לאן נעלמו העובדים בתקופת הקורונה

לאן נעלמו העובדים בתקופת הקורונה

אתם מפרסמים מודעת דרושים, באופן טבעי אתם מאמינים בתוך תוככם שהנה מתחילים לזרום קורות חיים, עובר יום עובר יומיים, יש איזה טפטוף של קורות חיים, מגיע קורות חיים, אבל עובדים רציניים, איין. מה קרה? מה הסיבה? הרי יש אבטלה, המדינה משלמת הון עתק על חוק דמי אבטלה מאורכים, היכן נעלמו העובדים. לא באמת! לפני חודש חודשיים יכולת למצוא עובדים בשפע, אז מה קרה שאחרי חוק האבטלה ככה נעלמו כולם.

קצת מספרים

נתוני האבטלה נמצאים בביטוח הלאומי, במשרד האוצר, ובמשרד הכלכלה (הלמ"ס) לכל אחד משלושת המוקדים האלה יש נתון אחר של אבטלה, אני, לצורך המאמר, החלטתי לאמץ את הנתון של הביטוח הלאומי (הרי הוא מחלק הקצבאות בפועל) והמספר שלו בסוף יולי 2020 עמד על 20%  אבטלה, רק בחודש יוני 2020, 521.000 היו זכאים לדמי אבטלה וגם קיבלו דמי אבטלה. צריך לזכור שאלה לא כל המובטלים, יש את אלה שלא מתאימים לדמי אבטלה, יש את גילאים מעל 67 שגם הם לא נכללים לקבלת דמי אבטלה (להוציא תיקון לחוק הביטוח הלאומי למענק בני ה-67+) אני שוב חוזר שקוראי יבינו זאת, יש פער עצום בין המשרדים בנוגע לסטטיסטיקה הנכונה אבל מאחר והביטוח הלאומי הוא זה שמזרים את הכסף למובטלים אז אני נשאר עם הנתון שלהם לסוף חודש יוני 2020.

אז היכן העובדים?

  1. עובדי המלונות (למרות שהתפוסה די גבוהה במלונות)
  2. נהגי המוניות התחילו לחלק ירקות.
  3. טייסים, דיילים, אנשי בטחון המקורקעים על האדמה
  4. מסעדנים, מלצרים
  5. מדריכי תיירות, נכנסת ויוצאת.
  6. עולם הבמה, מרכזי תרבות

כל אלה ואחרים עדיין מקבלים דמי אבטלה (לא בהכללה) אבל עדיין? היכן הפועלים, היכן אנשי המקצוע, היכן הנהגים, היכן כל החברה הצעירים שנשרו מעבודתם הרגילה, למה הם לא נענים למודעות דרושים? תמוה?

מדד המובטלים
מדד האבטלה הולך וגדל – האומנם?

אז בין סקר של הלמ"ס לבין נתוני הביטוח הלאומי

השאלה הנשאלת מתי ייפסקו מקבלי האבטלה עד יוני 2021, שהרי לעניות דעתי זה מקור האבטלה בישראל והתשלומים האישיים שהובטחו במסגרת חוק הקורונה למובטלים ולשכירים בחל"ת יקוצצו בשיעור של 25% אם שיעור האבטלה ירד מתחת ל-10%; רשת הביטחון תופסק לחלוטין אם שיעור האבטלה ירד מתחת ל-7.5% כך עולה מתזכיר חוק הקורונה. עולה כי ההסדר מבוסס על הגדרה חדשה לשיעור האבטלה שתלויה במידה רבה בסקרי כוח האדם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. להגדרה הזו צפויות להיות משמעויות מרחיקות לכת על התשלומים שיקבלו מאות אלפי שכירים, וכמו שציינתי מאחר ונתוני הלמ"ס מראים אחוז נמוך יותר של מובטלים, אזי ההטבה של קצבת האבטלה עד ליוני 2021 תפסק.

מאמרים נוספים בנושא:
האם כדאי להעסיק עובדים בשכר
כיצד להפיק מהעובדים את המיטב
ניהול צוות עובדים – כיצד להצליח בתור מנהל?
מה זה השטויות האלה? משבר נוראי ושמו "קורונה"
איך עסקים מתארגנים אחרי מגפת הקורונה
כיצד תשפיע מגפת הקורונה על העסקים הקטנים בישראל

עכשיו בוא ננסה להבין היכן העובדים

לקוח מספר: פרסמתי מודעה לעובד בתחום הטכני, הרחבתי את המודעה ל: לא ניסיון, רקע טכני כללי, גם למבוגרים, דוברי שפות, ללא הגבלה בגילים, הסברתי שאני ילמד את העבודה במהלך עבודתו, לצערי אומר לי הלקוח הגיעו מספר קורות חיים אשר התחלקו עם כאלה עם ניסיון וכאלה בלי ניסיון, אפשר לספור על 2 ידיים את קורות החיים שהגיעו, אלה ללא ניסיון בקשו שכר X אלה שיש ביתם ניסיון ביקשו XXX, הלקוח נדהם, הוא בתחום הרבה שנים ולא הבין את הדרישה לשכר כמעט פי-3 מהשכר הרגיל. סיפר לי זאת הלקוח בקשתי ממנו לזמן את אלה אשר "הגזימו" בדרישת השכר.

ואכן הזמין לראיון, והאמת, נדהמתי (לא שאני כזה פראייר, הבנתי מראש היכן נמצאת הבעיה) אבל זרמתי, ואז המועמד הראשון שזימנתי ראה את הלקוח ואותי, שאנחנו לא כבדים כאלה, ופצח במזמור שיר "וכך אמר לי בערך" תשמעו, אני עובד טוב, במקום העבודה הקודם קיבלתי שכר טוב, עכשיו עשיתי חשבון: אני ימשיך לקבל דמי אבטלה ובנוסף אני יקבל שכר מהמקום השני שיעבוד בו. לשאלתי: אבל במקרה הזה המס שלך יהיה הרבה יותר גבוהה אז מה הרווחת פה? "ואז הוא אומר ללקוח" לא הבנתם. אני לא צריך תלוש, "התפרצתי ואמרתי" לא הבנתי בלי תלוש ואני גם לא מבין איך אוציא לך תשלום (הלקוח חברה בע"מ) ואז אומר המועמד "לא הבנתם אני יודע שבחברה אי אפשר להוציא כסף לעובד בתלוש או בחשבונית מס. אתם "כאילו" תרשמו את זה על שמכם ואני יקבל את הכסף "בשחור". בלי בושה, בלי סליחה, ככה מידית זרק את המילים והיה בטוח בהם. הרעיון נגמר בזה שאמרנו לו שזה לא הייתה כוונת המשורר בזימון לראיון, תודה וסליחה. וכאשר הוא בפתח הוא צועק לנו "אתם לא יודעים כמה עושים את זה"

מכאן הבנתי מדוע הלקוח לא מצליח למצוא עובד

לסיכום  

עד שהממשלה חושבת טוב "יוצא רע" אנשים מנצלים מצבים תוך סיכון עצמם שהרי (אם לא יהיה רשום בספרי החברה וקורה לו משהו, הוא הרי לא מבוטח, וגם הבעלים נכנס לצרות, יותר מזה, ברגע שיגיע הנתון של סיום ההטבה אזי יפתח הסכר של העובדים שירצו עבודה, ואז בגלל שפע העובדים שנוצר לא מובטחת לאף עובד, עבודה. דבר נוסף (בפרט בתחום הטכני) ובכלל עובד שהוא עובד טכני קל וחומר שצריך להיות רשום אם חס וחלילה קורה לו משהו

ולמעסיקים! על תתפתו לכאלה עובדים, כאלה עובדים להעסיק זה לעבוד בשחור, ראיתם בתחילת מגפת הקורונה כל אלה שעבדו בשחור הפסידו נתח נכבד מההטבות והפיצויים שהממשלה חילקה. תובנה ברורה "עבוד נקי עבוד בבטחה".

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

הסיכון בקידום אתרים

הסיכון בקידום אתרים בדקתי במנוע החיפוש כמה אתרי אינטרנט יש במילת המפתח "קידום אתרים" עלו לי 20 מיליון תוצאות. 20 מיליון תוצאות! מדהים! אנחנו אוכלוסייה

פשיטת רגל
הבנק ואנחנו

למה פשיטת רגל

מאד חשוב להתיעץ עם יועץ עסקי טרם הולכים להליך של פשיטת רגל ומיד אחה"כ לקבוע תור אצל עו"ד

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן