העסק שלכם לפני סכנה

ייעוץ עסקי

עסקים הזהרו!

כיועץ עסקי מוביל בישראל ובארה"ב אני יכול לספר לכם שמתחילת השנה אני נחשף יותר ויותר לעסקים קטנים ובינוניים שמתחילים לראות סיפטומים של סכנה לעסק (זה מה שאני יודע כתוצאה מהפניות המרובות שאני מקבל אל שולחני, מה אם אלה שאני לא מקבל את הפניות) יותר מזה כמות הפניות של אנשי המכירות, הטלמיטינג, הטלמרקטינג המגיעות אלי מפניות שעשיתי בעבר ומפניות שלא פניתי בעבר אליהם הולך וגודל מיום ליום, אני יכול לספר לכם שעכשין ערוצי הטלוויזיה הבינו כי חסר להם כסף בקופה והחליטו להגדיל את נפח המכירות שלהם עד כדי כך שכול יום אני מקבל פנייה רק מרשות תקשורת אחת ולפעמים זה כמה פניות ביום מאנשים שונים.

התחושה היא שמיום ליום עסקים מגלים יותר קשיים בעסקם וחלק מפתרון הבעיה היא "מכירות" אבל מה לעשות שהמשק רווי יש יותר מוכרים מקונים, התעשיה הסינית הביאה איתה מחירי רצפה לשווקים ואז קשה מאד להתחרות בין העסקים המוכרים את אותו מוצר "ארץ הייצור סין" ובטח מול מוצרים ישראליים או אחרים שכמעט לכל מוצר יש מוצר סיני דומה. ועדיין לא הזכרתי את אתרי האינטרנט בעולם, השמיים הפתוחים שחוזרים אלינו (הישראלי כבר לא יכול לחכות בלי לעשות טיול בברצלונה או ערים אחרות ברחבי הגלובוס) האמת שלא נחשפתי לכמות החבילות המגיעות מחו"ל מתחילת השנה. אבל אני מלא אמונה שהמספרים גדולים.

למה החלטתי לכתוב את המאמר הזה?.

הטענה שלי אומרת שכול עסק נמצא בסכנה.

הסכנה היא בשוליים ואני אסביר

 1. עסק טוב הוא עסק עם תזרים חיובי.
 2. עסק טוב הוא עסק שההוצאות שלו פחותות וההכנסות שלו גבוהות המכסות את העלות הגולמית ועלות התפעול
 3. עסק טוב הוא עסק כאשר הייתרה שנוצרה במאזן הרווח וההפסד משאיר מקום להחזר הלוואות ולרווח סביר/טוב על מנת שישמש את העסק לשחות בים גם במצב של סערה.
 4. עסק טוב הוא שכל בעל מניות או בעל עסק לוקח רווחים לכיס בכול שנה או שיש לו מספיק כסף כתוצאה מפעילות שוטפת להשקיע שוב בעסק.

זאת הגדרה של עסק טוב וכמה שהעסק נמצא וקיים רב שנים וצבר לו קפיטל של השקעות או כספים בצד אזי דרכו היא דרך של התרחבות סינרגטית או אחר לעתיד.

עסקים
African american business woman with laptop

מכאן נזכיר מה הוא עסק לא טוב ומסוכן לבעליו!

 1. עסק שהתזרים שלו שלילי.
 2. עסק שסומך על הבנק שכל פעם שיהיה במצוקה יוכל להלוות מהבנק.
 3. עסק שהמאזן החשבונאי שלו הוא בהפסד (או אצל עוסקים מורשים אומנם דוח רווח והפסד יכול להיות רווחי בתוצאה הסופית אבל זה עדיין ללא שכר הבעלים)
 4. עסק שהרווח שלו אם בכלל, נבלע בעלות הגולמית, התפעולית, והחזר ההלוואות שלו.
 5. עסק שאין לו הון חוזר רק בשביל מטרה אחת "מימון לקוחות" ורץ לנסות לממן חשבוניות, להראות לבנק חשבוניות פתוחות על מנת לקבל הלוואה עבור אותם חשבוניות.
 6. עסק שמחפש הלוואות ולא מפריע לו מאיזה גורם הכסף יגיע.
 7. עסק שעושה "ניקיון "שיקים מחוץ לבנק"
 8. עסק שמוכר בזול (אני מאמין שכל עסק עושה תמחיר ויש לו מחיר מכירה מוגדר המכסה לו את ההוצאות הגולמיות, התפעוליות, החזר הלוואות, ורווח) מכירה בזול מתחת לתמחיר הגם שהכנסתם מקדם בטחון בתמחיר מוביל את עצמו אחורה כי יש לזה השלכות לכלל המכירות של העסק. נכון שעשיתם תמחיר (אני מקווה) אבל תמחיר נעשה על X מכירות בחודש. ואם מכרתם פחות אזי התמחיר לא מחזיק מים.
 9. עסק שלא עושה תקציב להוצאות התפעוליות.
 10. עסק שמערב את עסקו עם כיסו הפרטי.

ייעוץ עסקי

 

 1. עסק שאת התקבול מהעסק שלו הוא גם מוציא על דברים שלא קשורים כלל וכלל לעסק ומכך גורעים מההכנסות של העסק.
 2. קופת העסק צריכה לקבל כל תקבול-ולהוציא את הכסף לספקים בעבור אותו תקבול ואני יסביר.
 3. כאשר מוכרים מוצר או שירות הכסף חייב להיכנס לקופה והתשלום לספק חייב להיות בגין אותה מכירה.

 

מה מפחיד אותי

 1. הרבה מאד עסקים נבנו מהלוואות, או אחר כך מהלוואות בערבות מדינה וכל המבול שחברות ההלוואות שצצו כפטריות מציעות למי שעוד ניתן להלוות בארץ הזאת.
 2. כאשר מתחילים עסק מהלוואות וצריך לשלם אותם עוד לפני שנכנס הלקוח הראשון כבר יצרנו גרעון.
 3. תמחרנו לא נכון, נתנו הנחות מופלגות רק כדי למכור, הורדנו מחירים, לא גבינו את כספי המכירה, העסק שמכרנו לו התרסק ולא שילם את חובו כל זאת יוצר גרעון
 4. רוב העסקים לא מאזנים את העסק שלהם, הם מתגלגלים, את הכסף שהם משלמים לספק זה לא מהכסף שגבו מהלקוח אלה מהתקבול האחר מה שכבר יוצר חוסר איזון דרמטי בעסק.
 5. בגלל שעסקים מתגלגלים אזי בסוף הדרך יש תאום והתגלגלות משמע הגעה לתאום.
 6. אני מרגיש שעדיין עסקים לא מתייחסים אליהם, הם רואים פדיון או כסף בקופה ומצהירים "הרווחנו" אבל זה לא הסיפור.

 

לסיכום

 • עסקים לא טובים צריכים לרדת מהבמה או שייקחו ייעוץ מתאים
 • עסקים חייבים להכניס את כל התקבולים לעסק וההוצאות חייבות להיות עבור העסק. עם בעל עסק קנה רכב חדש ג'יפ או גיפון זאת לא הוצאה לעסק, אם הוא קנה רכב מסחרי או משאית זה הוצאה לעסק שצריכה להילקח בשיטת הליסינג.
 • עסק מחויב להרוויח. ראשית לשלם את כל ההוצאות שלו מהקופה ולא מהבנק ולהשאיר לו רווח עבור הון חוזר.
 • אותו דבר לגבי כל הצעצועים סמארטפונים וגדג'טים, ואחרים זה גורע מתשלום לספקים ובגלל זה אתם מושכים את ימי האשראי (אם עסק מסודר אין לו סיפורים של דחיות שיקים)
 • לא לעבוד בשחור, זה בא הפוך עליכם, ראו דוגמת הקורונה, המדינה כן דאגה לעסקים, אבל היא לא יכולה לדאוג לעסקים שדיווחו רבע מההכנסה שלהם.
 • דיווח מלא של ההכנסות עושה סדר בעסק, הבנק רואה את המחזור האמיתי ועל סמך זה בונה את קו האשראי של העסק.
 • ובכלל במצב היום אנו חייבים להיות מסודרים ועבודה בלבן היא הדרך הכי נכונה, אני עדיין לא מבין למה עסקים צריכים לעבוד בשחור, מה הם מרוויחים את המע"מ את מס ההכנסה בסוף שנה. מי שרוצה שיהיה לו עסק בריא חייב לעבוד בשקיפות מלאה.

 

גילוי נאות

נבהלתי. נבהלתי שהגעתי לעסק ולאחר שבדקתי את העסק מכל כוון הצעתי לבעליו לסגור כאן ועכשיו. כי מצאתי שכול מה שכתבתי כאן על עסק לא טוב היה בעסק הזה, אפילו לא היה לי שום פתרון לאותו עסק מלבד סגירה, הלב דפק לי הידיים רעדו לי כי כאב לי על אותו בחור צעיר ששם את כולו בעסק אבל לא התייחס למה שבאמת צריך להתיחס וחבל, זה שובר, מאות עסקים מתרסקים ביום רק בגלל הדברים שהזכרתי כאן.

שימו לב!

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

מכירות

אל תזרקו את הלקוחות המתלוננים לפח

התייחסות בעלי עסקים לתלונות וכיצד הדבר משמש כמנוע לצמיחה עסקית אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, או להחזיר ללקוחות את הכסף. בייחוד לא כאשר זה

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן