ניהול עסק מבחינה כלכלית

לא כול העסקים או החברות מחזיקים במשרה מלאה כלכלן או מנהל כספים.

האמת שזו לא חובה מאחר והיום בזמננו העכשווי עדיף להעסיק אנשים בתחום ה ייעוץ העסקי כמיקור חוץ מאשר להעסיק עובד של העסק/החברה עם כול ההוצאות הכרוכות בכך.

אבל, עדיין זה לא מצביע כי עסקים רבים אינם לוקחים בחשבון או כלל לא לוקחים בחשבון את התועלת שיש מהעסקה של יועץ עסקי שידו גם בתחום המספרים והכלכלה, יותר מזה השילוב המנצח של יועץ עסקי עם ניסיון כביר כזה שיודע להעריך את המספרים ולהפוך אותם למציאות כל וחומר כי התרומה הגבוהה שתהיה לעסק/לחברה תהיה גבוהה לאין שיאור.

ובמה דברים אמורים!

תובנה חשובה מאד המצויה בראשם של בעלי עסקים/חברות ש"רואה החשבון הוא מלך המספרים והביטחון של התנהלות החברה מבחינה כלכלית. נכון רואה חשבון יש בו את הידע הבלתי מעורער של ההבנה הכלכלית ובטח התמצאות במודלים כלכליים ובניתוחים פיננסיים, אבל רואה החשבון זה לא מתפקידו לעמוד עם סטופר ביד ולבחון כול שנת המס את העניינים הפיננסיים של העסק/החברה. רואה חשבון יש בו כדי לבקר את הדוח של החברה או יועץ מס את דוח העוסק או השותפות להתאים אותו לצרכי מס ההכנסה ולהגיש לשלטונות. זו טעות גדולה מאד אשר אנשים הרוצים לפתוח עסקים פונים לרואה חשבון על מנת שיכוון אותם (כאילו שבשנה הראשונה העסק/חברה תרוויח מיליונים וזה הזמן לעשות תכנון מס) במקום להתייעץ עם יועץ עסקי אשר ייתן את חוות דעתו על כלל העסק על מנת שבסוף שנה יגיע לחבות של מס.

אך מאחר ואנו רוצים לדעת גם בעסקים מתחילים וגם בעסקים קטנים כיצד אנו יכולים להתקדם עם הפעילות שלנו או יותר נכון כיצד נוכל להגיע אל הבנק שלנו ולא לזרוק לא תוכנת עסקית שאין בה ולמציאות כול קשר אנו חייבים להיות מצוידים בכול מיני פרמטרים הנקראים "מודלים עסקיים" כאלה שעל פיהם כול מוסדות המימון בוחנים אותנו ויותר מכול זה חשוב לנו לעצמנו לניהול העסק על מנת שנדע לאן לכוון את מושכות העסק.

אני רוצה לספר לכם כי אני מגיע לעסקים/חברות אשר כול המבנה הפיננסי שלהם הינו נתון הנמצא בתוכנות הנהלת החשבונות כאלה ואחרות, הבעלים לא בדיוק קוראים ומנתחים אותם לעומק, והניהול של העסק/חברה הינו רובו ככולו בנוי על סמך אינטואיציה והזדמנויות עסקיות כאלה שקופצות. וזה לא נכון! בטח לא היום! היום כאשר עולם העסקים מהווה סכנה לכול עסק או חברה ההתנהלות חייבת להיות שונה והרבה יותר יציבה. התנהלות כלכלית יציבה יכולה להבטיח חיים ארוכים לעסק ולחברה אבל כאשר החלטות מתקבלות מתוך מניעים אמוציונליים, מתוך מחשבה שמחר יהיה טוב, מתוך בטחון כי המכרז הזה ייסגר עבורנו בטוח, והעובד שיגיע יצליח לבצע מכירות שיגדילו את ההכנסות אזי אין לעסק /חברה להמשיך ולהתקיים לאורך זמן.

ניהול חברה זה לא בדיחה

כן, זו גם חשיבה המחייבת הכנסת יועץ עסקי מקצועי ומנוסה, זאת אפילו יכולה להיות ערובה לקיומו של העסק/החברה. מה שמדאיג אותי במיוחד כי גם חברות גדולות מתנהלות בדרך זאת כאשר אין הבנה ש מבחינת ניהול עסק/חברה זקוקים להרבה יותר מזה.

עוד על ייעוץ כלכלי לעסקים? במאמר המצורף בלינק !

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו