גם באקסל יכולה להיות טעות

יש אמרה האומרת "מדוע ברא אלוהים את הכלכלנים והתשובה היא כדי לשפר את תדמית האסטרולוגים" הכלכלה אומנם לא ענף המדע היחידי שמצליח למלא חילוקי דעות בן שמרנים לליברלים.

בימים האחרונים אני כותב לכם רבות על ההתנגשות בין שוואי הכלכלה העולמית, לבין פרופסורים ואנשי כלכלה המתנגדים למהלכים או לדרך המדעית בה כלכלנים נוהגים ע"פ מודלים כלכליים סדורים וע"פ גחמות כאלה ואחרות של אנשים מהפוליטיקה שאינטרסים רבים ממלים את ידם רק לו החישוב הנכון או הראייה הנכונה של הכלכלה הגלובלית. למעשה כול ממשל מוצא את קבוצת הכלכלנים שישרתו אותם,

לכלכלה יש השלכה מידית וגורלית על אנשים בכול שכבות המדינה. הוויכוחים הרבים שמתנהלים בתוך המקצוע הזה רבה המבוכה בין הכלכלנים המבססים את מסקנותיהם על פי מודלים כלכליים סדורים, ובין הגישה החברתית וגישת השוק החופשי. ויכוחים כמו האם הוצאות ממשלה הן דבר טוב או רע. האם, ועד כמה, מותר לממשלה ליצור גירעונות, להטיל חוב על דור העתיד כדי לשפר את החיים בהווה.

העיתון כלכליסט מצטט היום מספר כלכלנים דגולים האומרים כי:

"ניתוחיהם אמפיריים, מאקרו כלכליים ואוניברסליים. והתגלית המדעית שלהם חדה ומזוקקת: יש נקודת אל־ חזור בהוצאות הממשלה, ובכל רגע בהיסטוריה שבו החוב הלאומי עבר אותה, כולם שילמו ביוקר. לכן צריך לשמור על חומות ההוצאה. לא ליפול במלכודת התמריצים וזריקות ההתאוששות, פן יומרץ רק מעגל האימה. קצצו וחיו. זהו כלל מדיד, ממש כמו חוקי הטבע.אלא שכעת מתברר שהמחקר המצוטט שגוי. ועוד איזו שגיאה נמצאה בו: דוקטורנט מאוניברסיטת מסצ'וסטס, מוסד יוקרתי פחות מהרווארד, שמזוהה עם גישות יותר ליברליות ושמאליות, גילה שצמד החוקרים המכובדים טעו בנוסחה שהזינו בתוכנת האקסל שבה חישבו את הנתונים, וקיבלו את המספר הלא נכון. השגיאה המספרית שהתגלתה שמטה את אחד מטיעוני הבסיס שעליהם נשענה התזה שלהם, ולמעשה סילקה את קשר הסיבה והמסובב: מתברר שאי אפשר לדעת אם הגירעון הוא שהוביל את המדינות לאסון, או שאסונות משתנים יצרו גירעון. ובמילים אחרות – הטענה שחוב הוא תמיד רע ושיש לו קו אדום היא כבר לא טענה מדעית.

מסקנות אלה על פיהם עובדים בכלל כלכלנים הנעזרים בתוכנת האקסל בדיוק כמו שמנתח משתמש במלקחיים, למעשה מוחקת את הביטחון של כול אחד ואחד מאתנו ברגע שהוא בא לניתוח כלכלי כול אחד בתחום העסק שלו.

כבר מזמן טענתי כי כלכלן לא יכול ללוות עסקים בנושא של ייעוץ עסקי אלה באמת במטרה שלשמה הוא נולד וזה הכנה של תכוניות עסקיות לעסקים אשר נדרשים להגיש זאת בבואם לקבל הלוואה או מימון ממוסדות ממנים.

לכלכלנים יש את היכולת לתרגם למספרים את התוכנית הבסיסית העסקית לה העסק נדרש אך מפה ועד המעשים בפועל המרחק הוא רב.

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו