עסק בטוח צומח עם תכנית עסקית

עסק טוב צומח עם תכנית עסקית

כאשר רוצים להבין מהי תכנית עסקית במונחים מובנים יותר מאשר מסמך המגדיר את המטרות והיעדים העסקיים ופיננסיים, ניתן להמשיך זאת לסיפור המסגרת של העסק עצמו. תכנית עסקית בונים לכל עסק חדש שמתכוון לקום בזמן הקרוב, או לחילופין לעסק קיים שמבקש להתפתח, לצאת ממצב מורכב וכיוצא בזה. התכנית צריכה להכיל את כל המורכבויות שעסק יכול לחוות בכל אחד משלבי חייו, להגדיר את נקודות הזמן ואת מטרות ההישגים. העבודה על התכנית העסקית צריכה לענות על מספר מטרות על חשובות. הראשונה היא בדיקת הכדאיות והאפקטיביות הפיננסית של העסק. מטרה נוספת היא הצורך בכתיבת מסמך הבנות מפורט שיוכל לגייס משאבים בדמות שיתופי פעולה עם משקיעים וכמובן גיוס אשראי במסגרת ריאלית. מטרה חשובה מאוד היא הבחינה והביקורת הפנימית התמידית לטובת עמידה ביעדים, הגדרת מטרות משנה ובחינה מדוקדקת של כל הפרטים אל מול המתבצע בשטח.

מה תפקידו של יועץ עסקי עם הבנק

חלק מאוד חשוב של בניית תכנית עסקית הוא המחקר המקדים. אסור לכתוב תכנית עסקית כדי לסמן וי, אלא דווקא חשובה הבדיקה המדוקדקת ביותר, המחקר וההשוואה לכל עסק אחר כדי להכיר את המציאות, את הסביבה העסקית ואת רוח השוק הפיננסי כיום. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בקריאה מרובה של עיתוני כלכלה ומגזינים בתחומים הרלוונטיים, כניסה אל מאגרי מידע אינטרנטיים בתחום הפיננסים, בדיקה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואפילו גלישה אל אתרי עסקים מתחרים. חשוב לסקור כמה שיותר מודלים עסקיים בארץ ובעולם, ביקור אצל המתחרים באופן פיזי ומי שרוצה, ניתן גם לראיין לקוחות פוטנציאליים.

התכנית העסקית כוללת מספר חלקים ופרקים. הראשון הוא תמצית המנהלים ובו יוזכר כל המידע בנוגע לעסק, התפיסה האסטרטגית השיווקית ועוד. אמנם זהו הפרק הראשון אך הוא לרוב נכתב לאחר שכל התכנית כבר מגובשת. בתכנית גם יתואר העסק לפרטים, הצגת הסביבה העסקית ותיאור השוק המדובר, הגדרות של תכנית אסטרטגית בנוסף לתוכנית שיווקית, כמו גם התכנית התפעולית, פירוט אנשי המקצוע והמומחים הקשורים לעסק, כמו גם שותפים עסקיים נוספים וכמובן התכנית הפיננסית שתכלול את התחזיות להכנסות והוצאות.

 

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו