המלצות להתנהלות בזמן מיתון או טרום מלחמה

המלצות להתנהלות בזמן מיתון או טרום מלחמה

בתקופה של שפל כלכלי, תחילתו של מיתון, קריסה של חברות, קושי במכירה של מלאים סחורות ותוצרת, מרכיב חשוב בהישרדות העסקים ובתזרים המזומנים שלהם הינו ניהול מלאי לייצור ומלאי מוצרים מוגמרים נכון.

אני יודע כי החברות הגדולות וגם מרבית העסקים מנהלים את המלאי שלהם בצורה מסודרת המנוהלת ע"י תוכנות מחשב לניהול מלאי, אך גם המחשב מקבל פקודות ממפעילו, וגם ישנם חברות או עסקים קטנים שניהול המלאי שלהם הוא בסדר עדיפויות שני ושלישי. בכלל יש הנוהגים היום לרכוש יותר מלאי על מנת לשמור על ערך כספם מאשר להפקיד בבנק בפיקדונות שלא מניבים דבר וחצי דבר.

נושא המלאי חייב להשתנות ולהתאים את עצמו למצב העכשווי.

כיצד מנהלים מלאי נכון, ההמלצות שאני אתן כאן הם ללא התייחסות כי מחשב הוא זה שמסדר את המלאי עבורכם ואתם אלו שצריכים להכניס לו את הפרמטרים המשתנים.

א.         יש לבצע ספירת מלאי-עכשווי. כן באמצע תקופה, או באמצע שנה או באמצע רבעון.

ב.         יש לספור את המלאי לצורך ייצור לבד ומלאי המכירה בספירה נפרדת בלבד.

ג.          יש לספור את המוצרים אשר נשארו כזרוקים במחסנים, ונספרו כול השנים כמלאי קיים (יש כאלה שספרו מלאים כאלה מהסיבה שרצו להראות רווחים כלפי הגורמים הממנים אותם רווחים שלמעשה הם שגויים ולא נכונים) לחוד ולהוציא אותם מהמלאי הכללי. (אם יש לכם דרך להפטר מהמלאי המת זאת תהיה ברכה לתזרים המזומנים שלכם)

ד.         יש לעדכן את מחיר המכירה:

            אם מדובר בייבוא יש לעדכן לפי שער הדולר ואת המחיר במחסן שלכם (הווה אומר חישוב של עלות המוצר בחו"ל, הובלה, ביטוח, מכס, אחסנה והובלה לשער עסקכם) אם מדובר במוצרים שנקנו בארץ יש לעדכן את מחיר המחירון של הספק ובמידה והמלאי שולם גם את עלויות המימון שלו (יש תוכנות שמחשבות זאת באופן אוטומטי יש רק לעדכן ידנית שערים)

ה.         לאחר שיש בידנו את ערך המלאי הנכון במחיר הנכון במחסנינו אנו בודקים מה היה היקף המכירות של הפריטים שנמכרו ברבעון האחרון בצורה של פירמידה (הווה אומר מה שנמכר יותר למה שנמכר פחות) גם כאן התוכנה עושה זאת.

ו.          לאחר שמצאנו את המלאי שנמכר ברבעון האחרון אנו יכולים לתכנן את המלאי ל-4 חודשים הקרובים. אני בכוונה מצביע וממליץ לתכנן את המלאי ל-4 חודשים הקרובים וזאת בגלל חוסר הודאות המוחלט את הקורא במשק הישראלי והמצב הביטחוני. (אין לי רצון לשמוע על עסקים שקרסו כתוצאה ממלחמת הפתאומיות של לבנון 2)

ז.          גם שאנחנו מתכננים את המלאי של -4 חודשים הקרובים, הייתי ממליץ לכם להוריד ממלאי זה 20% עד 30% בכדי לא לרכוש מלאי שיעיק עליכם בתזרים המזומנים שלכם מעבר לקו האשראי שהעניק לכם הספק בארץ או בחו"ל אם בכלל.

ח.         לגבי אותם מוצרים אשר השארנו בצד. נדאג לעשות מבצע אצל הלקוחות, או לנסות להחזיר לספק על מנת להפטר מזבל ששווה כסף.

ט.         אם המלאי שמצאנו בסופו של דבר לאחר בדיקת ערך המלאי (המלאי הטבעי שלנו – ללא מלאי הזבל)  וקביעת הממוצע של מלאי זמין במחסן שלנו עלינו לדאוג להפטר מהמלאי או באמצעות קידום מבצעים במחירים מיוחדים שזה הפתרון הטוב ביותר להתפטר ממלאי, או בלית ברירה להחזיר לספק. כן לא צריך להתבייש להחזיר לספק אנו נמצאים במצב לא וודאי ואף עסק גדול כקטן ירצה לקרוס כתוצאה מניהול לא נכון ואחראי.

י           ההמלצה שלי מדברת על מלאי זמין ל-4 חודשים. ישנם עסקים שמימון המלאי שלהם יכול להספיק לחודש או לחודשיים ולכן כול עסק צריך לנהל את המלאי שלו לפי הצריכה, המכירה, המימון, (דהיינו אשראי ספקים מול אשראי לקוחות) הסיבה שאני ממליץ בימים אלה להקטין את ערך המלאי גם לרמות נמוכות יותר הנוגדות כלכלה בריאה וניהול עסק תקין הוא בגלל הסיכונים שכבר הזכרתי והשנייה הוא החשש ממוסר התשלומים הירוד מאד במשק הישראלי והיכולת של הספק לקבל את כספו מהלקוח.

הבאתי לכם כאן המלצות לגבי ניהול מלאי נכון ואחראי ביחס לתקופה שאנו נמצאים, אני רוצה שתזכרו שאומנם התארגנות מלאי דורש לוגיסטיקה וסדר אך בסופו של דבר מונע נזק בלתי הפיך באקלים עסקי כמו שאנו והעולם נמצאים היום.

התקשרו לקבל המלצות וטיפים בנושא יעוץ עסקי

054-8087706

www.doronamit.co.il

doron@doronamit.co.il

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן