על תתן לעסק שלך לקרוס

רוצה להעלות מספר סוגיות שבעלי עסקים מתחבטים בהם ולא יודעים לקבל החלטה נכונה

בפתח דברי אני רוצה לציין כי מדינת ישראל מלאה בחוקים חדשים שהוכנסו בעשורים האחרים הבאים לטובתם של בעלי עסקים והמיוחד שבהם הוא כל נושא ההוצאה לפועל, תשלום אבטלה גם לעצמאים, ופתיחת המחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב.

והנה מספר שאלות ותשובות שבעלי העסקים מתחבטים בהם

אני והרואה חשבון שלי "למה הוא לא אמר לי" "למה בסוף שנה אני נדרש לבוא אם פנקס שיקים אל הרואה חשבון ולשלם עוד ביטוח לאומי עוד מס הכנסה.  

בואו נגדיר את תפקידו של רואה החשבון או יועץ המס- השכלתם של אלה הכשירה אותם מעבר לנושא הכלכלה ב- ניתוח דוחות של חברות, העמדת הדו"ח מול מס ההכנסה, התאמת הדו"ח מול מס הכנסה, דיונים על שומות וייעוץ בנושאי חוקי מס ההכנסה והתנהלות חשבונאית נכונה. (העסק עובד ומעביר כל חודש את הניירת לרואה החשבון שמעבד אותה לכרטסת קובע את תשלום המע"מ הביטוח הלאומי ומס ההכנסה) בסוף שנה הוא מסכם מאזן שנתי רווח והפסד עם לעוסק מורשה ועם לחברה.

רואה חשבון הוא אינו יועץ עסקי ותפקידו לקבל את הנתונים מהעסק וזהו זה, הוא יכול לעוץ בעצה כזאת ואחרת אבל אין לו את הכלים להסתכל על העסק או החברה בראייה כוללת מאחר והוא מטפל במה שנעשה בפועל.

רבים הם בעלי העסקים רואים ברואה החשבון "הגורו" שירחיק אותם ממשרדי מס הכנסה, ולכן כמה שיותר שקט ממנו במהלך השנה טוב לבעל העסק.

יש הרבה מאד עסקים וחברות בישראל אשר זאת חשיבתם ובחשיבתם זו הם מזיקים לעסק שלהם, הם עושים פעולות לא נכונות, הם משלמים בפועל יותר לביטוח לאומי ומס הכנסה והחלק הניהולי בעסק שלהם לוקה בחסר בלי בכלל שהם יודעים על כך.

ומכאן באה השאלה הגורלית האם להיות עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ

ישנם הרבה סיבות למה לבחור באחד מהקריטריונים שציינתי מעלה אבל רואה חשבון לא יכול לתת את ההמלצה איך להתארגן מאחר והוא רואה את החלק הצר שבתפקידו ולא את הקוסמוס של העסק, קיומו, התפתחותו, תשלום למוסדות וכ"ד.

יש גם בעלי עסקים שלא עובדים לפי הכללים של מס הכנסה והחשיבה שלהם לעבוד לא לפי הכללים טובה ומיטיבה לעסקם, בזה הטעות שלהם רבה וזאת 1.מאחר ומערכת המיסים עובדת היום במערכת טכנולוגית של הצלבת נתונים (לא כפי שהיה בעבר) ויכולת התפיסה של מי שלא עובד בכלל או חלקית לפי כללי המס עולה על שולחן פקיד השומה מהר מאד. 2. לא בטוח שעבודה ללא כללי מס ההכנסה בכלל טובה לעסק, אולי העסק בכלל מפסיד, אולי העסק לא צריך לשלם מס,3. היום כל מערכת המימון והבנקאות מתבססת על נתונים של העסק וככל שנסתיר נתונים אלה נפגע בתעודת הזהות האשראית שלנו דבר אשר יכול לעצור התפתחות של חברה או עסק 4. ברגע ש"עוד" מישהו יודע על שהעסק עובד לא לפי כללי המיסוי אתה בעל העסק נמצא באיום מתמיד ש"מישהו" יוציא זאת החוצה (והסיפורים בנושא זה הם רבים רעים וקשים)

על מנת להפיק מהעסק את המיטב סמכו את ידכם על יועץ עסקי שהראייה שלו היא במקרו של העסק ולא רק בצד החשבונאי

לדוגמה: אני פוגש לקוחות ששומעים את המילה "להקים חברה במקום עוסק מורשה" הם "נחרדים" למה? כי רואה החשבון אמר "לא כדאי" אבל זה לא נכון בעליל, להקמת חברה יש הרבה יתרונות מעבר לנושא החשבונאי ואף אפילו תשלומי המס והביטוח הלאומי מתקצרים ונהיים קטנים, לחברה יש יתרונות רבים ולא סתם שינה המחוקק את הצורך כי בחברה יהיו שתי בעלי מניות  ואפשר בעל מניות אחד. נכון עלות הנהלת החשבונות בהפעלת חברה גודלת במקצת אבל זה כל ההוצאה הנוספת שהיא בטלה ב-60 ביחס להטבות שיש בחברה. (שאלו את היועץ העסקי שתשכרו או שכבר יש לכם אחד כזה)

לבעלי עסקים שהם "אנשים" יש בראש מחשבות ופחדים ללא הצדקה שמקורם ב"שמועות" "הטעיות" ולפי שמועות אלה הם מובילים את עסקם לא פלא ש-50000 עסקים נסגרים בשנה בגלל ניהול לא תקין. זה כבר ברור שעסק זה לא רק קניות ומכירות זה בראש ובראשונה ניהול והתנהלות וזה גם לא אומר שבעל עסק שמקצועו הוא מהנדס אכן יכול לנהל את עסקו בטח בעשורים האחרונים.

קראו: רואה חשבון הוא לא יועץ עסקי

ואם כבר מזכירים נפילות של עסקים הרי שבימים אלה יצא חוק המיטיב עם בעלי עסקים וחברות המאפשרים להם ליהנות מדמי אבטלה בדיוק כמו עובדיהם במקרה של קריסה. (עד היום כמה שזה ישמע מוזר בעל חברה שהיה מועסק כשכיר בחברה או עצמאי עוסק מורשה לא היה זכאי לדמי אבטלה למרות ששילם ממיטב כספו את מס הביטוח הלאומי) גם כאן הלך המחוקק לתיקון העוולה.

נכון שאנו לא רוצים לדבר על זה ואנחנו נעשה הכל בדרך ניהולית נכונה על מנת שמקרה קריסה או פשיטת רגל לא תהיה בבית ספרנו. אבל אנו יודעים שזה קורה וזה רק הולך וגודל היום הגענו ל16 אלף פשיטות רגל בשנה ואין לנו מה להתבייש בזה או לכעוס על עצמנו ובטח לא לרוץ לשוק אפור על מנת להציל את עסקנו או חברתנו.

בדוח שפורסם מטעם משרד המשפטים במטרה לערוך רפורמה במערכת ההוצאה לפועל נכתב בפירוש כי פשיטות הרגל שגדלו במאות אחוזים מקורם במקורות האשראי הרבים הפרוסים בפני בעלי עסקים וחברות. כבר ציינתי שניהול זה לא להתקיים מהלוואות אלה ממכירות אבל זה תהליך עד שאנשי עסקים ובעלי עסקים יפנימו זאת.

ולכן "פשיטת רגל" זו זכות שהמדינה מעניקה לבעל עסק שכשל ולא משנה מאיזו סיבה (מלבד הימורים וקטגוריות פשע) את היכולת לחזור במהירות אל החיים חזרה לאחר שכל חובו או התחייבויותיו נוכו כלא היו.

כמי שעוסק ב ייעוץ עסקי אני טוען כי לכל בעיה או סוגיה עסקית מסחרית יש פתרון החשוב הוא לבוא לתהליך בראש נקי נטול קונספציות ישנות ושגויות.

על תתן לעסק שלך לקרוס

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

מכירות

אל תזרקו את הלקוחות המתלוננים לפח

התייחסות בעלי עסקים לתלונות וכיצד הדבר משמש כמנוע לצמיחה עסקית אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, או להחזיר ללקוחות את הכסף. בייחוד לא כאשר זה

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן