יועץ עסקי – איך בוחרים וכמה משלמים?

השוואת מחיר יועץ עסקי ועל מה צריך לשים את הדגש בבחירת יועץ עסקי
איך מחשבים עלות של יועץ עסקי או ייעוץ עסקי?
מה חשוב לדעת כאשר שוכרים יועץ עסקי?
האם יועץ עסקי יקר הוא בהכרח יועץ עסקי טוב?
האם יועץ עסקי הוא זה שנותן ייעוץ כלכלי (כלכלן או רואה חשבון)?

על כול אלה ננסה לענות בכתבה

מה הוא למעשה יועץ עסקי?

כיצד ניתן למדוד אם היועץ העסקי אכן יצליח במשימה שמוטלת עליו, או זה יועץ שיזרוק את משנתו הקבועה וימשיך הלאה ללקוח הבא, או האם היועץ העסקי יוכל לגשר בין פערים של יכולות בעל העסק להפנים שינויים בעסקו, או אם מדובר כאן על עסקים עם שותפים או שבני הזוג עוסקים בו, איך יוכל היועץ לדאוג לאינטגרציה בין הנפשות השונות המרכיבות את העסק או החברה. כול האלמנטים שהזכרתי כאן הם חלק לא קטן מהיכולות של היועץ העסקי או זה שמעניק את הייעוץ העסקי להצליח עם לקוחותיו. 

אלמנטים נוספים החשובים למטען שאותו מביא היועץ אל שולחן העבודה הוא הניסיון שלו, היכולת להיות ליועץ ולהבין את התחום בו עוסק העסק או החברה, שיטת הניהול, התאמת הניהול לגורמים המרכיבים את העסק,וגישור האלמנטים האנושיים המקיימים או מנהלים את העסק והחברה. ייעוץ עסקי זה ממש לא: "הופ", "ישר", "טרח" השתלטות ייעוצית על העסק או החברה והטחת משנה ומשימות לבעליה. זה בסדר, זה נכון, אבל זה לא יעבוד. (יצורי אנוש אנו למרות שאנו עוסקים בעסקים) ובראש וראשונה יועץ חכם עם ניסיון ורקע עסקי ואנושי כאחד חייב לדאוג ולכוון לקורלציה בין המרכיבים. 

דבר חשוב, בנוסף לאלמנט הייעוץ הכלכלי, הניהולי, השיווקי, המכירות והפרסומי, הוא הצוות שעומד מאחורי יועצים עסקיים, שהרי יועץ אשר מתפקד לבד ללא צוות תומך בתחום העשייה כפי שתיארתי קודם משול לצבא ללא עורף. לפיכך, חייב לקוח הזקוק ליועץ לבדוק את היכולות של היועץ העסקי את הניסיון שלו ואת הצוות העומד מאחוריו לחיזוק המשימה אותה בא לעשות בעסק.  

יועץ עסקי להצלחה

יש יועצים ויש יועצים, ויש משרדי יועצים, הכול מתחיל מהיועצים שנבנו בשיטת ה אינסטנט הווה אומר יועצים אשר עברו קורסים יקרים אצל כוכבי הראליטי ויצאו לשוק הייעוץ כאילו מדובר כאן בהכשרה של "סוכן מכירות כזה או אחר" או היועצים שפרשו מהצבא, או מניהול עסקים כשכירים בשוק הישראלי, או יועצים אשר הקימו חברות או משרדי ייעוץ לאחר שהוכשרו הלכה למעשה כעצמאים בשטח, ניהלו חברות של עצמם, יצרו, דמיינו, והיו בעשייה האמיתית ברחבי השווקים העסקיים והתהפוכות היום יומיות שליוו אותם. 

בנוסף, בתחום הייעוץ העסקי והיזמות יש את הגורם הממשלתי "מטי" שלמעשה מאגד בתוכו את הסיוע הממשלתי וההכוונה הממשלתית לסיוע לעסקים קטנים, הן בייעוץ, הן בחונכות והן בהפניה לגורמים מממנים (חיצוניים) הפתוחים לכול עסק או חברה גם בארגונים או משרדי ייעוץ פרטיים. הדוגמא של מטי שווה לאמרה המפרידה בין טיפול של רפואה ציבורית לטיפול של רפואה פרטית. מאחר והשוק העסקי קיבל תפנית חדה מאד בעשור האחרון והיכולות של עסקים לשרוד ואפילו לשגשג הצטמצמו, הרי שהרפואה הפרטית היא המתאימה ביותר ונושאת את הפירות הרבים ביותר לעומת הרפואה הציבורים המסתפקת בפירות באושים.

עוד אלמנט של יועצים עסקיים ניתן למצוא את אלה הכלכלנים או רואי החשבון למינם אשר בתוקף השכלתם נותנים ייעוץ כלכלי עסקי לחברות ועסקים, למעשה רוב ההסתמכות של הלקוחות העסקיים על סוג כזה של יועצים נעוץ מהדרישות של הבנק המממן לקיום יועץ כזה בעסק. אך מאחר ויועצים אלה עוסקים במספרים הקיימים, קרי דוחות האקסל המוכרים, והעסק או החברה מיצתה את כול ההלוואות הבנקאיות ואולי החוץ בנקאיות שלקחה תפקידו של יועץ מסוג זה הולך ונעלם. 

כמו כן יועצים עסקיים מנוסים יודעים לטפל גם במשברים של לפני התרסקות עסק ומניעת ההתרסקות, ישנם הרבה מאד דרכים כיצד להציל עסקים נושמים וחיים אשר נקלעו לתזרים מזומנים שלילי וקורס, יותר מזה עסק אשר מכניס כספים או מגלגל כספים ונקלע למערבולת או סחרור, עדיף לפני שאוחזים בעשבים שוטים להצילו להשקיע את המעט שנותר בייעוץ עסקי או שילוב של יועץ עסקי על מנת לא לאבד את "הכול" במכה ועוד להישאר עם חובות אישיים. (ראוה הוזהרתם) יש פתרון לכול סיטואציה עסקית כזאת או אחרת. 

יועץ עסקי הוא לא הוצאה אלא הכנסה

כיצד מחושב שכרם של היועצים העסקיים

במגזר הממשלתי הלוא הוא "מטי" הרי שעלות הייעוץ היא די זולה (יחסית), ברחבי השוק ניתן למצוא יועצים הגובים בין 300-400 ₪ לשעה לבין אלה הגובים 400-800 ₪ לשעה. יש כאלה אשר גובים סכום לפגישה שלא לפי שעה וזה יכול להסתכם בעלות של בין 750 ₪ לפגישה ל- 1500 ₪ לפגישה. אפשר גם למצוא יועצים עסקיים שמשלבים עלות לשעה או לפגישה + אחוזים מסך המכירות של העסק או החברה שהושגו כתוצאה מפעילותו של היועץ העסקי או הייעוץ העסקי. 

חשוב גם לבדוק, מה מביא אתו היועץ בסכומים אלה. האם זה רק ייעוץ עסקי, האם מדובר בשילוב של ייעוץ כלכלי, תזרים מזומנים, ניהול, שיווק, מכירות, פרסום וכ"ד. מה כלול במחיר, האם ההתנהלות היא רק במפגש או שהפעילות של היועץ ושיתוף הפעולה נמשכים גם במהלך הימים בו הם לא נפגשים, או מה קורה שהעסק מתפתח וצורך שעות מוגברות של היועץ או שהיועץ הפך לחלק מהנהלת העסק או החברה. 

ייעוץ וליווי עסקי זאת לא הוצאה זאת הכנסה!!!

כול האלמנטים שהזכרתי בכתבה הזאת ראויים שיילקחו בחשבון ע"י לקוחות הנדרשים לייעוץ עסקי בעסקם. אלמנט חשוב שראוי לציין הוא שיועץ עסקי "טוב" עם צוות שעומד מאחוריו, צריך להיכנס לאלמנט ההכנסות של העסק ולא ההוצאות שלו, כי מה שיכול לבצע צוות של יועץ עסקי או ייעוץ עסקי נכון לעסק יכול להיות בגדר מהפכה בתוך העסק ובבחינת להתקיים או לחדול. 

התקשרו: יש לנו מה להציע לכם 077-2014553

כנסו לדף הראשי ותמצאו מאמרים והמלצות עבורכם

כתבו לנו 

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו