תכנון פיננסי לבד לא מנהל את החברה/עסק

מה היועצים האקדמיים מבטיחים לנו בעלי העסקים והחברות.

"ציטוט" “תכנון פיננסי מבוקר ומקצועי הוא המפתח. רבים טועים ורואים בו מספרים גרידא. תחום אפור ששייך לרואי חשבון אפורים. אבל לא כך הדבר. תכנון פיננסי משפיע לטובה על מעגלים משיקים בעסק, לכאורה הומניים יותר כמו הפרסום, השיווק, הגיוס והפיתוח העסקי. "סוף ציטוט"

ועוד הם אומרים לנו "ציטוט" " אנו רואה חשבון מוסמך, בעל ניסיון בייעוץ כלכלי לחברות ועסקים. ניהול פיננסי הוא גם רחב מאד, המאגד תחתיו היבטים רבים: תכנון תקציב, ניהול תזרים מזומנים, גבייה, תמחור, ניהול מסגרות האשראי בבנק, תכנון השקעות ועוד. הייעוץ הפיננסי מספק כלים חיוניים המאפשרים לא רק את המשך קיומו של העסק, אלא ערב לשגשוגו. "סוף ציטוט"

ועוד ציטוט "ניהול פיננסי נכון של העסק – זה לא בשמיים. באמת. גם אם ייעוץ פיננסי מכוון רחוק והולך על הליכים ארוכי טווח, את התוצאות רואים כמעט באופן מידי-” ניקח לדוגמא את תכנית התקציב השנתית. מדובר בסוגיה קריטית. קריטית. רוב בעלי העסקים אינם מודעים לכוח העצום הטמון בה, מכינים תכנית מקרטעת או גרוע מכך, אינם משקיעים בהכנתה כלל. אז מה קורה בהמשך? כספים זורמים החוצה להשקעות מוצדקות, תזרים נפגע והקריסה באופק. למעשה, רוב בעלי העסקים בישראל אינם מבינים מדוע סיימו את השנה בהפסד, או מדוע הרווח נמוך כל כך.”- בשלב הראשון, יש לנתח את הדו”חות הפיננסיים ולהבין מה עומד מאחורי המספרים. הפעולה הראשונה שאני מבצע כשאני מגיע ללקוח חדש, היא ללמוד את העסק. אני בוחן את חודשי הפעילות האחרונים, קורא את הדו”חות הפיננסיים והתכניות העסקיות, מבין היכן עומד העסק ולאן הוא מתכנן להגיע, ומתרגם זאת לנתונים מספריים. אני בונה עם הלקוח את תחזית המכירות, בוחן את הרווחיות התפעולית ומוודא שמסגרות האשראי של העסק מספקות ולא יקרות. לאחר ריכוז הנתונים והבנת התמונה הכללית, עוברים להכנת התקציב השנתי המתבסס על נתוני הביצוע והתחזיות של העסק.חשוב להבין שבתכנון פיננסי, לתקציב יש תפקיד מפתח. בעזרת התקציב ניתן להיערך מראש לפעילות עסקית מתוכננת, להקצות את המשאבים של העסק בצורה אופטימאלית, למדוד את התוצאות ולתקן תוך כדי תנועה במידת הנדרש. וכל זה, מעמדה של ביטחון ושליטה מלאה.”

את המאמר המלא ממנו הבאתי ציטוטים תוכלו לראות בקישור הזה

http://www.israelhayom.co.il/article/411521

כמי שעוסק בייעוץ וליווי עסקי אני חותם בעיניים עצומות על הדברים שנכתבו בכתבה. הדברים נכונים, סדר חייב שיהיה, התנהלות כספית נכונה חייבת שתתקיים, תקציב, תזרים מזומנים, מסגרות מסודרות עם הבנק או נותני המימון חייב שיעבדו כשעון שוויצרי,

אבל! ויש כאן אבל גדול!

עסקים וחברות בישראל נמצאים בקשיים וחוסר יכולת לנהל בהליך תקין את העסק שלהם לא בגלל שתכנית העסקית לא כתובה, או המסגרות בבנק לא עומדות, וגם התקציב שנכתב קשה לו להחזיק מים בגלל עשרות הפתעות שיש לנו כל בוקר בעסק או בחברה.

הציטוטים שהבאתי כאן מפיו של רואה חשבון ותואר במנהל עסקים הם למעשה השורש של העסק אבל העסק האמתי, הפעילות האמתית, הפעילות שמחזיקה את שורש העסק היא זאת שמשפיע על שורש העסק דהיינו ההתנהלות הכספית. כי אם לא נמכור לא יהיה לנו תזרים (אם כל מקדמי הביטחון שנלקחו) אם אנו פועלים בשוק תחרותי הרי שמחיר המכירה שכתבנו בתכנית העסקית לא יחזיק מים ואתו ביחד לא נוכל לעמוד במסגרות שקבענו או לנהל את תזרים המזומנים, אם יקום לנו מתחרה "משוגע" שיחליט להוריד מחירים כיצד נחזיק את כל הניהול הפיננסי שמבטיח לנו הכותב, מלחמה, פיגועים, רגולציה, שינויי מדיניות של הבנק, כל אלה לא מובטחים לנו כמו כתיבה של תכנית עסקית, תקציב, תזרים מזומנים ואלה פרמטרים שיכולים להיעשות רק בשטח פיזי.

קראו כיצד להפיק מהעובדים את המיטב

בעלי עסקים וחברות באמת מתחברים לאסכולה הגבוהה של כלכלנים, מנהלי כספים, חברות ייעוץ פיננסי, כל איש עסקים או בעל עסק או מי שרוצה לפתוח עסק שגורה בו המילה "תכנית עסקית" רבים מהלקוחות שאני פוגש רואים בתכנית העסקית את מקור הצלחת העסק שלהם… והם טועים!!!

תכנית עסקית חייבת להיכתב לשלב הראשוני של פתיחת העסק על מנת לדעת שלא הולכים עם ראש בקיר טרם פתיחת העסק או המיזם אבל גם זאת נכתבת ומחושבת עם מקדמי בטחון עצומים אם פעם כתבנו תכניות עסקיות עם מקדם בטחון של 10 עד 20 אחוז, היום כל תכנית עסקית שאנו כותבים אנו לוקחים בחשבון מקדם בטחון של למעלה מ-50%.

מספיק שנסתכל על החברות והטיקונים שנופלים כמגדל קלפים ולהם היו רואי חשבון מלווים, כלכלנים, סמנכ"לי כספים, ויועצים כספיים מכאן ועד להודעה חדשה, ולמרות זאת העסקים התרסקו. למה העסקים התרסקו? כי האקלים העסקי העולמי השתנה בעשורים האחרונים מהקצה אל הקצה, מה שנכון להיום כבר לא נכון למחר ובטח לא למחתרתיים.

מה שבא ללמדכם שהצלחתו של העסק או החברה כבר לא תלויה בניהול פיננסי בלבד,(איזה כלכלנים חזו את המשבר שהעולם העסקי עובר עכשיו) הצלחתו של עסק היא: לדעת לסחור "בשוק הפרחים בהולנד" "בשוק הדגים בטאיוואן" "בהליכה בין טיפות הגשם" " בהתגמשות יום יומי של הניהול התפעולי והעסקי" בשינוי תכניות עסקיות יומיות" ובהמון המון יצירתיות רגעית.

את הערכים המוספים האלה לעסקים צריכים לעשות רק מנהלים מוכשרים, או יועצים מלווים עסקיים אם כוח שרידות ואלתור גבוהות אחרת 50 אלף עסקים ימשיכו ליפול כל שנה ומסדרונות ההוצאה לפועל יהיו מלאים חללים שחרב עליהם עולמם.

לא, זה לא "צחוק" לנהל עסקים, והשרלטנות הזאת המבטיחה יציבות פיננסית כל כך רחוקה מהמציאות, עסק מצליח זה שילוב של הרבה גורמים ופרמטרים.

הכותב הינו מומחה לייעוץ והובלה עסקית אחרת.

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי שעובד
אימון עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי ההבטחות גדולות, ההבטחות בשמיים. "בוא איתי, ואראה לך את העולם". מדובר בשטיק שבעלי עסקים אוכלים, כי מי לא רוצה

יועץ עסקי
עובדים

ואוו כמה קשה להשיג עובדים ב-lowe-tech

לואו טק   בעולם בו ניתן לעשות המון כסף מהמחשב בלי לצאת מהבית, מה יכול לעודד אנשים לצאת לעבר "עבודות מסורתיות", ולמלא את השוק בכל

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן