תכנית עסקית האם ניתן לסמוך על התכנית העסקית

תכנית עסקית האם אנו באמת צריכים תכנית עסקית

השף אסף גרניט היטיב לתאר את מהות התכנית העסקית בתכנית פנים אמתיות עם אמנון לוי

הוא אמר "כיצד ניתן לכתוב בישראל תכנית עסקית שאם יורד שלג ברמאללה כל המדינה נעצרת, או איך אפשר לצפות מלחמות, פיגועים, דברים אשר בחו"ל לא משפיעים כלל, אם יורד שלג בלונדון אנשים הולכים למסעדות" ואני כמי שנותן ייעוץ עסקי בהחלט מסכים אתו.

אנשים מייחסים לתכנית העסקית את תעודת הביטוח של העסק שלהם או את הצלחתו של העסק או החברה החדשה שרוצים לפתוח, אך כיצד ניתן לכתוב תכנית עסקית כאשר צד ההוצאות ידוע מראש (וגם זה לא הכי נכון עי תמיד צצות עוד הוצאות) ואילו צד ההכנסות רובו ככולו נתון בסימן שאלה.

איזה אחוז מקדם בטחון צריך לקחת בצד ההכנסות, כל מקדם בטחון או כל מספר שלא נזרוק לא יוכל לתת לנו בטחון כי אכן העסק/חברה יעמדו ביעד זה, קחו לדוגמה את חגי תשרי "חודש שלם של עבודה יורד לטמיון" איך נחשב זאת בתכנית העסקית מאחר וחודש עבודה שיורד ישפיע דרמטית על החודשים שיבואו לאחר מכן ושום כלכלן לא יהיה מסוגל לחשב הכנסות לתכנית העסקית זאת בידיעה גם שהוא לא יכול לצפות מה יכול לקרות בחודשים שלאחר מכן (גשמים, ימים חורפיים, פיגוע לא עלינו, מלחמה לא עלינו, חופשות, ימים ממלכתיים ומה לא עוד.

בטח היום שמצב העסקים בישראל הוא בכי רע בכל פרמטר אפשרי ריבוי, שפע, תחרות, אסיה, רגולציה, מדיניות בנקים הפכפכה ועוד החישוב בתכנית העסקית בצד ההכנסה הוא ממש כמו ניבוי אסטרולוגיה ולא כלכלה נכונה.

חשוב להבין שבכדי לבנות תכנית עסקית נכונה צריך להכין רזרבות כספיות בצד ברמה הרבה יותר גבוהה מזו של עסק אשר הכנסתו ידועה ומה ששמים בצד הוא למקרים חריגים, כאן אצלנו על מנת לשרוד עסקים צריכים לשריין הרבה יותר כספים על מנת שיכסו ימים שחורים שאי אפשר היה לצפות אותם בתזרים המזומנים.

הדילמה היא מאד גבוהה כאשר אתה צריך לכתוב או לתכנן תכנית עסקית לעסק חדש או לחברה קיימת "צד ההכנסות מלא בפיתולים, הרפתקאות וחוסר וודאות משווע"

נוכחתי לדעת בתקופה האחרונה כי גם הבנקים שפעם היו מסתמכים על תכנית עסקית וכתוצאה מזה על תזרים המזומנים מתייחסים בביטול לנתוני התכנית העסקית ובצדק הם מכירים הרבה יותר טוב את המצב העסקי הקלוקל והקשה הקיים בישראל.

כמה עסקים קרסו והתרסקו בישראל כתוצאה מאקלים שנכפה עליהם, עשרות עסקים קרסו בירושלים בבניית הרכבת הקלה, עשרות עסקים מתנדנדים על תוואי הרכבת בתל אביב, מאות עסקים התרסקו מהמלחמות או מהמבצעים הצבאיים שקרו בישראל והרשימה עוד ארוכה.

אז מה עושים?

איך בכל זאת מנהלים עסקים?

איך בכל זאת נדע (פחות או יותר) את מצבנו בעסק הקיים או בזה שנקים

והתשובה חדה היא.

פתיחת עסק או הפעלת עסק קיים הפך היום לסיכון גבוהה יותר.

יש לכתוב תכנית עסקית, יש להכניס את כל הפרמטרים בשורת ההוצאות, יש לנסות ולבדוק מה יהיו ההכנסות ביחס לעסקים אחרים בתחום, יש לשמור כספים בצד ליום האמת והכי חשוב יש לנהל מדינות של הליכה בין הטיפות דבר אשר תוכלו להיעזר בו ביועץ עסקי אשר יודע לנווט עסקים כרב חובל ללא מצפן או מכשירים בלב ים סוער.

לפעמים אנחנו נשבים בידי מנהיגנו המספרים לנו עד כמה הכלכלה הישראלית יציבה, עמידה, נכונה אבל אתם צריכים לזכור שזה לא מדובר עליכם אנשי העסקים בעלי העסקים בישראל, אתם, אנחנו, נלחמים על שרידות עסקינו ומחפשים פתרונות לילה ויום איך לשרוד ולהתקיים.

קראו-העסק קרס אז מה עושים

זה אפשרי אבל אם כוחות משותפים ומקצועיים.

דורון עמית מומחה  ל ייעוץ עסקי והובלת עסקים וחברות

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא יצוא

נכון שכדאי לייבא מסין והמזרח

זהו! נכנענו! סוגרים את המפעל, מפסיקים לייבא מאירופה או מארצות הברית, מפסיקים כל ייצור מקומי! כולנו עוברים לייבא מסין, מהמזרח ומהודו. זהו! אין עתיד לייצור בישראל, אין עתיד לייבוא מאמריקה, לייבוא מאירופה . סיו! היא מנצחת!

מגזין עסקי

ייבוא מדובאי וייצוא לדובאי

דובאי ומדינות המפרץ כולל מדינות המזרח, שוק שעד היום היה שייך רק לחברות הגדולות כאשר ייצאו או ייבוא מוצרים דרך מדינות צד שלישי, ואילו היום נפתחו לכלל היצרנים, הסוחרים והמשקיעים בארץ, וזה הדבר היפה בשלום המדהים שהונחת לפתחנו.

מגזין עסקי

איך עושים עסקים עם דובאי והמפרציות

דובאי חלק ממדינות המפרץ אשר מדינת ישראל חתמה איתם הסכם שלום, ולא סתם הסכם שלום אלא הסכם יחסים נורמליים בין שתי מדינות, כלכליים, מסחריים, תיירות, מסחר בקיצור שלום של העם עם עם ולא שלום בין ממשלות. וזה הדבר היפה בשלום המדובר הזה, אומנם כולנו מתייחסים בזה בסקפטיות אבל בואו נראה.

הלוואת

אין עסק שלא צורך הלוואה

אני באופן אישי נגד הלוואות לעסקים, בטח שההלוואות האלה נדרשות במהירות, ללא תכנון מוקדם, עבור החלפת מכירות בהלוואות, עבור כיסוי שיקים, עבור ריפוד תזרים המזומנים, כל ההלוואות הנדרשות לצרכים אלה הינם רעל לעסק, ולקיחתם רק מכבידה על העסק וסוחבת אותו למטה.

עצמאות תעסוקתית - השמיים הם הגבול!
פתיחת עסק

העולם צועד לעבר עצמאות תעסוקתית!

לא זאת לא נבואה, אנחנו רק צריכים להסתגל למצב התעסוקתי החדש, האמינו לי כאשר תעשו את הצעד הזה גם המעביד הקודם שלכם ירצה לקנות מכם שירותים, ולא רק הוא, עזרו אומץ אם לא עשיתם את זה עד היום וצאו לחיים חדשים

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן