הזהרו מסכנות האורבות למנהלים

הזהרו מסכנות האורבות למנהלים

במאמר זה אני רוצה לכוון בעלי עסקים או מנהלי חברות על הסכנות האורב להם באי ניהול תקין של עסקם או החברה אותם הם מנהלים.

למעשה, ההרגל הוא רוע הגזרה ומקור הבעיה הבסיסית של עסקים כאלה ואחרים, כאשר עסק מתרגל למצב בו הוא נמצא, לנוחות אשר קיימת, לפינוקים הרגילים, לאיפון, לרכב, לפינוק העובדים "שהרי מה פתאום שאני לא אתן מתנה לחג לעובד"? לרכישה של הציוד המשרדי, ובכלל לשדר "עסקים כרגיל" כאשר חשבון הבנק הולך ותופך בהתחייבויות והכיס עוד מעט נקרע כי אין יותר מקום לפשפש בו על מנת להוציא אגורה לקיום העסק. זה בדיוק מה שנאמר: הרגל. לא שלא תבינו אותי לא נכון בעלי העסקים יודעים בדיוק את מצבם, התחושות לא משקרות להם, האינטואיציה לא נעלמה מבטנם, פשוט ההרגל הוא אכזרי ונוקב.

לפיכך, אני טוען, או לכול הפחות כאשר אני נכנס לעסק או לחבה חדשה, אני מסלק את הרעה החולה הקרויה "הרגל" ויוצר מצבים אחרים לעסק או החברה. ואתם יודעים מה? בעידודם המלא של העובדים. הפרדוקס הגדול שאני מגלה שהעובדים מגלים יותר הבנה ורגישות מאשר הפחד של הבעלים לפגוע חס וחלילה בהרגלים המגונים שפעם בהחלט היו טובים, נכונים, אפשריים, מקובלים, אך לא היום.

זכורה לי שיחה עם עובד אצל אחד מלקוחותיי אשר נפגע עד עמקי נשמתו "מדוע לא קיבל מתנה לחג" האמת, הבנתי את שאלתו, הבנתי את התהייה שלו "מה קרה"? אך הייתי צריך להסביר לו: למה לא? כי בשעה שעסק מתמודד בתהליכי הבראה, או בהתאמה מלאה בין הוצאות החברה והכנסותיה לפעמים יותר חשוב כי העובד בה יהיה בטוח בשכרו ולא באלמנטים מפנקים שרק יכולים לפגוע במשכורתו.

אך לא רק לבד הוא הבעיה של "ההרגל" בניהול עסקים, אפשר למנות עוד עשרות סיבות למצבים שיוצרים הפסדים חשבונאים או קשיים תזרימיים במהלך פעילות העסקים כאשר "ניהול" הוא הגורם השני והמקביל לתכונת "ההרגל" וניהול לא מתבטא רק בהוראות, ונהלים, ניהול נכון הוא קודם כול תשתית לכול פעולה של העסק או החברה, ניהול כולל הכול משליטה על מערכת הנהלת החשבונות באופן חשיבה עצמאי ולא "באופן החשיבה של יועץ המס או רואה החשבון" מבלי לזלזל באמינותם או במקצועיותם מול שלטונות המס . יש בעלי עסקים הרואים את יועצי המס או רואי החשבון כאלילים כול יכולים מול שלטונות המס בבוא היום, ואני ממש לא מבין את החשיבה המעוותת של בעלי עסקים וחברות אשר כך חושבים.(מה. אם שיקרתה, או העלמתה הכנסות רואה החשבון או יועץ המס ייקח אחריות עליך?) מדוע אתה פוחד כול כך ממס הכנסה "כי זה מה שהפחידו אותך כול השנים ובהחלטות של רואה החשבון או יועץ המס שלך אתה רואה ביטחון בקיומך…שטויות במיץ עגבניות…אם אתה מנהל את עסקיך ביושר או קצת לא ביושר האחריות היא שלך ואף אחד לא יכול לשמש לך כסנגור חוץ מאשר אתה עצמך. בעלי עסקים חייבים לקבל החלטות בעצמם ולבדוק את מצבם לא רק מתוך יראה ופחד ליועץ המס או רואה החשבון שלהם ומתוך המילים המזעזעות שאני שומע מפי בעלי עסקים "אני סומך על יועץ המס או רואה החשבון שלי" הוא יעשה מה שטוב בשבילי רק שיעזוב אותי בשקט, כמוהם כמילים המכריזות על יום מות העסק.

עסקים חפצי חיים, הם עסקים שיודעים ניהול מהו, שיודעים מנהיגות מהי, שיודעים ומבינים בתחום החשבונאות. לא הרבה, אך הדברים הבסיסיים, שהרי ההחלטות והאחריות מונחת על כתפי בעלי העסק.

קשה לי להכיל במאמר אחד את הסיבות המסועפות בכישלונות של עסקים או יותר נכון בניהול לא נכון של עסקים, אך כול אחד מבעלי העסקים והחברות בישראל שיסתכל פנימה אל ההיגיון והשכל, שיבין שעסקים זה לא משחק ילדים כי מדובר כאן בחיים ויעשה את החושבים האמתיים אם הוא לא יכול לנהל את העסק איזו עזרה ייקח לעצמו על מנת להוביל את עסקו.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן