כיצד מנהלים חברות להצלחה

עוד שערורייה נמצאת ומתקרבת

כפי שאני מרבה לכתוב על עסקים קטנים, עסקים בינוניים, חברות, הפעם אני מבקש לכתוב על חברת אל-על שלצורך העניין היא חברה גדולה, אבל יותר מזה חברה עם משמעות כבדה למדינת ישראל, לביטחונה, ולתושביה.  

 אין אני יודע מה היה במהלך הישיבות שקיימה אל-על עם הממשלה עד שהגיע האחרונה להסכם השמיים הפתוחים, כמו כן אין אני יודע איך מפצה המדינה את אל-על על ההוצאות הביטחוניות הענקיות שיש לאל-על בשנה, או איך מפצה המדינה את אל על בנושא ההגבל לא לנסוע בשבת (למרות שחברות הבת שלה כן טסות בשבת) הרבה דברים נעלמים מהשיח הציבורי כי לא כול דבר אומרים.

כ-יועץ עסקי אני חושב כרגע מכוון החברה הטוענת (וכנראה בצדק) כי על כול הרגולציה המוטלת עליה, וההסכמים, וההתחייבויות, אין היא שווה בין שווים כאשר היא באה לתחרות, כפי שהשוק הקפיטליסטי מכתיב לה בפרט עכשיו בהסכמים החדשים של שמיים פתוחים "לכול אחד". אז אם באמת המדינה מבטיחה לכסות את עלויות האבטחה, הרגולציה נכפתה על החברה, ולאפשר לה להתחרות שווה בין שווים, זה בסדר, כי בסך הכול המדינה צריכה את אל על בדיוק כמו שאל על צריכה את המדינה, וכול ניסיון לפגוע בה יפגע במדינה ובתושביה.

כ-יועץ עסקי אני יושב ומחשב, וחושב, ואומר, עם המדינה תכסה עבור אל על את הוצאות הרגולציה, הביטחון, ההסכמים בכסף כול כך רב אותו משלם הציבור, אז מה עשינו פה. שוב לקחנו מכיס זה לכיס השני, האם רפורמה זאת שמביאה לנו הממשלה באמת תוזיל את המחיר לאזרחים בדיוק כמו הרפורמה בנמלי הים שיצאה בקול תרועה גדולה "אזרחים ישלמו פחות כסף על יבוא" וכלום לא קרה. מישהו יודע או שמע כי רפורמת הנמלים הוזילה לו כסף בהוצאות החודשיות שלו? או שהתשלום שישולם לאל על בגין הוצאותיה או הרגולציה יהיה פחות ממה שיכניסו "ים" התיירים שיגיעו לישראל בטיסה במחיר 200$?, ועוד משהו, גם אם התיירים ישלמו 200$ על טיסה, היכן הם ילונו? בבתי המלון שעולים 300$ ללילה? האם באמת המדינה עשתה כאן צעד נבון? האם המדינה תצא נשכרת, האם אנו האזרחים נצא נשכרים מכול זה. מקום למחשבה?

מדינת ישראל היא מדינה שונה משאר המדינות בעולם, מצד אחד שמיים פתוחים זה טוב לעם אשר יש לו רק כוון יציאה אחד מהארץ, מצד שני, אני חש כי המדינה והרגולציה הורסת שטחים מלאים של עסקים במגוון תחומים ולא רק אלה הגדולים.

נכון, תגידו: תראו איך הסלולר ירד, שטויות, כולנו התנפלנו על ה-IPHONE החדש והתחייבנו שוב למחירים גבוהים, (לא שאין הוזלה במחיר, זה הצרכן מרגיש ישר בכיס) אבל האזרח ישלם את חוסר ההכנסה מהחברות הסלולריות למדינה בגזרות החדשות שינחתו עליו בחודשים הקרובים, כי אם גרעון כמו שלנו אין ברירות אחרות.

מאד קל לשבת מהצד, ולהשפריץ בקורת, אבל יש גבול בגזרות שמטיל הממשל על מבנה העסקים בישראל.    

קרא עוד על טיפים בשווק     

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו