסדים ואובדן רווחים, שוק חברות הליסינג "פרח" ועסקים החליפו את רכביהם לרכבים חדשים דבר שהקפיץ עוד את ההלוואות לעסקים במיליארדי שקלים, המדינה שהבינה "שיש בעיה" החליטה במקום לעזור לעסקים במיסים וברגולציות "לדחוף להם עוד הלוואות" ואז קמו להם "הלוואות בערבות מדינה" אשר הגדילו גם הם במיליארדים את התחייבויות החברות ומאוחר יותר "אנשים פרטיים" , חברות כרטיסי האשראי מכרו "בריבית נשך" מיליארדים לעסקים, הלוואות חברתיות BTOB, וכמובן השוק האפור שגדל לממדים דרמטיים.

.
המסקנה שלי מכל ההתפרצות של מלווי הכספים היא.

במקום שעסקים וחברות יתכננו נכון את פתיחת העסק שכה רצו בו יתיעצו ויכינו את העסק שהם פותחים לבאות, (ולא רק יחשבו "אם הוא מצליח למה שאני לא) וזה היה בכל תחום, נכנסו לעסק ואחרי תקופה קצרה התרסקו בו, או עסקים קיימים לא ידעו "לאכול" את הסיטואציה החדשה שקמה "התחרות" "השפע" "האינטרנט" "השמיים הפתוחים" EBAY. AMAZONE. ALIBABA ואחרים והעולם הגדול שנפתח לצרכן הישראלי, המשיכו בניהול עסקיהם מבלי שיבינו כי ייעוץ עסקי אשר ידריך אותם, יפתח את עסקיהם בהתאם לעתיד ולא ההווה, יגדיל את רצפת המכירה שלהם, יצמצם ויתאים את עצמו לתקופה בכדי להתחזק בתקופה יותר קשה שתגיע "ואכן הגיע" זה מה שהיה חסר להם על מנת להציל את העסק ולא להמשיך ולהחזיק אותו בהלוואות. לעומתם החברות הדגולות והענקיות שבמשק שגם הם חוו את הקשיים והתחרות הקשה היה להם את הכסף לערוך שינויים לדוגמה כמו "רמי לוי" שנכנס לקטגוריות נוספות, או "שופרסל" שהגדילה את רצפת המכירה שלה והפכה מוצרים ל"מותגים עצמיים" או חברות ה"סלולר" שהתחילו לשווק מוצרים נוספים, או חברות הדלק שפתחו "מרכולים" בכל תחנת דלק מכל חברה שהיא ברחבי ישראל. והדוגמאות הם רבות.

באיזה סיטואציה העסקים נמצאים היום בישראל

1. רבים הם העסקים בישראל אשר סוחבים חובות מכל סוג על עסקיהם.
2. רבים הם העסקים בישראל אשר שואלים את השאלה "אני מרוויח אבל לא רואה כסף"
3. מרבית העסקים בישראל לא מבינים שיש הבדל עצום בין רווח חשבונאי לרווח תזרימי.
4. הלוואות שלקחו עסקים על עצמם במהלך השנים האחרונות יוצרים הפסד כספי לעסק למרות שלטענתם "העסק מרוויח"
5. יש עסקים שמפסיקים להרוויח חשבונאית, אבל את הוראת הקבע או התשלום של המקדמות לביטוח הלאומי או למס ההכנסה ממשיכים לשלם "כאילו היו מרוויחים"
6. עסקים לא מתכננים נכון את התקציב/ה-תזרים שלהם לסוף השנה, ואז שמגיעים לסוף שנה הם או משלמים מס מקסימלי בהיותם "עוסקים מורשים" או מקבלים החזר ממס הכנסה או ביטוח לאומי על תשלום ייתר. זאת שהם נלחמו על כל שקל במהלך השנה.
7. אנשים נכנסים לעולם העסקים גם בקטגוריות שיש להם פוטנציאל עתידי טוב אבל מגלים לאחר מספר חודשים שהמתחרים שלהם רק גדלו, וכסף כניסה לעסק מורידים מחירים, ואז כל התכנון שהיזם עשה לעצמו בתחילת דרכו יורד לטמיון.

מחיר הוא לא דרך להתחרות הוא דרך להתרסקות

8. עסקים מנסים לקבל ייעוץ מיועצי המס שלהם או מרואה החשבון שלהם בתקווה שהם יידעו להדריך אותם עסקית. וזה טעות, יועץ מס או רואה חשבון כשמו כן הוא "יועץ מס" או "רואה חשבון" הוא לא יועץ עסקי שלוקח את מגוון המחלקות הפעילויות בעסק ומתווה את הדרך.

קראו עוד

יזמות איך יוצאים מהקופסה.

האם רואה חשבון או יועץ מס הוא גם יועץ עסקי 

.
מהו עולם העסקים של היום:

עולם העסקים של היום מחייב גם בעסקים חדשים, גם במיזמים חדשים וגם בעסקים וחברות פועלות יותר את הקטע של היצירתיות, הראייה קדימה, ההתנהגות האנושית של העסק, אסטרטגיה נכונה אבל אמפירית בגישה של ניסיון, תהייה ועשיה, בגישה של פחות השקעה ל"עתיד" ויותר מעקב על היום יום והתפעול היום יומי, פחות התחייבויות עתידיות, יותר השקעה בכוח האנושי היצירתי ופחות השקעה בלהביא מומחי כלכלה שינתחו את העסק, זה בסדר את זה גם יועץ עסקי יכול לעשות, אך זה לא קובע את תפקודו של העסק או המשכיותו זה מסכם את פעילות העסק ולא יוצר עבודה לעסק.

אנחנו היום בגישה של יצירתיות ופתיחת החשיבה קדימה, אנו צריכים להפנים שהעולם העסקי התפתח בגדול, אנו צריכים לזכור שמה שטוב היום כבר לא טוב מחר ולכן אנו צריכים להיות זהירים ברמת על.

יש כאלה שרוצים לפתוח עסקים ובטוחים שתכנית עסקית תבטח את עסקם, זה לא נכון, תכנית עסקית מחזיקה מים רק ברמת ההשקעה וההוצאות בלבד ואינה יכולה לנבות שום תהליך או מהלך של הצלחה בטוחה.

.
לסיכום

אני חוזר לפתיח של המאמר:

חיפשתי אם היום כבר יש בתי ספר או אפשרות של בתי ספר להתרכז לא רק במבחנים ובשיעורים של הלימודים הראליים ולהביא תעודות מצטיינות הביתה, חיפשתי איך ניתן היום להכשיר תלמידים יותר בקטע האנושי, היצירתי, היזמות, החשיבה, הביטחון העצמי. דברים אשר בכלל לא היו כלולים בתוכניות הלימודים של העבר או הרצון והחובה להיות משכיל בקטע של מקצועות הומניים.

אני זוכר איך היו פעם בתי ספר טכנולוגים כמו "שבח" ואחרים שלאט לאט הלכו ונסגרו כי חשבו שלימודים זה רק לימודים ריאליים.

חפשו היום, רתכים, עובדי CNC, מכונאים, ושאר המקצועות הטכנולוגים: "לא תמצאו" ואם תמצאו בדקו כמה השכר שלהם: הרבה יותר מרואה חשבון או עורך דין שכיר.

יותר מזה במבחן שנעשה בבית ספר מתקדם הוכח שיותר תלמידים שלא הכינו שיעורי בית אלא עשו הכול במסגרת בית הספר, הציונים שלהם במקצועות הקשים אנגלית ומתמטיקה היו יותר גבוהים מבתי ספר אשר אצלם היה נהוג "שיעורי בית"

וזה אומר "דרשני"

לקריאת מאמרים נוספים לחצו כאן

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

מכירות

אל תזרקו את הלקוחות המתלוננים לפח

התייחסות בעלי עסקים לתלונות וכיצד הדבר משמש כמנוע לצמיחה עסקית אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, או להחזיר ללקוחות את הכסף. בייחוד לא כאשר זה

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן