גם באקסל יכולה להיות טעות

גם באקסל יכולה להיות טעות

יש אמרה האומרת "מדוע ברא אלוהים את הכלכלנים והתשובה היא כדי לשפר את תדמית האסטרולוגים" הכלכלה אומנם לא ענף המדע היחידי שמצליח למלא חילוקי דעות בן שמרנים לליברלים.

בימים האחרונים אני כותב לכם רבות על ההתנגשות בין שוואי הכלכלה העולמית, לבין פרופסורים ואנשי כלכלה המתנגדים למהלכים או לדרך המדעית בה כלכלנים נוהגים ע"פ מודלים כלכליים סדורים וע"פ גחמות כאלה ואחרות של אנשים מהפוליטיקה שאינטרסים רבים ממלים את ידם רק לו החישוב הנכון או הראייה הנכונה של הכלכלה הגלובלית. למעשה כול ממשל מוצא את קבוצת הכלכלנים שישרתו אותם,

לכלכלה יש השלכה מידית וגורלית על אנשים בכול שכבות המדינה. הוויכוחים הרבים שמתנהלים בתוך המקצוע הזה רבה המבוכה בין הכלכלנים המבססים את מסקנותיהם על פי מודלים כלכליים סדורים, ובין הגישה החברתית וגישת השוק החופשי. ויכוחים כמו האם הוצאות ממשלה הן דבר טוב או רע. האם, ועד כמה, מותר לממשלה ליצור גירעונות, להטיל חוב על דור העתיד כדי לשפר את החיים בהווה.

העיתון כלכליסט מצטט היום מספר כלכלנים דגולים האומרים כי:

"ניתוחיהם אמפיריים, מאקרו כלכליים ואוניברסליים. והתגלית המדעית שלהם חדה ומזוקקת: יש נקודת אל־ חזור בהוצאות הממשלה, ובכל רגע בהיסטוריה שבו החוב הלאומי עבר אותה, כולם שילמו ביוקר. לכן צריך לשמור על חומות ההוצאה. לא ליפול במלכודת התמריצים וזריקות ההתאוששות, פן יומרץ רק מעגל האימה. קצצו וחיו. זהו כלל מדיד, ממש כמו חוקי הטבע.אלא שכעת מתברר שהמחקר המצוטט שגוי. ועוד איזו שגיאה נמצאה בו: דוקטורנט מאוניברסיטת מסצ'וסטס, מוסד יוקרתי פחות מהרווארד, שמזוהה עם גישות יותר ליברליות ושמאליות, גילה שצמד החוקרים המכובדים טעו בנוסחה שהזינו בתוכנת האקסל שבה חישבו את הנתונים, וקיבלו את המספר הלא נכון. השגיאה המספרית שהתגלתה שמטה את אחד מטיעוני הבסיס שעליהם נשענה התזה שלהם, ולמעשה סילקה את קשר הסיבה והמסובב: מתברר שאי אפשר לדעת אם הגירעון הוא שהוביל את המדינות לאסון, או שאסונות משתנים יצרו גירעון. ובמילים אחרות – הטענה שחוב הוא תמיד רע ושיש לו קו אדום היא כבר לא טענה מדעית.

מסקנות אלה על פיהם עובדים בכלל כלכלנים הנעזרים בתוכנת האקסל בדיוק כמו שמנתח משתמש במלקחיים, למעשה מוחקת את הביטחון של כול אחד ואחד מאתנו ברגע שהוא בא לניתוח כלכלי כול אחד בתחום העסק שלו.

כבר מזמן טענתי כי כלכלן לא יכול ללוות עסקים בנושא של ייעוץ עסקי אלה באמת במטרה שלשמה הוא נולד וזה הכנה של תכוניות עסקיות לעסקים אשר נדרשים להגיש זאת בבואם לקבל הלוואה או מימון ממוסדות ממנים.

לכלכלנים יש את היכולת לתרגם למספרים את התוכנית הבסיסית העסקית לה העסק נדרש אך מפה ועד המעשים בפועל המרחק הוא רב.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן