תכנית עסקית האם ניתן לסמוך על התכנית העסקית

תכנית עסקית האם אנו באמת צריכים תכנית עסקית

השף אסף גרניט היטיב לתאר את מהות התכנית העסקית בתכנית פנים אמתיות עם אמנון לוי

הוא אמר "כיצד ניתן לכתוב בישראל תכנית עסקית שאם יורד שלג ברמאללה כל המדינה נעצרת, או איך אפשר לצפות מלחמות, פיגועים, דברים אשר בחו"ל לא משפיעים כלל, אם יורד שלג בלונדון אנשים הולכים למסעדות" ואני כמי שנותן ייעוץ עסקי בהחלט מסכים אתו.

אנשים מייחסים לתכנית העסקית את תעודת הביטוח של העסק שלהם או את הצלחתו של העסק או החברה החדשה שרוצים לפתוח, אך כיצד ניתן לכתוב תכנית עסקית כאשר צד ההוצאות ידוע מראש (וגם זה לא הכי נכון עי תמיד צצות עוד הוצאות) ואילו צד ההכנסות רובו ככולו נתון בסימן שאלה.

איזה אחוז מקדם בטחון צריך לקחת בצד ההכנסות, כל מקדם בטחון או כל מספר שלא נזרוק לא יוכל לתת לנו בטחון כי אכן העסק/חברה יעמדו ביעד זה, קחו לדוגמה את חגי תשרי "חודש שלם של עבודה יורד לטמיון" איך נחשב זאת בתכנית העסקית מאחר וחודש עבודה שיורד ישפיע דרמטית על החודשים שיבואו לאחר מכן ושום כלכלן לא יהיה מסוגל לחשב הכנסות לתכנית העסקית זאת בידיעה גם שהוא לא יכול לצפות מה יכול לקרות בחודשים שלאחר מכן (גשמים, ימים חורפיים, פיגוע לא עלינו, מלחמה לא עלינו, חופשות, ימים ממלכתיים ומה לא עוד.

בטח היום שמצב העסקים בישראל הוא בכי רע בכל פרמטר אפשרי ריבוי, שפע, תחרות, אסיה, רגולציה, מדיניות בנקים הפכפכה ועוד החישוב בתכנית העסקית בצד ההכנסה הוא ממש כמו ניבוי אסטרולוגיה ולא כלכלה נכונה.

חשוב להבין שבכדי לבנות תכנית עסקית נכונה צריך להכין רזרבות כספיות בצד ברמה הרבה יותר גבוהה מזו של עסק אשר הכנסתו ידועה ומה ששמים בצד הוא למקרים חריגים, כאן אצלנו על מנת לשרוד עסקים צריכים לשריין הרבה יותר כספים על מנת שיכסו ימים שחורים שאי אפשר היה לצפות אותם בתזרים המזומנים.

הדילמה היא מאד גבוהה כאשר אתה צריך לכתוב או לתכנן תכנית עסקית לעסק חדש או לחברה קיימת "צד ההכנסות מלא בפיתולים, הרפתקאות וחוסר וודאות משווע"

נוכחתי לדעת בתקופה האחרונה כי גם הבנקים שפעם היו מסתמכים על תכנית עסקית וכתוצאה מזה על תזרים המזומנים מתייחסים בביטול לנתוני התכנית העסקית ובצדק הם מכירים הרבה יותר טוב את המצב העסקי הקלוקל והקשה הקיים בישראל.

כמה עסקים קרסו והתרסקו בישראל כתוצאה מאקלים שנכפה עליהם, עשרות עסקים קרסו בירושלים בבניית הרכבת הקלה, עשרות עסקים מתנדנדים על תוואי הרכבת בתל אביב, מאות עסקים התרסקו מהמלחמות או מהמבצעים הצבאיים שקרו בישראל והרשימה עוד ארוכה.

אז מה עושים?

איך בכל זאת מנהלים עסקים?

איך בכל זאת נדע (פחות או יותר) את מצבנו בעסק הקיים או בזה שנקים

והתשובה חדה היא.

פתיחת עסק או הפעלת עסק קיים הפך היום לסיכון גבוהה יותר.

יש לכתוב תכנית עסקית, יש להכניס את כל הפרמטרים בשורת ההוצאות, יש לנסות ולבדוק מה יהיו ההכנסות ביחס לעסקים אחרים בתחום, יש לשמור כספים בצד ליום האמת והכי חשוב יש לנהל מדינות של הליכה בין הטיפות דבר אשר תוכלו להיעזר בו ביועץ עסקי אשר יודע לנווט עסקים כרב חובל ללא מצפן או מכשירים בלב ים סוער.

לפעמים אנחנו נשבים בידי מנהיגנו המספרים לנו עד כמה הכלכלה הישראלית יציבה, עמידה, נכונה אבל אתם צריכים לזכור שזה לא מדובר עליכם אנשי העסקים בעלי העסקים בישראל, אתם, אנחנו, נלחמים על שרידות עסקינו ומחפשים פתרונות לילה ויום איך לשרוד ולהתקיים.

קראו-העסק קרס אז מה עושים

זה אפשרי אבל אם כוחות משותפים ומקצועיים.

דורון עמית מומחה  ל ייעוץ עסקי והובלת עסקים וחברות

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן