התרומה של יועץ עסקי בעסק

כיצד מקימים עסקים? כיצד אני מתפקד בעסק? האם העסק שלי רווחי?

קובץ של שאלות ותשובות ליועץ עסקי.

מוגש לכם כאן שאלות אופייניות של בעלי עסקים וכתגובה תשובה והמלצה של יועץ עסקי.

 עסק?? אני עובד בעסק יום ולילה מכניס כספים ורק נמצא במינוס

יועץ:: האם מלווה את העסק שלך רואה חשבון או יועץ מס?

עוסק: כן אבל אני רואה אותו מקסימום פעם בשנה שהוא קורא לי לבוא לחתום.

יועץ: בוא נבחן רגע את העסק שלך: האם יוצא לך לשלם מע"מ כול חודשיים?

עוסק: כן אני משלם כול חודשיים מע"מ

יועץ: כמה החזר ההלוואות שלך בחודש?

עוסק: הרבה

יועץ: כמה זה ביחס לתשלום המע"מ שלך ואני אסביר: אם אתה משלם בחודשים 20.000 ₪ מע"מ יוצא שיש לך עודף חשבונאי של בערך 60.000 ₪ בחודש (הווה אומר אתה מרוויח בחודש 60000 ₪) ומכאן באה השאלה הגדולה: 1. כמה משכורות אתה משלם בחודש?  2.מה עלות הביטוחים שלך בחודש? 3. כמה החזר ההלוואות שלך בחודש? כמה ארנונה אתה משלם בחודש? בקיצור כמה הוצאות יש לך שבהם אתה לא מעלה ולא מוריד את אחוז המע"מ שאתה משלם? אם כול מה שהזכרתי עובר את ה-60.000 ₪ אז אתה נמצא בחוסר תזרימי וזאת הסיבה למצוקה החודשית שלך. אם אתה בתוך ה-60.000 ₪ הווה אומר שאתה מרוויח חשבונאי וגם תזרימי. ואין כול סיבה שאתה לא רואה כסף. בנוסף על מנת לנתח נכון את העסק שלך קודם כול אנו יודעים שהוא מרוויח חשבונאית שזה כבר טוב. עכשיו בוא נבדוק את נושא תזרים המזומנים שלך כי מכאן הפתרון הוא יותר קל רק צריך לדעת לאתר ולפתור.

עסק: אני רוצה לפתוח עסק בתחום (?) ואני לא יודע עם לרשום אותו כעוסק מורשה או כעוסק פטור או אולי אפילו כחברה?

יועץ: חשוב לדעת כיצד אתה מעריך את מחזור המכירות שלך? אם אתה מחליט להקים עסק עצמאי שרק אתה עובד בו כמו (מקצועות חופשיים גנן, חשמלאי, אינסטלטור, ואפילו יועץ עסקי) ומחזור מכירות הינו נמוך עדיף שתפתח עוסק פטור, עם אתה מתכוון לעסק עם מחזור מכירות יותר גבוהה (נאמר שיש לך כבר לקוחות בכוונת גדולים שאתה יודע שיספקו לך עבודה חודשית גבוהה ואז אתה מוציא חשבוניות + מע"מ וגם יכול לקזז את המע"מ מהוצאות שלך אזי כדאי שתפתח עוסק מורשה? ואם אתה מתכוון לפתוח חנות או משרד או עסק יותר גדול שיעסיק עובדים וישרת מגוון רחב של לקוחות אני מציעה לך לרשום חברה בע"מ.

עסק: אני מקים עסק בתחום השירותים, וחשוב לי לדעת כיצד אני יכול לפרסם אותו. נאמר לי כי אם אני אפתח אתר אינטרנט אני מגדיל את הסיכויים שלי להיות בגוגל ואז אוכל להתקדם.

יועץ: ראשית אני ממליץ לך בחום לפתוח אתר אינטרנט. אתר אינטרנט הוא כמו חלון הראווה של העסק שלך ולכן ככול שהאתר יציג יותר את מגוון השירותים שאתה נותן כך תוכל לחזק את המכירות שלך (אתר אינטרנט הוא כמו כרטיס ביקור לעסק שלך) שנית אף אחד לא מבטיח לך שהאתר שלך יהיה גלוי כבר ביום הראשון במנוע החיפוש של (גוגל) אני בכוונה אומר (גוגל) מאחר והיום השתנה עולם הפרסום ולקוחות פוטנציאלים 92% במספר לפני שמקבלים החלטה על רכישה או התקשרות עם בעל מקצוע הם מקליקים את הקטגוריה ב(גוגל) שזה מנוע החיפוש הגדול והידידותי בעולם. הרבה רוצים להיות למעלה בגוגל אבל זה תהליך של קידום אתרים שלוקח המון זמן ונדרשים לו כוחות אין ספור- כמובן שיש גם את השיטה בגוגל שאתה משלם על הפרסום ואז האתר שלך בראש העמוד. אבל (גוגל) היא לא שיטת הפרסום היחידה ויש עוד אפשרויות פרסום זולות שיכולות להביא לך הרבה תעבורה לעסק שלך, וגם לאתר שלך. חשוב לדעת אם האתר שלך הוא אתר תדמיתי או גם אתר מכירתי.

עסק: עד היום היה לי בעסק חשבון בנק ביחד עם אשתי וכול ההוצאות וההכנסות נכנסו לשם- מה לדעתך טוב לעשות.

יועץ: יש להפריד את חשבון העסק מחשבון הפרטי, יש גם להפריד את הקניות בכרטיסי אשראי עבור העסק מכרטיס האשראי הביתי-עסק צריך להתנהל עם חשבון אישי משלו-והיה והעסק יכול להעביר כספים לחשבון הפרטי למען משפחתך תחייה עדיף שזה יעשה בהעברה מחשבון העסק לפרטי ולא שהכול יהיה מעורבב בו. בצורה כזאת גם ההוצאות וההכנסות לעסק נרשמים בצורה נכונה ולא יתכנו שאלות לא רצויות מה זה ומה זה.

עסק: אני מתכוון לעבור למקום חדש ואני מתלבט האם אני לא יאבד לקוחות?

יועץ: הצדק כולו אתך, במידה ואתה נמצא שנים במקום מסוים ולקוחות התרגלו אליך זה די מסוכן לעבור למקום חדש במיוחד בתקופה הזאת. דבר נוסף חשוב מאד בהחלטה הזאת. מסתבר כי רוב הלקוחות המגיעים לעסקים הם כתוצאה מהפניה של לקוחות קיימים, חבל, לדעתי, לאבד הכנסה קבועה שיש לך ביד למען הכנסה לא בטוחה שאתה חושב שיכולה להיות לך במיקום החדש. מניסיון אני אומר לך שצריך לעשות חשיבה מאד מעמיקה עם צריך לעשות את הצעד הזה כאן עכשיו והיום. למרות שהמיקום החדש נוצץ הוא. במקרה הזה אני מדבר על חנויות ופחות על משרדים.

עסק: אני רוצה לעשות תוכנית עסקית לעסק שלמי מה עלי לעשות.

יועץ: תוכנית עסקית חשוב שתהיה לעסק-תוכנית עסקית זה כמו מפה לעסק שלך- הבעיה היחידה עם תוכנית עסקית שבין הנייר לבין המציאות התאום היא עמוקה. יש אנשים שבונים תוכנית עסקית ביחד עם כלכלנים או רואי חשבון ומכאן הטעות הגדולה. תוכנית עסקי צריכה להבנות בראש ובראשונה עם יועץ עסקי שמכיר את השטח, את ההתנהלות בשטח והדבר דומה לנמשל (אריה מכיר את סביבתו ביער) כלכלנים ורואי חשבון יכולים לפרוט מספרים, יכולים לעשות חישובים מתמטיים המבוססים על הערכות יבשות. השוק העסקי פועל אחרת ומכאן הצורך בבניית תוכנית עסקית של יועץ עסקי. (אין מניעה שאחרי שהתוכנית נבנית ביחד עם היועץ העסקי היא תעבור אל הכלכלן או רואה החשבון לתרגומם לשפת המספרים) יועץ עסקי יוצר את המספרים לא יוצרים פעילות.

עסק: הציעו לי הלוואה מאד זולה, האמת שאני לא צריך אבל למה שאני לא ייקח לביטחון?

יועץ: הלוואות הם "סמים" נקודה שלוקחים אותם מתרגלים אליהם, הם טובים לתקופה קצרה ואחר כך רוצים עוד. שעסק שמתנהל נכון לא צריך הלוואה, עסק שרוצה לגדול ותוכנית הגדילה שלו מבוקרת ומסוכנת במגבלות צרות אזי שייקח הלוואה לקידום העסק על מנת שיכניס מהכסף שנלווה כספים נוספים- ההלוואות הכי טובות לעסק צריכות לבוא מהפעילות העסקית של העסק הווה אומר ממחזור המכירות שלו והחיסכון בהוצאות שלו ולא מהלוואות לכיסוי בורות והפסדים. בנושא הזה אני רוצה להרחיב ולהגיד עסק שנמצא במצוקה וכול מקורות המימון נגמרו לו שלא יתפתה למקורות מימון חוץ בנקאים הווה אומר שוק אפור או שוק שחור. לפעמים עדיף לסגור עסק ולהתמודד עם הבושה (כאילו אף אחד לא צריך להתבייש היום בהתרסקות של עסק) העולם העסקי הוא לא גן של ורדים. בכול מקרה גם שעסק גמר את כול מקורות המימון שלו עדיין יש שביב של תקווה להחיות אותו בעזרת אנשים מקצועיים.

עסק: איך אני מביא את העסק שלי למצב של רווחיות, היום אני מרגיש שאני לא מרוויח ולא מפסיד אבל אני רואה פוטנציאל ענק בעסק שלי, הקמתי אותו ב-10 אצבעות שלי.

יועץ: לכול עסק יש חיות. אין עסק ללא חיות, ואני ממש מתכוון לכול עסק. כול עסק יכול לפרוח ולגדול בדיוק כמו אדם או חיה, העולם נמצא בזרימה שלכול דמות יש חיים וכך זה גם בעסקים. השאלה המרכזית היא הניהול. עסק חייב להיות מנוהל נכון, זה כמו משחק המונופול מי ששולט בעסקים נכון יכול לשרוד ולהצליח, בעסקים צריך שיהיה לך עור של פיל, פחות רגשות ויותר עשייה. מאחר ובעלי עסקים עוסקים בהישרדות בעיקר. הם חייבים יועץ עסקי שיקח את העסק שלהם מבחוץ, ילמד אותו, וילווה אותו הן מבחינה עסקית, רכש, כוח אדם, הוצאות קבועות, וכ"ד והכי חשוב יקדם את השיווק של העסק בתרגילים שיווקיים יצירתיים (ותאמינו שיש כאלה לכול עסק ועסק)  עולם העסקים הוא עולם נפלא רק שהוא התדרדר למקומות שהם נוגדים את כול חוקי הכלכלה או יותר נכון את כול מה שנלמד בפקולטות למנהל עסקים וכלכלה. לנהל עסק בעידן של היום זה לדעת להלך בין הטיפות מבלי להירטב. הייתי קורא לזה לוליינות. ולוליין טוב לא נופל מחוט החבל המתוח בין 2 מוטות הקרקס.

עסק: מתי אתה חושב שצריך לסגור עסק?

יועץ? אני לא חושב שצריך לסגור עסק, מקסימום ניתן למכור עסק אבל לא לסגור עסק. עסק כעסק הוא מוצר העובר לסוחר תמיד ימצא רוכש פוטנציאלי בתנאים כאלה ואחרים שירצה לנסות את מזלו ולרכוש עסק קיים. כן אתה צודק בשאלה כי מה עושים שיש בידי עסק ולאחר שניתחתי אותו מכול כוון הגעתי למסקנה שהוא צובר הפסדים לבעליו. במקרה כזה לא הייתי מוכר את העסק בכסף אלה הייתי מוצא מישהו שייקח עליו את העסק…ראו מעריב שנמכר מנמרודי לדנקנר ועוד רבים אחרים. צריך להתייחס לעסק כרכוש בעל ערך שניתן לסחור בו גם עם לא מכרתה אותו בעלות שהכניסה כסף לכיסך אלה הפסיקה להוציא את הכסף מכיסך.

יש עוד הרבה שאלות ותהיות לגבי עסק, כיצד לקיים עסק, האם עסק צריך להיות עוסק מורשה או חברה, מה ניתן לעשות בכדי להחליף הלוואות במכירות וכ"ד. אני כאן דורון עמית למתן כול התשובות בשבילכם

התקשרו לדורון עמית

054-8087706

doron@doronamit.co.il

www.doronamit.co.il

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי שעובד
אימון עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי ההבטחות גדולות, ההבטחות בשמיים. "בוא איתי, ואראה לך את העולם". מדובר בשטיק שבעלי עסקים אוכלים, כי מי לא רוצה

יועץ עסקי
עובדים

ואוו כמה קשה להשיג עובדים ב-lowe-tech

לואו טק   בעולם בו ניתן לעשות המון כסף מהמחשב בלי לצאת מהבית, מה יכול לעודד אנשים לצאת לעבר "עבודות מסורתיות", ולמלא את השוק בכל

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן