המלצות לניהול תזרים מזומנים

תזרים מזומנים!
מדוע כול כך חשוב לנהל תזרים מזומנים הדוק ומסודר.
למעשה תזרים מזומנים הוא לב ליבו של העסק, וניהול תקין של תזרים המזומנים גם בחברות שכרגע התוצאות החשבוניות שלהם נוטה לכוון האיזון או ההפסד עדיין ניתן בתזרים מזומנים נכון לעבור משברים, להתנהל על אש נמוכה, ולעבור תקופה עד אשר ייעשה ראוגניזציה בעסק או בחברה למען איזון הערכים החשבונאיים והתזרימים כאחד.

למעלה מ 400 אלף עסקים עם קרוב ל-20 עובדים פועלים בארץ ישראל, בעסקים כאלה בעל העסק הוא גם המנהל, גם הדמות המקצועית, גם איש השיווק והמכירות וגם מנהל הכספים והחשבונות, מטלות אלה המוטלות על בעלי עסקים לא יכולות להותיר זמן לניהול תקין של תזרים המזומנים והדבר יוצר את כול הבעיות והקשיים שיכול עסק להכיל (נכון לא רק זה מאחר ותזרים מזומנים הוא תוצאה של הפעילות העסקית של העסק או החברה) אבל בהחלט ניתן להבין ש כאשר לא מנהלים תזרים מזומנים לכול הפחות ל-3 חודשי פעילות קדימה יכולים להתרחש בעסק "אסונות" אשר יאיימו על קיומו.

כ יועץ עסקי או מי שנותן ייעוץ עסקי אני רוצה להסביר כי מי שמנהל תזרים מזומנים מדוקדק לא יכול לצפות להפתעות כאלה ואחרות הקורות במידה ולא מתנהל תזרים נכון, היתרון בניהול תזרים נכון הוא ראשית צפי ההתחייבויות של העסק: כרטיסי אשראי, שיקים דחויים שנמסרו, הוראות קבע שיורדות, תשלומים למוסדות, החזר הלוואות, וכן סכומים בלתי צפויים אשר יכולים לרדת במהלך שלושת החודשים (סכום אשר צריך לקחת ממוצע של שלושת החודשים הקודמים ולהכניס אותם אל תוך תזרים המזומנים)

כמי שנותן ייעוץ עסקי חייבים להפנים ולהבין כי ברגע שנמסר שק לספק או לשכר דירה או לכול תשלום אחר בעל העסק או החברה "מחייב את הבנק בתאריך שהשיק ניתן" במידה ותזרים המזומנים לא יתוכנן נכון אזי תהיה ביום פירעון השיק חריגה מהמסגרת ואז יקרו שני דברים האחד השיק יחזור השני בעל העסק או החברה יידעו את הבנק כי ביום זה נחרוג  ממסגרת האשראי של העסק  לתקופה של X ימים ואז הבנק ללקוח טוב יעמיד מסגרת זמנית עד לכיסוי של החריגה כפי שזה מופיע בתזרים המזומנים של העסק.

יש בעלי עסקים המאמינים כי ככול שירחיקו את תשלום הספקים אזי יוקל עליהם בתזרים המזומנים כי החשיבה היא "אני גובה בתנאי תשלום של כמעט מזומן", ועד שאני ישלם את הסחורה ייקח זמן, אבל זו טעות אופטית בלבד הטובה אך ורק לתחילת פעילותו של עסק, יותר מזה כאשר לא מנהלים תזרים מזומנים מסודר לא ניתן לראות את מועד תשלום הלקוח מול מועד תשלום הספק וזה יוצר בלבול בכול מערכת החשבונאות הכספית של העסק או החברה.

בכלל ההמלצה שלי היא לא לפזר את השקים למהלך כול החודש דבר אשר גורם התמודדות יום יומית מול הבנק, מול תזרים המזומנים, ומול המלחמה לגבות את התשלומים מהלקוחות על מנת שיוכלו לשלם כול יום התחייבויות אחרות. לדעתי יש לתת שיקים למועד תאריך אחד בחודש, לאסוף כספים במהלך החודש מלקוחות ולקראת מועד הפירעון של השקים שניתנו לספקים לעשות את החשבון כמה יחסר עם בכלל ובכמה אוכל לבקש מהבנק חריגה מהמסגרת לזמן קצוב.(למרות שהבנקים בשנים האחרונות הקשיחו את עמדתם)

כמובן שהתנהלות נכונה של תזרים מזומנים היא פועל יוצא של התוצאות העסקיות של העסק או החברה, ברגע שעסקים מפסידים חשבונאית דהינו הוצאות גוברות על מול הכנסות קטנות ובתוספת החזר ההלוואות במידה ונלקחו כאן צריך לערוך ניתוח מעמיק על מנת להתאים את הפעילות העסקית בין מכירות הכנסות והוצאות

הלוואות לעסקים הסיכון הסיכוי 

כמי שנותן ייעוץ עסקי חשוב לי מאד לציין כי רבים מהעסקים "לא מנהלים תזרים מזומנים" הדבר נכון גם לעסקים אשר התוצאות העסקיות שלהם מראות רווח חשבונאי וגם רווח תזרימי אבל אין להם כול בקרה על הכספים המתגלגלים בחשבונם ולפעמים הביטחון כי הם מרוויחים והכספים המתגלגלים בחשבונם רק הולכים ותופחים יכול להביא אותם למיסוך ולאי ראייה נכונה של הזרימה הכספית

לסיכום, אני ממליץ בחום רב להתנהל עם תזרים מזומנים נכון, זה יכול להיות גם בדו"ח אקסל על מנת לדעת ולשלוט על הכספים בעסק או בחברה.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

מגזין עסקי

לאן נעלמו העובדים בתקופת הקורונה

תם מפרסמים מודעת דרושים, באופן טבעי אתם מאמינים בתוך תוככם שהנה מתחילים לזרום קורות חיים, עובר יום עובר יומיים, פה יש איזה טפטוף של קורות חיים, שם מגיע קורות חיים, אבל עובדים רציניים, איין. מה קרה? מה הסיבה? הרי יש אבטלה, המדינה משלמת הון עתק על חוק דמי אבטלה מאורכים, היכן נעלמו העובדים.

ניהול עסקים

עסקים צריכים להרוויח

אם יש לך עסק/חברה ואתה לא מרוויח, משהו בעסק שלך לא מתנהל כשורה.
עסק המטרה שלו להביא כסף, לגרום לבעליו לשפר את רמת החיים שלו ושל משפחתו ולהעניק לו חיים טובים יותר.

פתיחת עסק

רוצים לפתוח עסק בארצות הברית?

חושבים לפתוח עסק בארצות הברית, רוצים לקבל וחזה E-2 שזאת ויזת עסקים, בואו ניקח קצת חופש מהקורונה, ונראה איך אנחנו מגדילים את עסקינו, אומנם עכשיו נפתח לנו צוהר חדש במדינות המפרץ והאמירויות, אבל עד שדברים יהיו מסודרים ויסוכמו הסכמי הסחר ייקח עוד זמן רב , וכאשר זה יהיה רלוונטי תוכלו להתייעץ איתנו גם בפתיחת עסקים שם.

מגזין עסקי

לעבוד מהבית נכון או לא?

תקופת הקורונה קרבה בין העובד לביתו, מה שעשינו עד היום במשרד חלק מהעובדים עושים את עבודתם מהבית: יש חברות שנותנות שירותים לקהל גדול של לקוחות (שירות לקוחות) במשרדי ממשלה, חברות פרטיות, עסקים קטנים, מכל דכפין נוכל למצוא את אלה אשר עברו לעבוד מהבית.

שיווק באינטרנט

כולם רצים "לגמבו" סליחה לאינטרנט!

אינטרנט, שיווק באינטרנט, קניות באינטרנט, שמתם לב כמה פטריות צצו במהרה בתוך נגיף הקורונה, קצת על המכשולים שבדרך ועוד במאמר הבא

מכירות

האם הלקוח משיג אתכם

בארבעה עשורים אחרונים נהנינו מהטכנולוגיה שסיפקה לנו אפשרויות נרחבות כמעט בכל סקטור עסקי על מנת לייעל את העבודה, להחליף כוח אדם במכשור, ולעשות כל מה שאפשר טכנולוגית ליעל ולקצר תהליכים ומהלכים.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן