כול חברה או עסק חייב לעשות חשבון נפש

כול חברה או עסק חייב לעשות חשבון נפש

האמת שלא פעם ולא פעמיים אני כותב על הסטירה בין הדיווחים שאנו מקבלים משרי האוצר, הכלכלה ומשרד ראש הממשלה, לבין מה שקורה בפועל במשק הישראלי והסכנה בה הוא נמצא.

לעניין זה מצאתי לנכון לספר לכם על שיטת ניקוד הרייטינג המוצג בפנינו מדי יום ביומו ואשר הוא זה שקובע את עלויות הפרסום של המפרסמים בתוכניות המדורגות במדד וגם תורם לעוד יותר צפייה של צופים ע"פ הזרז שנקרא מדד הרייטינג. ובכן מסתבר כי את מדד הרייטינג קובעים אנשים ולא מה שהיינו רגילים מבחינה סטטיסטית מכשירים הנמצאים בבתי צופים וע"פ דגימה סטטיסטית מדד הרייטינג, דורג. מה שאומר שלא הצופים קובעים את המדד אלא אנשים כמוני או כמותכם המבינים יותר או מבינים פחות באיכויות של תכניות. (אני לא רוצה להצביע כאן ישירות על אינטרסים או שלמונים או אלף פרמטרים אחרים אשר יכולים להניע "אנשים" לפעול , זאת אני משאיר לדמיונכם.

למה טרחתי וכתבתי את כול הפסקה הקודמת, מאחר ו כ יועץ עסקי או מי שנותן ייעוץ עסקי אני עוקב בקנאות רבה על מה שקורה במשק הישראלי ונחשף לנתונים היוצאים מבתי המדרש של משרדי הממשלה ומוסדותיה השונים, נתונים אשר לא מנבאים בשורות טובות למשק הישראלי, ואני לא רוצה לעשות את ההבדלה בין המשק הישראלי למה שקורה בעולם המערבי.

שר האוצר שלנו בהחלט יכול להתגאות בנתון כי הגרעון הממשלתי ממשיך להצטמצם. אבל ונניח כי שיטת הדגימה של הגרעון בישראל מחושב נכון אזי המדינה תהיה עשירה אבל העסקים הקטנים, העסקים הבינוניים, וגם העסקים הגדולים ימשיכו להיות עניים ולצערי אפילו פושטי רגל כי הרי הנתון של גידול החברות בפשיטת רגל עומד היום על 33%.

יש לכם תחושה בבטן כי משהו לא בסדר בעסק

ובכן היכן הטעות, היכן הבעיה, כול איש עסקים מתחיל יודע כי כלכלה חזקה היא כלכלה שעושה ייצוא ומכניסה כסף זר למדינה, אם לוקחים רק את הנתון כי התעשייה בישראל פשטה רגל ועברה כולה לייבוא מוצרים מחו"ל או במקביל העברת קווי יצור לחו"ל נבין שאנו בבעיה, בישראל של היום שיש בה למעלה מ-8 מיליון תושבים רק 500 חברות מייצאות לחו"ל בהיקף כספי של קצת פחות מעשרה מיליון דולר, עובדה מדהימה שרק 12 מהחברות בין ה-חמש מאות אחראיות ל שלוש וחצי מיליון דולר, אפשר להכניס לתוכם את הפוספטים, את טבע (יצוא שהולך ופוחת) (ולא ידוע עם זה באשמת המדינה שלא תומכת יצואנים כמו אחיותיה בעולם המערבי או פשוט הכלכלה השבעה והגדושה) כאשר מדברים על ירידה בייצוא או ייצוא נמוך ניתן לדבר גם על אבטלה, פחות עבודה למיקור חוץ, ופחות כסף לאנשים לרכוש מוצרים אצל הסוחרים או בעלי העסקים. ההשלכה היא בדיוק כמו מגדל דומינו שמוצאים לו את האבן בשורה הראשונה.

יותר מזה, גם הייבוא לישראל בתחום ההשקעות לתעשייה ירד למחצית, מה שאומר כי תעשיה לא תתפתח כאן, וכתוצאה מזה גם לא יועסקו עובדים ובטח הייצוא לא יגדל.   

לסיכום המאמר על מנת שלא אלאה אתכם בנתונים וסטטיסטיקות מעייפות ומאכזבות חשוב לי לציין לבעלי העסקים אשר אולי חושבים כי אין כול קשר בין הייצוא, מיעוט ההשקעות בתעשייה, הקשר הוא "ענק" מאחר וכמו שציינתי, כאשר יש גשם הוא יורד על כולם, כאשר יש בצורת היא נמצאת אצל כולם ומורגשת אצל כולם, ולכן יעשו טוב עסקים וחברות אם יידעו בראש ובראשונה להתייעל, להתאים את עצמם למצב האמתי ולא להכרזות הבחירות של מנהיגנו שגם כך עמוסים בכול כך הרבה בעיות, ואם בעלי העסקים והחברות עייפו או שאין את הכישורים לנהל עסקים או לשווק בזמן הבצורת מוטב שייקחו עזרה הולמת שתוביל אותם בשבילים המפותלים אבל בביטחון מקסימלי. מה שאני קורא "רחוק מהגדר"   

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

מגפ]ת דלתא
ייעוץ אסטרטגי

איך תשפיע מגפת דלתא על העסקים

איך תשפיע מגפת דלתא על העסקים   איך תשפיע המגפה על עולם העסקים? איך עסקים צפויים להתנהל? ומה הם סודות ההצלחה גם בתקופה זו של

יבוא מסין
יבוא יצוא

טוב לא ייצא לנו מייבוא מסין

טוב לא ייצא מסין "פלישתים עליך שמשון" (שופטים טז ט) זה בדיוק ההגדרה הנכונה על מעצמת העל "סין" רקע אין אזרח ישראלי או בעלי העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן