לעשות עסקים עם סעודיה

לעשות עסקים עם סעודיה

מתקרב היום בו כולנו נוכל לעשות עסקים עם סעודיה

ממש לאחרונה סעודיה אישרה שטיסות ישראליות יעברו מעל שטחה. נתון לכאורה משני, אך רב חשיבות מבחינת נרמול היחסים בין שתי המדינות, ומי שרק מעורה במעט במערכת היחסים הצוננת, מבין שמדובר במדינה שמאז ומעולם לא הכירה בקיומנו ולא הראתה נכונות ללחוץ ידיים, ואם נזכיר שבין היתר סעודיה היוותה גורם מרכזי בחרם הנפט שסבלנו מממנו בשנת 1973 ושהיא הייתה אחת מהמדינות שביקשו להשעות את מצרים מהליגה הערבית בשל הסכם השלום עם ישראל, הרי שניתן להבין כיצד כל צעד קטן מהווה הבטחה גדולה, וכיוון שלאחרונה נצעד הרבה יותר מצעד קטן, מתבקש להבין מהן המשמעויות – הכלכליות כמובן.

בין תיאוריה לפרקטיקה עוצרים לבחון עובדות

עוד לפני שנחתם ההסכם בין איחוד האמירויות הערביות לישראל (15.9.2020), התחילו לצוץ ניצנים של תקווה בין שתי המדינות. בשנת 2002 מלך סעודיה הציע יוזמת שלום שביקשה לסיים את הסכסוך הישראלי ערבי (עסקה שבין היתר כללה תנאים שנגעו לנסיגה מלאה מהגולן, מיהודה ושומרון ומרצועת עזה) ומאז נעשו עוד מגוון צעדים מזעריים אך חשובים, ועל כן ההישג שעמו פתחנו (היכולת לקיים טיסות ישראליות מעל אדמת סעודיה) כה משמעותי ומוביל לחשוב לאן נגיע אם נמשיך עם אותו קו של קירבה והבנה, ולא רק במובן הפוליטי, אלא בעיקר במובן הכלכלי, ואת ההקשר הזה אנו מבקשים לחקור, כך שאולי בעוד כמה שנים אותן תיאוריות ראשוניות יהוו מציאות קיימת.  

18 עובדות רלוונטיות על המצב הכלכלי בסעודיה

 1. קיים פיקוח הדוק על חלק מכריע מהפעילות הכלכלית במדינה – מורגשים קשיים משפטיים ובירוקרטים שאינם מקלים על עסקים מקומיים לצמוח ולהתקיים. 
 2. נכון להיום לחברות במדינה קשה לעמוד מול התחרות שמציעות חברות מבחוץ, וזאת "הודות" לאותם קשיים מנהלתיים שציינו והודות לסיוע הכפוי מצד פטרונים שגובים עמלות גבוהות.
 3. דווקא בכול הנוגע להלבנת הון סעודיה אינה מעמידה קשיים.
 4. רוב הפעילות הכלכלית מתמקדת בנפט – סעודיה נחשבת ליצואנית הנפט הגדולה ביותר (מחזיקה ברבע מעתודות הנפט הגולמי).
 5. רמת ההכנסה לנפש נחשבת נמוכה.
 6. נכון להיום השותפות העסקיות של סעודיה הן ארה"ב, בריטניה, סינגפור, יפן, קוריאה הדרומית והאיחוד האירופאי. לצורך הדוגמה נציין שסעודיה קשרה קשרים עם חברה יפנית גדולה וביחד הפעילו מיזם סולרי.
 7. לצד נפט, סעודיה גם עשירה בזהב, גז טבעי, אורניום, נחושת, פוספט ומחצבי ברזל.
 8. לאחרונה המגזר הפרטי זוכה לעידוד צמיחה, מתוך מטרה לייצר אפיקי תעסוקה נוספים עבור אוכלוסייה שצומחת בקצב מהיר.  
 9. המדינה מביעה עניין להפוך ליעד משמעותי בכול הנוגע לאספקת אנרגיה סולרית (נכון להיום שיתוף הפעולה עם יפן הוקפא) ובאופן כללי לאספקת אנרגיה מתחדשת.
 10. תחום התעשייה בתחומי מתכות, תרופות, דשנים, פלסטיקה וכימיקלים נחשב מאוד מתקדם.
 11. תחום התיירות למכה ולמגוון יעדים נוספים נחשב מפותח, במיוחד בעקבות החשיבות הדתית.
 12. כבר תקופה ארוכה שחלה ירידה משמעותית בהכנסות הנפט
 13. מערכת החינוך שלוקה בחסר, אי העסקת נשים ואי התאמה בין יכולות המועסקים להיצע התפקידים, מהווה שלישיית גורמים מרכזיים שמעמיקים את הקשיים הכלכליים.
 14. בכל הנוגע לחדשנות טכנולוגית סעודיה נשארת מאחור – רושמת פחות מ12 פטנטים מדי שנה. המדינה מכירה בבעייתיות ועל כן הקימה אוניברסיטה חדשה שמתמקדת במדע וטכנולוגיה ושנהנית מתמיכה כספית משמעותית.
 15. אנשים ממדינות זרות שמבקשים לקיים חברות פעילות בסעודיה מוזמנים לבצע זאת תחת שורה של מגבלות. כך למשל ברוב התחומים הבעלות יכולה להיות אך ורק חלקית.
 16. כחצי מכמות המים לשתייה הינם מים מותפלים, ואכן סעודיה משקיעה רבות בתחום התפלת המים. כמו כן, בכל הנוגע לשירות אספקת המים שמובלים לא פעם מאזורים רחוקים, יש לסעודיה עוד הרבה מה ללמוד כדי להשתפר. נכון להיום קיימים אזורים שבהם מי שתייה (מי ברז אינם נחשבים כראויים עבור שתייה) מגיעים רק אחת לכמה ימים.
 17. סעודיה מחזיקה באחד הצבאות היותר מודרניים, אך בו זמנית אין ברשותה מספיק כח אדם מתאים על מנת לתפעל את מטוסי הקרב (מגייסת טייסים פקיסטניים).
 18. סעודיה מחזיקה במנופי לחץ משמעותיים, כאלו שמאפשרים לה להשפיע על המדיניות של המדינות הערביות והמערביות.
מקורות חדשים נפתחים על מנת להמשיך לחזק את הכלכלה בסעודיה

המוח הישראלי תופס פיקוד

אחת השאלות המרכזיות שיש לשאול היא כיצד תיראה סעודיה ללא הנפט שממצב אותה כה גבוה, כי נראה שגם אם כל נתוני הטבע יתיישרו לטובתה, היא עדיין אינה יודעת למנף את סך ההזדמנויות כראוי, ופה המוח הישראלי בהחלט עשוי לסייע (ובו זמנית להרוויח).

כיצד העסקים הקטנים מרוויחים מכל הסיפור?!

כיצד אם כן העסקים הקטנים מרוויחים מכל הסיפור? קיימות חברות ישראליות שזיהו את ההזדמנות וכבר התחילו לפעול. כך למשל ניתן למצוא שחברה משפחתית קטנה מציעה לספקים ישראלים מספר טלפון וירטואלי בבחריין (אותה פעולה ניתן לבצע גם בסעודיה), ובאופן כללי אם רק מתמקדים בחולשות הכלכליות של המדינה (עיינו מחדש ברשימה הנ"ל) ניתן למצוא שפע של הזדמנויות – מלבד שיתופי פעולה שנוגעים לטכנולוגיה וסייבר.

שנזרוק רעיונות?

חברות שיווק יכולות לסייע לקדם עסקים מקומיים, ארגוני חינוך יכולים להעביר סדנאות במגוון תחומים ולמכור ספרי לימוד, אנשים פרטיים שדוברים את השפה ובין היתר בקיאים ביזמות יכולים להעביר קורסים מקוונים, חברות שמתמחות בהתפלת מים, בניצול מים ובשינוע מים עשויות למצוא בקלות מגוון הזדמנויות עבור שיתופי פעולה (חלקם כבר קורים), חקלאים יכולים לייצא לסעודיה תוצרת מובחרת (למשל תמרים), מעצבות טקסטיל יכולות לחקור את הלבוש המקומי ולהציע לייניים חדשים וכדומה.

עוד מישהו רואה את הפיל שבחדר?

רגע לפני שנרוץ לדבר על שיתופי פעולה מהפכניים, ואכן קיימות לא מעט אופציות מבטיחות, נעצור להצביע על הפיל שעומד זקוף ונראה למרחוק: יחסי הקרבה בין שני היעדים: ישראל וסעודיה.

מצד אחד לישראל ולסעודיה יש יריב משותף: איראן כמובן, ומי כמו מדינת ישראל יודעת שאין כמו יריב משותף על מנת לייצר קירבה, אך מצד שני גם ידוע שסעודיה ממצבת את עצמה כמנהיגת העולם הערבי, ולאור מצב הפלסטינים ודעותיהם שידועות לכל, סעודיה אינה באמת יכולה להרשות לעצמה להושיט יד חמה לעבר בית עסק ישראלי, ועל כן אם נראה בעתיד שיתופי פעולה, הם ככול הנראה יתקיימו מאחורי הקלעים – רחוק מעיני אור הזרקורים, אם כי גם זוהי ללא ספק התחלה.

מאמרים נוספים בנושא:
השוק העולמי לא מיועד רק לעסקים הענקיים
התועלות העסקיות שמאחורי השלום עם איחוד האמירויות
גם עסקים קטנים מייצאים לדובאי
ייבוא מדובאי וייצוא לדובאי
איך עושים עסקים עם דובאי והמפרציות

אם לא קשרי ידידות לפחות קשרי סייבר

הטכנולוגיה אחראית על לא מעט יתרונות משמעותיים, אך בין היתר מעניין לציין שהיא זו שצלחה היכן שלא מעט שיטות פיוס קרסו – דווקא הטכנולוגיה הייתה זו שהצליחה להנביט יחסים עסקיים בין שתי המדינות.

בשנת 2012 חברת הנפט הלאומית של סעודיה ספגה פגיעה קשה בעקבות התקפת האקרים חסרת תקדים. סעודיה שנפגעה קשות ביקשה לספק לעצמה הגנה, אך כפי שכבר ציינו היא אומנם ידועה בכמויות הנפט, אך לא באנשי מקצוע מובילים בתחום הטכנולוגי, ועל כן היא פנתה לקבל עזרה אצל שכנתה הטכנולוגית ישראל. סעודיה יצרה קשר עם מגוון חברות סייבר ישראליות שאכן הצליחו לסייע לה רבות. צעד זה היווה נקודת מפנה חשובה, ועל כן אט אט סעודיה הגיעה למצב שבו היא מנפיקה אישורי כניסה מיוחדים (ללא צורך בהצגת דרכון) עבור מגוון אנשי עסקים ישראליים. שנציין דוגמה נוספת שמתייחסת לשיתופי פעולה בניחוח כחול לבן? ובכן כיוון שסעודיה ובחריין חולקות את אותם שירותי מכס, חברת מזון מסעודיה הראתה נכונות לרכוש מזון דרך ישראל.

לישראל יש המון מה לתרום בצד הטכנולוגי
לישראל יש המון מה לתרום בצד הטכנולוגי

איזו הבטחה מציע תחום התיירות?

אפיק כלכלי מעניין הנו תחום התיירות. נכון שמוקדם לצפות לתיירים סעודים בנמל התעופה בן גוריון (וההיפך), אך אם אכן הדברים יישארו במסלול הנכון, הרי שבעוד כמה שנים בהחלט עשויים לצוץ שיתופי פעולה בתחום התיירות. כך למשל יש לציין את "ניאום" – פרויקט שאפתני שמתייחס לבניית עיר מודרנית (גדולה יותר ממדינת ישראל) בחלק הדרומי של מפרץ אילת.

המוטיב המרכזי שעתיד לקדם את העיר הנו תיירות וקידמה טכנולוגית. רובוטיקה תקדם את נושא האבטחה, הרפואה והלוגיסטיקה, כאשר מערכות רבות עתידות להיות תלויות באנרגיה סולארית ובאנרגיית רוח. מבחינת ההיבט התיירותי, בין היתר עתיד לקום מתחם תיירים בסגנון "פארק היורה" שבין היתר משלב בין דינוזאורים לרובוטיקה ונעזר רבות בהולוגרמה (זו ההזדמנות עבור האנימטורים שביניכם). מהו הקשר הישראלי? הקרבה למדינת ישראל והעובדה שאנו ידועים בתחום הטכנולוגי, מובילה למסקנה הבאה: נראה ששוב סעודיה תפנה אלינו הישראלים על מנת לנצל שירותי טכנולוגיה מתקדמים, אך כמובן שלא רק.

עוד אפיק שניתן לבנות עליו בתחום התיירות, נוגע לתחום ההשכלה הגבוהה. בשנים האחרונות גם נשים החלו ללמוד באוניברסיטאות והמדינה באופן כללי מקדמת לימודי טכנולוגיה. עם זאת, כיוון שבסעודיה עדיין אין מספיק היצע נקודתי מבחינת מוסדות מתאימים, ואילו בארץ קיימים לא מעט סטודנטים ערביים, הרי שייתכן שסטודנטים מסעודיה יגיעו ללמוד בארץ במוסדות ייעודיים, או שיהיו חילופי סטודנטים בין שני היעדים.

שורה תחתונה – היכן אנו עומדים?

לאור הסכם השלום האחרון בהחלט יש מקום לאופטימיות זהירה, במיוחד אם בן סלמאן, יורש העצר, יחזק את מעמדו. כבר כיום נשמעים דיבורים על שיתופי פעולה נוספים, כך שאם רק ננצל נכונה את היכולות של "איגוד לשכות המסחר" (ארגון שנועד לקדם אינטרסים עסקיים) לטובת כניסה לשוק העסקי שמקדמת בחריין (בזכות הקשר הדיפלומטי מסחרי), הרי שנשיג את הקשר המיוחל למדינת סעודיה.

עתה אם נוסיף נתון נוסף למשוואה, נציין שהמרחק בין שתי המדינות מסתכם בשעתיים וחצי טיסה, כך שתרחיש בו שני אנשי עסקים משתי המדינות יתאמו באמצע השבוע פגישה ספונטנית קרוב יותר ממה שעשויים לחשוב.

מכאן שאם נסכם, נציין שמשהו גדול אכן מתרחש ומתהווה ועל כן יש לדעת לנצל הזדמנויות, וזאת באמצעות הנוסחה הבאה: הכרחי להבין מהן נקודות החולשה של סעודיה ולבחון האם מחזיקים בכלים מעשיים שעשויים לשפר את מצבה (לצורך הדוגמה אפשר להתמקד במצב המים). אם נמצאו נקודות השקה בין צורך להיצע יש להתחיל להבין כיצד יוצרים קשרים, וכיוון שאינכם הראשונים שמחזיקים "במוח ישראלי" שחושב ללא הפסקה על המינוף הבא, היו בטוחים שהדרך כבר סלולה ועל כן אינה כה קשה – בהצלחה!

נתראה בקרוב לעשיית עסקים מכל המגזרים בסעודיה ודובאי

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

הסיכון בקידום אתרים

הסיכון בקידום אתרים בדקתי במנוע החיפוש כמה אתרי אינטרנט יש במילת המפתח "קידום אתרים" עלו לי 20 מיליון תוצאות. 20 מיליון תוצאות! מדהים! אנחנו אוכלוסייה

פשיטת רגל
הבנק ואנחנו

למה פשיטת רגל

מאד חשוב להתיעץ עם יועץ עסקי טרם הולכים להליך של פשיטת רגל ומיד אחה"כ לקבוע תור אצל עו"ד

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן