תכנית עסקית האם ניתן לסמוך על התכנית העסקית

תכנית עסקית האם אנו באמת צריכים תכנית עסקית

השף אסף גרניט היטיב לתאר את מהות התכנית העסקית בתכנית פנים אמתיות עם אמנון לוי

הוא אמר "כיצד ניתן לכתוב בישראל תכנית עסקית שאם יורד שלג ברמאללה כל המדינה נעצרת, או איך אפשר לצפות מלחמות, פיגועים, דברים אשר בחו"ל לא משפיעים כלל, אם יורד שלג בלונדון אנשים הולכים למסעדות" ואני כמי שנותן ייעוץ עסקי בהחלט מסכים אתו.

אנשים מייחסים לתכנית העסקית את תעודת הביטוח של העסק שלהם או את הצלחתו של העסק או החברה החדשה שרוצים לפתוח, אך כיצד ניתן לכתוב תכנית עסקית כאשר צד ההוצאות ידוע מראש (וגם זה לא הכי נכון עי תמיד צצות עוד הוצאות) ואילו צד ההכנסות רובו ככולו נתון בסימן שאלה.

איזה אחוז מקדם בטחון צריך לקחת בצד ההכנסות, כל מקדם בטחון או כל מספר שלא נזרוק לא יוכל לתת לנו בטחון כי אכן העסק/חברה יעמדו ביעד זה, קחו לדוגמה את חגי תשרי "חודש שלם של עבודה יורד לטמיון" איך נחשב זאת בתכנית העסקית מאחר וחודש עבודה שיורד ישפיע דרמטית על החודשים שיבואו לאחר מכן ושום כלכלן לא יהיה מסוגל לחשב הכנסות לתכנית העסקית זאת בידיעה גם שהוא לא יכול לצפות מה יכול לקרות בחודשים שלאחר מכן (גשמים, ימים חורפיים, פיגוע לא עלינו, מלחמה לא עלינו, חופשות, ימים ממלכתיים ומה לא עוד.

בטח היום שמצב העסקים בישראל הוא בכי רע בכל פרמטר אפשרי ריבוי, שפע, תחרות, אסיה, רגולציה, מדיניות בנקים הפכפכה ועוד החישוב בתכנית העסקית בצד ההכנסה הוא ממש כמו ניבוי אסטרולוגיה ולא כלכלה נכונה.

חשוב להבין שבכדי לבנות תכנית עסקית נכונה צריך להכין רזרבות כספיות בצד ברמה הרבה יותר גבוהה מזו של עסק אשר הכנסתו ידועה ומה ששמים בצד הוא למקרים חריגים, כאן אצלנו על מנת לשרוד עסקים צריכים לשריין הרבה יותר כספים על מנת שיכסו ימים שחורים שאי אפשר היה לצפות אותם בתזרים המזומנים.

הדילמה היא מאד גבוהה כאשר אתה צריך לכתוב או לתכנן תכנית עסקית לעסק חדש או לחברה קיימת "צד ההכנסות מלא בפיתולים, הרפתקאות וחוסר וודאות משווע"

נוכחתי לדעת בתקופה האחרונה כי גם הבנקים שפעם היו מסתמכים על תכנית עסקית וכתוצאה מזה על תזרים המזומנים מתייחסים בביטול לנתוני התכנית העסקית ובצדק הם מכירים הרבה יותר טוב את המצב העסקי הקלוקל והקשה הקיים בישראל.

כמה עסקים קרסו והתרסקו בישראל כתוצאה מאקלים שנכפה עליהם, עשרות עסקים קרסו בירושלים בבניית הרכבת הקלה, עשרות עסקים מתנדנדים על תוואי הרכבת בתל אביב, מאות עסקים התרסקו מהמלחמות או מהמבצעים הצבאיים שקרו בישראל והרשימה עוד ארוכה.

אז מה עושים?

איך בכל זאת מנהלים עסקים?

איך בכל זאת נדע (פחות או יותר) את מצבנו בעסק הקיים או בזה שנקים

והתשובה חדה היא.

פתיחת עסק או הפעלת עסק קיים הפך היום לסיכון גבוהה יותר.

יש לכתוב תכנית עסקית, יש להכניס את כל הפרמטרים בשורת ההוצאות, יש לנסות ולבדוק מה יהיו ההכנסות ביחס לעסקים אחרים בתחום, יש לשמור כספים בצד ליום האמת והכי חשוב יש לנהל מדינות של הליכה בין הטיפות דבר אשר תוכלו להיעזר בו ביועץ עסקי אשר יודע לנווט עסקים כרב חובל ללא מצפן או מכשירים בלב ים סוער.

לפעמים אנחנו נשבים בידי מנהיגנו המספרים לנו עד כמה הכלכלה הישראלית יציבה, עמידה, נכונה אבל אתם צריכים לזכור שזה לא מדובר עליכם אנשי העסקים בעלי העסקים בישראל, אתם, אנחנו, נלחמים על שרידות עסקינו ומחפשים פתרונות לילה ויום איך לשרוד ולהתקיים.

קראו-העסק קרס אז מה עושים

זה אפשרי אבל אם כוחות משותפים ומקצועיים.

דורון עמית מומחה  ל ייעוץ עסקי והובלת עסקים וחברות

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עיסקי

אנו מציעים לכם ליווי מלא ובנוסף ייעוץ עיסקי המוביל ל-100% הצלחה מוכחת בהגדלת המכירות והרווחים שלכם. מטרתנו שתבואו להרוויח יותר מהכסף ומהעסק שלך ותעבדו פחות

ליווי עסקים

אם אתם בעלים של עסק או חברה ואתם רוצים להצליח, להיות הטובים ביותר, לתת שירות טוב יותר ללקוחות שלכם ולהנות מרווחים ואיכות חיים גבוהה אבל

בניית תוכנית עסקית לעסקים קטנים

מדוע למעשה עסק זקוק לתכנית עסקית? מהי בניית תוכנית עסקית לעסקים קטנים? והאם בכלל זה נחוץ בהתחלה או באמצע התהליך. מי שרוצה להקים עסק חדש

יועץ שיווקי מומלץ

בחירת יועץ שיווקי שיצליח ליצור שינוי אמיתי בעסק היא למעשה משימה לא פשוטה כלל. כדי להמנע מטעויות, להלן כמה טיפים לזיהוי יועץ שיווקי מומלץ, ואיך

חברת ייעוץ לעסקים

אצלנו תמצאו חברת ייעוץ לעסקים אשר משלבת ייעוץ עסקי פרקטי ממוקד עם יצירתיות וגמישות שמאפשרת לנו להוביל אותך להצלחה שלך. אנו לא יושבים סתם ומחכים

שיווק מוצר יועץ אסטרטגי

לגבי שיווק מוצר יועץ אסטרטגי לקראת תהליך של שיווק מוצר יועץ אסטרטגי יכול לסייע בבניית התוכנית האסטרטגית והשיווקית. את התוכנית השיווקית יש לבנות לאחר האבחון של

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן