למה לגדולים מותר ואילו לקטנים זה אסון?

למה לגדולים מותר ואילו לקטנים זה אסון?

אין להשוות את האווירה והמשבר הכלכלי בו נמצא העולם.

אין כאן אשמה של אף יזם, איש עסקים, מטאור, טייקון, ובעלי מניות בחברות גדולות וציבוריות.

הטכנולוגיה הקפיצה אותנו במאה הנוכחית מה שלא עשתה מאז ההתפתחות האבולוציונית, טכנולוגיה אשר שינתה את כול מהלך חיינו. הבעיה שנוצרה היא שאנו עדיין מתנהלים במבנים הארגונים שלנו כפי שהתנהלנו במשך דורות רבים הן במשפט והן בחוקי הכלכלה (כמובן שלא ניתן שלא לקחת בחשבון את התיקונים שנעשו בחוק או התזות שנכתבו בכלכלה ומיושמות על מודלים כלכליים כאלה ואחרים) אבל במהות עדיין לא הגענו לשינוי הרצוי האומר כי חובה ליצור התאמה בין המצב הקיים לבין החוק, ההתנהלות, ההתנהלות הציבורית החברתית והמשפטית כאחד.

 ולמה אני מכוון:

אין זה סוד שאזרחי העולם חוזים נפילות של מוסדות מבוססים ואנשי עסקים גדולים בעשור האחרון, אני לא מדבר על שנות ה-20 בניו יורק שם הייתה קריסה כלכלית אדירה אך לא הייתה לה בדיוק השפעה כפי שקוראת היום, יותר מזה, במצב של טרום פשיטת רגל של אומות העולם ואפילו המדינה הגדולה בעולם הלוא היא ארצות הברית העומדת בפני פשיטת רגל וכול שנה מגדילה את תקרת החוב הממשלתי שלה כלפי מעלה שמקרה פשיטת רגל לא יקרה, מי אנחנו עסקים מוסדיים, חברות ותאגידים (לא פייסבוק-מיקרוסופט-אפל) אשר התוצאות העסקיות שלנו כול כך גרועים.

 הבעיה שחשובה לי לציין כמי שנותן ייעוץ עסקי למספר רב של חברות היא ההבדל בין התאגיד, מנהליו, הדירקטוריון שלו והמנכ"ל המכהן. כול אלה אין להם קשר ישיר עם התוצאות העסקיות של התאגיד ומכאן מגיע הטרוניה, המיקור וחוסר השוויון.

כאשר חברה ציבורית מגייסת כסף בבורסה, מנפיקה אגרות חוב לציבור, מצפים ממנה כולם כי בגלל המינוף הגבוהה שהיא מקבלת אזי הפעילות העסקית שלה צריכה להיות מניבה (ואכן יש תאגידים כאלה בעיקר התאגידים היצרניים אשר המינוף מביא אותם לרווחה כלכלית ולהחזר השקעה או שמירת ערך ההשקעה של המשקיעים שלהם בעיקר הציבור וקרנות הפנסיה והגמל) אולם יש תאגידים אשר המינוף כך נראה נועד לשרת את בעלי המניות ואת מקבלי השכר בתאגיד אשר אין כול פרופורציה בין ההשתכרות שלהם לבין ביצועי התאגיד הרווחים וההפסדים שלו. עדיין לא ברור לי ב"פשטות" מדוע יוצא עובד מדינה המקורב ללשכת ראש הממשלה למנכ"ל תאגיד פרטי מפסיד העומד לערוך תספורת אם מחזיקי אגרות החוב שלו ולהרוויח קרוב ל-6 מיליון ₪ משכורת לשנה. האם אין בזה אבסורד, האם ריבוי הסיפורים והמקרים האלה לא יכולים שלא להניד עפעף בממשל, אצל המחוקק, או יש כאם "שמור לי ואשמור לך". האם באמת בעל העסק הקטן, הבינוני, הגדול, יכול להרגיש נוח שהוא רואה מקרים כאלה השכם והערב, האם חוסר השוויון המדובר לא מתגלה כאן במלוא כיעורו, האם לא הגיע הזמן כי המערכת הציבורית, הנהלת הבורסה, המחוקק, לא יגבילו הגבלות של שכר מנהלים,

 כמי שנותן אימון עסקי, למנהלים רבים במשק, אני יכול בבטחה רבה להציב בראש התאגידים האלה אנשים מצוינים שבהחלט יכולים להחליף את הכוכבים שיצאו מהצבא, מהאקדמיה, ממשרדי הממשלה, ומהחברות הממשלתיות ולהעסיק אותם בשליש שכר. ואפילו לקבל החזר יותר גבוהה מבחינת ניהול ועסקים.

אם הממשלה לא תתאים את המציאות הכלכלית וחוסר היכולת של חברות להתפרס ולהפריז בהרפתקאות עסקיות ממומנות מהציבור דרך מנהלי הקרנות החברים של החברים של המנהלים הנפגשים באולמות הנשפים ומחברים הון שלטון לוביסטים בעלי עסקים לדייסה אחת של חוסר שוויון, וצדק עסקה לצערי הדבר יכול לגרום בסופו של יום למחאה חברתית שלא היינו רוצים שהיא תקרה בפרט עכשיו שמבטי עיני העם הם לעבר הממשלה החדשה ומרכיביה כולל ראש  הממשלה (שאולי אוהב פינוקים ואחרים) אבל הוא עדיין ראש ממשלה המחובק ע"י ראשי מפלגות צעירות עם יכולת הנעה לשינוי תפיסה.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

מגזין עסקי

לאן נעלמו העובדים בתקופת הקורונה

תם מפרסמים מודעת דרושים, באופן טבעי אתם מאמינים בתוך תוככם שהנה מתחילים לזרום קורות חיים, עובר יום עובר יומיים, פה יש איזה טפטוף של קורות חיים, שם מגיע קורות חיים, אבל עובדים רציניים, איין. מה קרה? מה הסיבה? הרי יש אבטלה, המדינה משלמת הון עתק על חוק דמי אבטלה מאורכים, היכן נעלמו העובדים.

ניהול עסקים

עסקים צריכים להרוויח

אם יש לך עסק/חברה ואתה לא מרוויח, משהו בעסק שלך לא מתנהל כשורה.
עסק המטרה שלו להביא כסף, לגרום לבעליו לשפר את רמת החיים שלו ושל משפחתו ולהעניק לו חיים טובים יותר.

פתיחת עסק

רוצים לפתוח עסק בארצות הברית?

חושבים לפתוח עסק בארצות הברית, רוצים לקבל וחזה E-2 שזאת ויזת עסקים, בואו ניקח קצת חופש מהקורונה, ונראה איך אנחנו מגדילים את עסקינו, אומנם עכשיו נפתח לנו צוהר חדש במדינות המפרץ והאמירויות, אבל עד שדברים יהיו מסודרים ויסוכמו הסכמי הסחר ייקח עוד זמן רב , וכאשר זה יהיה רלוונטי תוכלו להתייעץ איתנו גם בפתיחת עסקים שם.

מגזין עסקי

לעבוד מהבית נכון או לא?

תקופת הקורונה קרבה בין העובד לביתו, מה שעשינו עד היום במשרד חלק מהעובדים עושים את עבודתם מהבית: יש חברות שנותנות שירותים לקהל גדול של לקוחות (שירות לקוחות) במשרדי ממשלה, חברות פרטיות, עסקים קטנים, מכל דכפין נוכל למצוא את אלה אשר עברו לעבוד מהבית.

שיווק באינטרנט

כולם רצים "לגמבו" סליחה לאינטרנט!

אינטרנט, שיווק באינטרנט, קניות באינטרנט, שמתם לב כמה פטריות צצו במהרה בתוך נגיף הקורונה, קצת על המכשולים שבדרך ועוד במאמר הבא

מכירות

האם הלקוח משיג אתכם

בארבעה עשורים אחרונים נהנינו מהטכנולוגיה שסיפקה לנו אפשרויות נרחבות כמעט בכל סקטור עסקי על מנת לייעל את העבודה, להחליף כוח אדם במכשור, ולעשות כל מה שאפשר טכנולוגית ליעל ולקצר תהליכים ומהלכים.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן