מה זה הון עצמי

הון עצמי חיובי

מה זה אומר הון עצמי חיובי או הון עצמי שלישי במאזן החברה.

חברות המגישות מאזן שנתי של החברה בכול שנה ושנה מתעכבים על שני פרמטרים חשובים: האחד האם החברה הרוויחה באותה שנה והשני זה ההון העצמי של החברה שהוא תוצאה של רווחיות או הפסדים במהלך שנות פעילותה של החברה.

פרמטרים אלה חשובים ראשית על מנת לדעת בדיוק עם החברה הייתה רווחית בשנת הפעילות או שצברה הפסדים והנושא השני, ה"הון העצמי" שהוא הסכום שנותר בחברה והוא זה שישפיע על קבלת אשראי או אי קבלת אשראי. במערכת הבנקאית או החוץ בנקאית.

מבחינה חשבונאית חשוב שהנתונים המופיעים במאזן יהיו מדויקים ונכונים וישקפו את מצבה של החברה. מאזנה של חברה בסוף שנה דומה לציונים שקיבל סטודנט בשנה האחרונה כפתח לקבלתו לשנה הבאה ולכן חשוב כי הנתונים יוזנו נכונה מבלי קוסמטיקה כזאת או אחרת במאזן החברה.

במאמר זה אני רוצה להתעכב על נושא ההון העצמי ולמה הוא משפיע על נותני האשראי למינם.

והיה ולחברה יש הון עצמי חיובי במאזן האחרון של החברה וחס וחלילה החברה הפכה להיות חדלת פירעון אזי נושי החברה (הבנקים או נותני האשראי) יוכלו לממש במזומן את ההון העצמי שנמצא בחברה ולהקטין את החוב של אותה חברה.

זו למעשה המשמעות של הון עצמי חיובי בחברה.

אבל אליה וקוץ בה ואני אסביר:

90% מהחברות במשק הישראלי הינם חברות קטנות בינוניות וגם גדולות, חברות אלה יכולות באופן חוקי ביחד עם רואי החשבון של החברה להטות את הכף במאזן לחיוב ולשלילה, חברות אשר לא רוצות לשלם מס יעשו פעילות כזאת במאזן וחברות אשר רוצות להראות רווח והון עצמי חיובי יעשו פעולות אחרות הכול במסגרת החוק. כול זה משנה את הנתונים הסופיים של החברה ובאמת לא משקף את מצבה האמיתי ובטח לא את סעיף ההון העצמי שלה.

החברה עובדת אבל אין לי כסף

רוב החברות שהפכו לחדלות פירעון לא היה בידי נושי החברה כדי לחלץ את ההון העצמי של החברה במידה והיה חיובי.

ומדוע אני מאיר את עיני נותני האשראי למינם אשר חורצים את דינם של חברות לאשראי על פי הפרמטר של ההון העצמי בחברה להפסיק מלתת חשיבות כזאת עליונה לפרמטר זה ולהסתכל דווקא יותר על פעילות החברה, התנהגותה, הפוטנציאל שלה, ההתחייבויות שלה, בעליה ועוד פרמטרים רבים שניתן לקבל על חברה בישראל ולהפסיק להתייחס ל"חתיכת נייר" כאילו זה כסף אמיתי.

לבעלי עסקים אני מציע כי לפני סוף שנה יושבים יחד עם רואה החשבון ו היועץ העסקי וביחד בודקים את השנה שחלפה, מה צפוי לקרות בשנה הבאה ורק כך לתכנן איך יראה המאזן במסגרת האפשרויות שמותיר החוק בידי רואה החשבון. הפתרונות הם רבים לכאן ולכאן.

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן