תכנית עסקית

תכנית עסקית

מדוע אנו נדרשים לרשום תכנית עסקית

לאן שעסקים לא נגשים בנושא של מימון מבקשים מהם תוכנת עסקית.

מה זה תוכנת עסקית, משהו מסובך, משהו פשוט, מי יכול לעשות אותו, האם רואה החשבון שלי או יועץ המס, או אולי יכול לעשות אותו כלכלן או יועץ עסקי שאני מכיר?

למה דורשים ממני את התוכנית העסקית, מה אני אכתוב שם,

 ובכן לכול השאלות האלה מדוע אתם נדרשים לכתוב תוכנת עסקית יש הסבר פשוט.

עיתונאי רוצה לכתוב כתבה בעיתון, הוא חייב לכתוב את הכתבה, לעבוד על הליטוש שלה ולהעביר אותה לעורך העיתון על מנת שיאשר אותה. אותו דבר שיפוץ דירה, המשפץ רוצה לדעת כמה תעלה לו שיפוץ הדירה הוא פונה לאדריכל, ליועץ שיפוץ, מקבל הצעת מחיר, כתב כמויות והרי הוא מוכן או להוציא מכספו או לבקש הלוואה על סמך כתב הכמויות ועלויות השיפוץ.

נוסעים לחו"ל, מתכננים את הנסיעה, קובעים היכן רוצים להיות, מסכמים את עלות ההוצאות, ואז מצוידים במידע ובכסף המתאים יוצאים לטיול.

תהליך הכנת תכנית עסקית

אותו דבר נעשה התהליך בהכנת תוכנת עסקית לעסק, תוכנת כ-תוכנת טובה למי שרוצה להקים עסק חדש, זכיין שרוצה לרכוש זכיינות ממותג ידוע, הלוואה שרוצים לקבל מהבנק או מהמדינה, או כול בחינה אחרת המחייבת תוכנת עסקית. רק שבניגוד לתכנית עסקית לטיול לחו"ל בנושא העסקי אנו צריכים להיות גם ערוכים לתכנן את ההכנסות העתידיות שלנו ולא רק את ההשקעות, ההון החוזר שנצטרך, או הכסף שאנו מתכוונים ל"בלוע" אותו בכדי לחסות את החור ותזרים המזומנים שלנו: יותר מזה עוד בכלל לפני שעושים את התכנית העסקית למימון ולבנק עושים אותו לעצמנו לראות אם העסק שאנו חושבים עליו יש לו מקום בעולם העסקי העכשוי (את התשובה לכך רק המלאכים יודעים וכול תשובה שניתן מושכלת ככול שתהיה לא תשקף את המציעות) ולכן במקרים האלה ניתנות רק ההערכות מאחר ובעל העסק החליט כי על העסק הזה ילך) שום דבר לא יניע אותו מכך.  

את ההיבטים הפיננסיים עלויות, עלויות השקעה, תרגום רכישת המוצרים שידרשו לפתיחת העסק או להגדלת התפוקה שלו, זמן ההשקעה, חלוקת המשאבים, ניתוח כלכלי להחזר ההשקעה והוכחה כי ההלוואה תיפרע במועדה ולא תמוחזר כול יום מחדש, מוטל על הכלכלן לבצע, ואילו על תוכנות השיווק, התמחיר, הפרסום, המכירות זו עבודתו של מי שמטפל ב-ייעוץ עסקי.

תוכנות עסקיות נולדו רובם ככולם להשתיק ולתת מסמך לבנקאים או ללווים כי אחרת לא יהיה אפשר לדון בנושא ההלוואה קרי התוכנית העסקית. נכון שברוב המקרים המרחק בין מה שרשום בתוכנית העסקית למה שמבוצע בפועל הוא רחוק כמרחק הגלות, כי ברגע התקבל הכסף בדרך כלל אף אחד לא דורש דין וחשבון על מה הוא הלך ומה הוא מילא.

זכרו! תוכנות עסקיות הם מחויבות המציאות בכדי לקבל מימון ואשראי מגורמים ממנים.

תכנית עסקית היא גם טובה כמפה, למפות מהלך עסקי שהולכים לעשות.

תוכנת עסקית היא לא תורה מהר סיני ולו רק בגלל תנודות השוק הישראלי המתחדש מדי בוקר בבוקרו ומה שהיה נכון לאתמול כבר לא נכון למחתרתיים.

יש עסקים שנכון הם לוקחים את התוכנית העסקית וברצינות הראויה להתנהלותם הם מבקשים ללכת צעד אחר צעד, אך כולנו יודעים כי באווירה הכלכלית בה אנו שרויים כיום תוכנות עסקיות טובות עד הרגע שהמימון מתקבל.

תכנית עסקית

קראו על טיפים לפתיחת עסק

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן