מה קרה בטבע ואיך זה נוגע בעסק שלנו

מה קרה בטבע ואיך זה נוגע בעסק שלנו

ניהול חברות גדולות

לא ניתן שלא להתייחס לחברת "טבע" החברה הלאומית והגאווה הלאומית של מדינת ישראל.

רבות הם הסיבות אשר גרמו למפלתה והקטנתה של חברת "טבע" ראשית הסיבות המוכרות: גלובליזציה, תחרות, מו"פ, גידול מטאורי, אבל למעשה הכישלון הענק של החברה הזאת היא בניהול, בצוות ההנהלה, בחוסר גמישות לרחשי השוק, ובאסטרטגיה מוטעית שנעשתה על כל המנכלים שניהלו אותה בעשורים האחרונים מאז מותו של הורוביץ המנכ"ל המיתולוגי.

לא משנה באיזה גודל חברה או עסק אתה נמצא, ניהול הוא כלל ראשון וייסודי בניהול חברות, והנה למרות שהחברה הייתה משופעת תזרים מזומנים היה לה יותר נוח להתעסק אם הקיים (תרופות) לקיים גודל של חברה שכזאת בתחום אחד ולא לראות את העתיד ולהבין שכדאי להתפתח לעוד תחומים סינרגטיים ולא להשקיע מיליארדים על רכישת חברות באותו תחום התעסקותה של טבע.

לעניות דעתי, מאחר והחברה פזורת בעלי שליטה אז כל רצון של בעל שליטה לראות את האינטרס האישי ולחלוב את קופת החברה בתנאים ובדיבידנדים שמנים.

לא אחזור כאן ואציין את הטעויות שטבע עשתה, מי אני שאשפוט אותה, אבל אני כן יכול להסתכל על התוצאה ולקבל את התובנה של כל מנכ"ל בישראל או מועצת מנהלים או בעלי עסקים צריכים לדעת לנהל חברה בפרט היום בגישה פחות מספרית ויותר בראייה עסקית שיווקית המשכיות חיי חברה, וניווט בים סוער.

קיראו: איך בכל זאת להצליח בעסק

טבע לא פעלה כך: לדעתי האף הגבוהה של מנהליה עלה כל כך גבוה שההסתכלות הייתה לתוך הבריכה הפרטית של טבע ולא האוקיאנוס הגדול לשם היא הייתה צריכה לכוון,

מה אני כיועץ עסקי הייתי ממליץ לעשות בטבע.

+ מתוך הבנה ששווקים לא יציבים והחברה הענקית נשענת על נישה אחת הייתי יוצר נישות סינרגטיות לחברה.
+ לא הייתי משקיע בחברות בתחום, ומשלם על רכישתם במיליארדי דולרים.
+ הייתי מגביל חלוקת דיבידנדים ומשרת בהם את החוב העצום שהחברה צברה.
+ הייתי מצמצם מיקומים ברחבי העולם ומשקיע בקריה אחת גדולה (כפי שעשו במרלוג בשוהם)
+ לא חייבים מנכ"ל בשכר של מיליונים יש היום מנכלים שאפשר לשלם להם פחות ולקבל יותר.
+ אין לי מענה למבנה הארגוני של הבעלים וההנהלה (אני לא מכיר את ההיררכיה שם) אבל זה סעיף שהייתי משקיע בו רבות על מנת להביא הנהלה דומיננטית ויצירתית לניהול החברה ולקביעת האסטרטגיות שלה.
+ הייתי משתף את העובדים בהמלצות לקבלת החלטות. (וזאת בגלל שכל חבר דירקטוריון או בעל שליטה משרת את האינטרס העצמי שלו)

אתם מכירים עוד חברה בסדר גודל כזה שאין לה מנכ"ל זמן רב והכותרת למציאתו זה תשלום אסטרונומי לשכרו?

נכון, מאד קל לשפוט בדיעבד, אבל לא ניתן לחשוב כלל ועיקר שחברה כזאת לא חשבה טו לא קבעה אסטרטגיה למהלך של הרבה שנים קדימה.

מה לטבע ולעסקים קטנים או בינוניים

כפי שכבר ציינתי אין כל הבדל בין טבע לחברות ועסקים אחרים, ניהול זה ניהול וראייה עסקית נכונה לכל עסק ונישה בעולם העסקים בארץ ובחו"ל.

הניהול היום מחייב להקדיש זמן בעסק לתחום הארגוני, הכספי, השיווקי, כוח אדם ומשאבי אנוש, (כן גם לעסק של שלושה אנשים) הניהול שידענו לפני שנים לא דומה למה שמצריך אותנו היום. ולמרות כל זאת מנהלים בסקטור הפרטי ממשיכים לנהל את העסק או החברה שלהם דרך "הנהלת החשבונות" שלא נותנת להם שום כלי ניהולי, דוחות אקסל עם תחזיות דמיוניות, תכניות עסקיות שבין הנכתב בהם למציאות המרחק הוא ענק. נכון: עסקים לא יכולים להחזיק "קדר" של מנהלים ועובדים אבל לשם כך יש מיקור חוץ וניתן להעזר משמעותית בכלי זה.

מצאתי כי הרבה בעלי עסקים מחכים ל"נס" שיגיע או משמיים או ממפעל הפיס, אבל הנס הזה לא מגיע ויותר ויותר עסקים וחברות מוצאים את עצמם ריקים מתוכנם וזאת רק בגלל שלא הפנימו כי הם לא יכולים לעשות הכול לבד.

אני מקווה שמנהלים ובעלי עסקים יפנימו כי תובנה זאת חשובה מאד עבורם.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא יצוא

נכון שכדאי לייבא מסין והמזרח

זהו! נכנענו! סוגרים את המפעל, מפסיקים לייבא מאירופה או מארצות הברית, מפסיקים כל ייצור מקומי! כולנו עוברים לייבא מסין, מהמזרח ומהודו. זהו! אין עתיד לייצור בישראל, אין עתיד לייבוא מאמריקה, לייבוא מאירופה . סיו! היא מנצחת!

מגזין עסקי

ייבוא מדובאי וייצוא לדובאי

דובאי ומדינות המפרץ כולל מדינות המזרח, שוק שעד היום היה שייך רק לחברות הגדולות כאשר ייצאו או ייבוא מוצרים דרך מדינות צד שלישי, ואילו היום נפתחו לכלל היצרנים, הסוחרים והמשקיעים בארץ, וזה הדבר היפה בשלום המדהים שהונחת לפתחנו.

מגזין עסקי

איך עושים עסקים עם דובאי והמפרציות

דובאי חלק ממדינות המפרץ אשר מדינת ישראל חתמה איתם הסכם שלום, ולא סתם הסכם שלום אלא הסכם יחסים נורמליים בין שתי מדינות, כלכליים, מסחריים, תיירות, מסחר בקיצור שלום של העם עם עם ולא שלום בין ממשלות. וזה הדבר היפה בשלום המדובר הזה, אומנם כולנו מתייחסים בזה בסקפטיות אבל בואו נראה.

הלוואת

אין עסק שלא צורך הלוואה

אני באופן אישי נגד הלוואות לעסקים, בטח שההלוואות האלה נדרשות במהירות, ללא תכנון מוקדם, עבור החלפת מכירות בהלוואות, עבור כיסוי שיקים, עבור ריפוד תזרים המזומנים, כל ההלוואות הנדרשות לצרכים אלה הינם רעל לעסק, ולקיחתם רק מכבידה על העסק וסוחבת אותו למטה.

עצמאות תעסוקתית - השמיים הם הגבול!
פתיחת עסק

העולם צועד לעבר עצמאות תעסוקתית!

לא זאת לא נבואה, אנחנו רק צריכים להסתגל למצב התעסוקתי החדש, האמינו לי כאשר תעשו את הצעד הזה גם המעביד הקודם שלכם ירצה לקנות מכם שירותים, ולא רק הוא, עזרו אומץ אם לא עשיתם את זה עד היום וצאו לחיים חדשים

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן