חושבים מחדש איך מנהלים עסקים

חושבים מחדש איך מנהלים עסקים

ניהול בחשיבה הוליסטית שונה!

טוב, היום כבר ניתן להוכיח כי המנהל של פעם הוא לא המנהל של היום.

ידענו כי על מנת להיות מנהל טוב אתה צריך להיות עם השכלה אקדמאית, יכולת אנליטית טובה, אישיות רצינית ושולטת הרבה חוכמה המגיע מבית הספר, התיכון, הצבא והאוניברסיטה וכל השאר.

למה זה היה ככה?

עד תחילת שנת 2000 הרי שחיינו במציאות (פחות או יותר) די סטנדרטית, הסקטורים היו ברורים, העסקים (פחות או יותר היו יציבים), קטגוריות היו יציבות, מותגים היו נרכשים, השווקים היו יציבים (אני בכוונה מחלק את התקופות למאה הקודמת לבין המאה הנוכחית וזאת למרות שרעידת האדמה כבר התחילה בשנות ה-90 של המאה הקודמת) המערכת הבנקאית או האשראי החוץ בנקאי היה די מוגבל ובקיצור לא אחזור כאן על דברים שאנו יודעים אבל נקבע כי אז המנהלים של העסקים, בעלי העסקים ששימשו מנהלים לעסקם והמנהלים בחברות הגדולות היו אלה אשר באו אלינו מהאוניברסיטה

ראייה לכך, שבתקופת השנים 1985 ועד 2000 מנהלים או בעלי עסקים שלא באו מהאקדמיה או מהחשיבה הלינארית הן בעסקים קטנים והן כמנהלי חברות קרסו כמו מגדל קלפים בזה אחרי זה.

מה קרה לנו מתחילת שנות ה-2000

לקראת שנת 2000 (המאה הנוכחית) סוף שנת 1998 קמה חברת "גוגל" , בשנת 2004 קמה חברת "פייסבוק" ומכאן התחילה המהפכה בעולם הניהול, העסקים והחברות בישראל ובעולם כולו. הטכנולוגיה שהביאו עלינו חברות הענק האלה לקחה אותנו "בטיסה" אל עבר העולם הטכנולוגי המשנה צורה חדשות לבקרים.

תוסיפו לזה במהלך השנים עד היום את הגלובליזציה, השמים הפתוחים, המחשוב, האינטרנט, ההתפתחות המטאורית של המזרח ובעיקר את "סין" הפתיחות, הגידול באשראי החוץ בנקאי, והדור הנוכחי שלא דומה כלל וכלל לדור שנות ה-80 בואך לשנת 2000 ותבינו כי עברנו ואנו עוברים מהפכה יום יומית ברמה האישית שלנו ובטח בחיי העסקיים או השכירים שבנו.

הפריצה המטאורית הזאת לא הלכה בסנכרון אם בני האנוש והשיגה אותו ברמה כזאת שכל שנה התחילו ליפול חללים אשר נשרו מהרכבת הדוהרת של הציביליזציה המשנה צורה השכם והערב.

קראו עוד

מיהו היועץ העסקי הנכון עבורך

משהו טוב קורה בתחום התעסוקה

איך זה ממשיך היום?

את הלינאריות של בעלי העסקים והמנהלים החליפו אנשים (מנהלים) שדווקא לא היו בוגרי הפקולטות בתחום מנהל עסקים, כלכלה, חשבונאות אלא מנהלים או בעלי עסקים ואפילו עובדים שכירים אשר החלק היצירתי שלהם הוא זה שהוביל אותם ואלה אשר במקום הצורך להיות ברמת " IQ" גבוהה דווקא "האינטליגנציה הרגשית" היא זאת אשר הצליחה לתפוש גובה בכל מה שקשור בניהול עסקים וחברות.

כן, אנו מכירים את הסיפור המסופר של מנכ"ל "אפל" אשר ניחן היה באינטליגנציה רגשית וביצירתיות, ולמעשה זה נתן את אות הפתיחה של תחילת דור המנהלים החדש הניחנים יותר בצד היצירתי שלהם ולא דווקא בצד הלינארי (את ההבדל בין הצד הלינארי של האדם לבין הצד היצירתי של האדם ניתן ללמוד אם קוראים או מתמקדים במוח האנושי אשר המחקרים הגדולים בעשורים האחרונים אפשרו להבין טוב יותר את שני צדי המוח האנושי והעסקתו לטובת החיים היום יומיים שלנו כבני אנוש.

בכדי ללמוד על איך האינטליגנציה הרגשית תומכת אותנו בניהול עסקים בכלל נגיד רק ש- אינטליגנציה רגשית היא יכולת או מיומנות של אדם לזהות, להעריך ולנהל את רגשותיו ואת רגשות האחר. כתחום חדש יחסית במחקר הפסיכולוגי, הגדרת האינטליגנציה הרגשית משתנה לעתים תכופות.
את השאר תוכלו ללמוד מ-ויקיפדיה בקישור כאן.

איך אנו רואים את המנהל של היום?

1. מי שהוא או היא אדם יצירתי מאין כמותו.
2. מי שיכול לחזות ולפתח רעיונות יצירתיים מדי יום ביומו.
3. מי שחש את הסביבה העסקית סביבו דרך הרגש והיצירתיות.
4. מי שיודע לדבר אל סובביו בדיוק כמו פסיכולוג היושב עם הלקוח שלו.
5. מי שמסוגל לראות כמה צעדים קדימה.
6. מי שיודע ויכול לשנות את המדיניות שלו בדרך אמפירית.
7. מי שיודע להבין את השני בדיוק כמו שהוא מבין את עצמו.
8. מי שאמפתיה זה השם השני שלו.
9. מי שמבין שניהול אנשים זה לא רודנות אלה חברות.
10. מי שלא כזה אבל יודע לגייס לימינו יועץ עסקי או ייעוץ עסקי שיתמוך בתכונות אלה.
11. זה שיודע להקשיב בראש ובראשונה ואחר כך לקבל החלטות
12. מי שמעריך את הזולת לכל הפחות כמו שהוא מעריך את עצמו.
13. מי שיודע לבחור את האנשים הנכונים סביבו.
14. זה שלא רק חושב רציונלי אלה זה שחושב גם אמוציונלי (ואני לא מדבר על ניהול אמוציונלי, ניהול כזה הוא חשוב אבל לא כבסיס בלעדי לניהול, אך חובה על המנהל העכשווי לערב גם אמוציונליות בחשיבה העסקית שלו/ה
15. זה שמבין שהדבר היחידי שנשאר בקשר שבין בני האדם הוא הנפש, הרגש, שפת הגוף, ורק תכונה המכירה בזה יכולה להוביל חברה או עסק להצלחה ושגשוג מאחר וכל השאר נעלם לנו ברגע שאנו חושבים "עסקית גרידא" "איכות מוצר גרידא" "דרך שיווק גרידא" ולא דרך המשלבת אנושיות ושפת אנוש.

לסיכום:

אין במאמר זה לפגוע בכל אותם אנשים המוגדרים כ-בעלי חשיבה אנליטית, חס וחלילה, אני מעריך מאד אנשים שהשקיעו מזמנם ולמדו בכל מוסדות ההשכלה ההומניים, אני גם לא קובע שמי שהאונה השמאלית שלו (הלא היא האונה הלינארית) לא יכול להיות גם אדם יצירתי. אני טוען שהתכונה היצירתית, האינטליגנציה הרגשית היא זאת שמניעה היום את גלגל החיים התעסוקתי והעסקי.

לצערי, עדיין יש בעלי עסקים, מנהלי חברות, או יזמים חדשים שחושבים לפי הספר, וזאת על פי ראייה שלי וניסיון אדיר בתחום העסקי, והם חייבים להבין "שזה לא נכון" לדוגמה: יש כאלה אשר רוצים להקים עסק מיד חושבים על "תכנית עסקית" כי ככה היה בעבר, כי ככה אמרו להם לעשות ואילו אני יכול לספר לכם על אלפי תכניות עסקיות שלא החזיקו מים יותר מחודש חודשים. זה לא אומר שלא צריך להכין תכנית עסקית אבל לא במתכונת המוכרת והישנה.
אשמח אם תמשיכו להתעמק בספרות ובאינטרנט בנושא שכתבתי עליו

לקריאת מאמרים מועילים אחרים

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא יצוא

נכון שכדאי לייבא מסין והמזרח

זהו! נכנענו! סוגרים את המפעל, מפסיקים לייבא מאירופה או מארצות הברית, מפסיקים כל ייצור מקומי! כולנו עוברים לייבא מסין, מהמזרח ומהודו. זהו! אין עתיד לייצור בישראל, אין עתיד לייבוא מאמריקה, לייבוא מאירופה . סיו! היא מנצחת!

מגזין עסקי

ייבוא מדובאי וייצוא לדובאי

דובאי ומדינות המפרץ כולל מדינות המזרח, שוק שעד היום היה שייך רק לחברות הגדולות כאשר ייצאו או ייבוא מוצרים דרך מדינות צד שלישי, ואילו היום נפתחו לכלל היצרנים, הסוחרים והמשקיעים בארץ, וזה הדבר היפה בשלום המדהים שהונחת לפתחנו.

מגזין עסקי

איך עושים עסקים עם דובאי והמפרציות

דובאי חלק ממדינות המפרץ אשר מדינת ישראל חתמה איתם הסכם שלום, ולא סתם הסכם שלום אלא הסכם יחסים נורמליים בין שתי מדינות, כלכליים, מסחריים, תיירות, מסחר בקיצור שלום של העם עם עם ולא שלום בין ממשלות. וזה הדבר היפה בשלום המדובר הזה, אומנם כולנו מתייחסים בזה בסקפטיות אבל בואו נראה.

הלוואת

אין עסק שלא צורך הלוואה

אני באופן אישי נגד הלוואות לעסקים, בטח שההלוואות האלה נדרשות במהירות, ללא תכנון מוקדם, עבור החלפת מכירות בהלוואות, עבור כיסוי שיקים, עבור ריפוד תזרים המזומנים, כל ההלוואות הנדרשות לצרכים אלה הינם רעל לעסק, ולקיחתם רק מכבידה על העסק וסוחבת אותו למטה.

עצמאות תעסוקתית - השמיים הם הגבול!
פתיחת עסק

העולם צועד לעבר עצמאות תעסוקתית!

לא זאת לא נבואה, אנחנו רק צריכים להסתגל למצב התעסוקתי החדש, האמינו לי כאשר תעשו את הצעד הזה גם המעביד הקודם שלכם ירצה לקנות מכם שירותים, ולא רק הוא, עזרו אומץ אם לא עשיתם את זה עד היום וצאו לחיים חדשים

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן