תזרים מזומן חיובי זה לא סיבה למסיבה

שיכורים ולא מיין!

שיכורים התכוונתי בעסקים לא בברים או באולמות השמחה!

שיכורים כוונתי לאלה העסקים שתזרים המזומנים שלהם חיובי!

יש כסף בבנק, מנהל הבנק לא מתקשר, ואז יש שקט תעשייתי, מתפנים לדברים אחרים! ולא רק ליצירה שוטפת איך להביא עוד כסף! לפעמים שקט תזרימי מוביל לאפטיה מוחלטת, להתעסקות בדברים שונים, בתעסוקה לא קשורה לעסקים, במין אלוהיות כזאת שהכול רגוע ושלב ואיך אמר אחד מאנשי העסקים היותר מוכרים במדינה שתזרים המזומנים שלו חיובי "אני נותן לעובדים לעשות את מה שהם מאמינים, אני מעדיף שעובד ישקיע מיליון ויעשה מיליון מאשר ישקיע מיליון ויעשה 150 אלף, "אני לא מתערב". זה בסדר, הווה אומר, זה גם בסדר. אבל לא תמיד זה נכון. 

תזרים חיובי זה כמו סם משכר, בדיוק כמו שהלוואה זה צריכת סם זמנית, כך גם התזרים החיובי, יש מקרים כי התזרים הוא חיובי אבל לא דווקא מרווחי העסק, או שהעסק הרוויח כסף והתזרים שלו חיובי, אלה בגלל אופן צורת התנהלות הכספים בעסק, הווה אומר גבייה במזומן מעסקאות, תשלום מאוחר לספקים, (קחו לדוגמא את עסקי המרכולים, חברות הסלולר) שם התזרים אמור להיות חיובי עקב אופי השירות,) אבל כולם שגם סלקום וגם שופרסל שייכים לקבוצת IDB שם המצב לא מזהיר "בהמעטה". ואם כבר בקבוצת IDB עסקינן, זה בדיוק המצב שלו אני קורא "שיכורים אך לא מיין" כי עם מנהלי הקבוצה לא היו לחוצים תזרימית הם פשוט יכלו לנהוג כפי שנהגו, להתחבר עם תרבות המזרח, לקרוא לחברותיהם בשמות מן המקדש הטיבטי, ולהתעסק ולמעלה מבלי להיכנס לתוככי הפירמידה ולנקות אחד לאחד על מנת שחיו לא על כספי הציבור המרפדים את תזרים המזומנים אלה על היצירתיות שענקית החברה יכלה ליהנות ממנה. אך שיש כסף, שהתזרים חיובי, אפשר להתפנות לעיסוקים אחרים.

 בעלי עסקים ומנכלים של חברות צריכים מאד להזהר שלא ליפול בפח הזה שנקרא "טעות אופטית תזרימית" (לא שאני אומר שכול העסקים מפסידים חשבונאית ותזרימית מרוויחים) חס וחלילה יש הרבה מאד עסקים וחברות במשק הישראלי שמרוויחים כספים ומנהלים את עסקיהם כשורה. אני חושש מאותם עסקים שהתזרים החיובי יותר להם מרגוע וחשיבה כי הכסף מצוי בידם ועסקיהם עולים פורחים.

הרבה מאד פרמטרים מרכיבים את תזרים המזומנים, ובעלי עסקים וחברות צריכים להיות ערים לזה. בטח תגידו איזה הדיוט הוא זה הכותב "מה אנחנו לא מכירים את העסק שלנו" אז לא זו הכוונה. אתם בהחלט מכירים את העסק שלכם, והאינטואיציה שלכם בהחלט חזקה בתחום העיסוק שלכם, רק שאני מתייחס לנפש האדם, למבנה הכימי שלו, ומזה אני חושש כי האופוריה האנושית היא זאת שמטעה אתכם.

 ועוד טיפ והמלצה בנושא תזרים מזומנים. עסק אשר הכסף שוכב בחשבון הבנק שלו כאבן שאין לה הופכין הוא גרוע לעסקים, כסף בעסקים צריך להביא עוד כסף, לא שצריך לשמור עתודות אבל בעסקים כספים לא עובדים זה הפסד. 

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו