הזהרו מסכנות האורבות למנהלים

הזהרו מסכנות האורבות למנהלים

במאמר זה אני רוצה לכוון בעלי עסקים או מנהלי חברות על הסכנות האורב להם באי ניהול תקין של עסקם או החברה אותם הם מנהלים.

למעשה, ההרגל הוא רוע הגזרה ומקור הבעיה הבסיסית של עסקים כאלה ואחרים, כאשר עסק מתרגל למצב בו הוא נמצא, לנוחות אשר קיימת, לפינוקים הרגילים, לאיפון, לרכב, לפינוק העובדים "שהרי מה פתאום שאני לא אתן מתנה לחג לעובד"? לרכישה של הציוד המשרדי, ובכלל לשדר "עסקים כרגיל" כאשר חשבון הבנק הולך ותופך בהתחייבויות והכיס עוד מעט נקרע כי אין יותר מקום לפשפש בו על מנת להוציא אגורה לקיום העסק. זה בדיוק מה שנאמר: הרגל. לא שלא תבינו אותי לא נכון בעלי העסקים יודעים בדיוק את מצבם, התחושות לא משקרות להם, האינטואיציה לא נעלמה מבטנם, פשוט ההרגל הוא אכזרי ונוקב.

לפיכך, אני טוען, או לכול הפחות כאשר אני נכנס לעסק או לחבה חדשה, אני מסלק את הרעה החולה הקרויה "הרגל" ויוצר מצבים אחרים לעסק או החברה. ואתם יודעים מה? בעידודם המלא של העובדים. הפרדוקס הגדול שאני מגלה שהעובדים מגלים יותר הבנה ורגישות מאשר הפחד של הבעלים לפגוע חס וחלילה בהרגלים המגונים שפעם בהחלט היו טובים, נכונים, אפשריים, מקובלים, אך לא היום.

זכורה לי שיחה עם עובד אצל אחד מלקוחותיי אשר נפגע עד עמקי נשמתו "מדוע לא קיבל מתנה לחג" האמת, הבנתי את שאלתו, הבנתי את התהייה שלו "מה קרה"? אך הייתי צריך להסביר לו: למה לא? כי בשעה שעסק מתמודד בתהליכי הבראה, או בהתאמה מלאה בין הוצאות החברה והכנסותיה לפעמים יותר חשוב כי העובד בה יהיה בטוח בשכרו ולא באלמנטים מפנקים שרק יכולים לפגוע במשכורתו.

אך לא רק לבד הוא הבעיה של "ההרגל" בניהול עסקים, אפשר למנות עוד עשרות סיבות למצבים שיוצרים הפסדים חשבונאים או קשיים תזרימיים במהלך פעילות העסקים כאשר "ניהול" הוא הגורם השני והמקביל לתכונת "ההרגל" וניהול לא מתבטא רק בהוראות, ונהלים, ניהול נכון הוא קודם כול תשתית לכול פעולה של העסק או החברה, ניהול כולל הכול משליטה על מערכת הנהלת החשבונות באופן חשיבה עצמאי ולא "באופן החשיבה של יועץ המס או רואה החשבון" מבלי לזלזל באמינותם או במקצועיותם מול שלטונות המס . יש בעלי עסקים הרואים את יועצי המס או רואי החשבון כאלילים כול יכולים מול שלטונות המס בבוא היום, ואני ממש לא מבין את החשיבה המעוותת של בעלי עסקים וחברות אשר כך חושבים.(מה. אם שיקרתה, או העלמתה הכנסות רואה החשבון או יועץ המס ייקח אחריות עליך?) מדוע אתה פוחד כול כך ממס הכנסה "כי זה מה שהפחידו אותך כול השנים ובהחלטות של רואה החשבון או יועץ המס שלך אתה רואה ביטחון בקיומך…שטויות במיץ עגבניות…אם אתה מנהל את עסקיך ביושר או קצת לא ביושר האחריות היא שלך ואף אחד לא יכול לשמש לך כסנגור חוץ מאשר אתה עצמך. בעלי עסקים חייבים לקבל החלטות בעצמם ולבדוק את מצבם לא רק מתוך יראה ופחד ליועץ המס או רואה החשבון שלהם ומתוך המילים המזעזעות שאני שומע מפי בעלי עסקים "אני סומך על יועץ המס או רואה החשבון שלי" הוא יעשה מה שטוב בשבילי רק שיעזוב אותי בשקט, כמוהם כמילים המכריזות על יום מות העסק.

עסקים חפצי חיים, הם עסקים שיודעים ניהול מהו, שיודעים מנהיגות מהי, שיודעים ומבינים בתחום החשבונאות. לא הרבה, אך הדברים הבסיסיים, שהרי ההחלטות והאחריות מונחת על כתפי בעלי העסק.

קשה לי להכיל במאמר אחד את הסיבות המסועפות בכישלונות של עסקים או יותר נכון בניהול לא נכון של עסקים, אך כול אחד מבעלי העסקים והחברות בישראל שיסתכל פנימה אל ההיגיון והשכל, שיבין שעסקים זה לא משחק ילדים כי מדובר כאן בחיים ויעשה את החושבים האמתיים אם הוא לא יכול לנהל את העסק איזו עזרה ייקח לעצמו על מנת להוביל את עסקו.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן