ההוצאות הסוציאליות של העובדים

ההוצאות הסוציאליות של העובדים

 עובדים, יחסי עובד מעביד, תנאים סוציאליים של עובדים,

אחד הסקטורים בהם ישראל נחשבת מדינה מפותחת היא בתחום כוח האדם והעסקת עובדים במגזר הפרטי והציבורי.

בימים אלה נשמעים קריאות לביטול אחד מהמוסדות העקרים המגנים על זכותם של עובדים במדינת ישראל הלא הוא בית הדין לעבודה.

על מה יוצא כול השצף קצף הזה? מדוע מצבו של העובד הישראלי הוא טוב וסביר (לא משנה העיסוק או השכר) מי אלה שמבקשים את הביטול של מוסד בית הדין הייעודי לעבודה?

אין זה סוד שהמגזר המעסיק את רוב העובדים במדינת ישראל הוא המגזר של העסקים הקטנים והפרטיים. לגבי המגזר הציבורי או המוסדות הממשלתיים, העיריות, בתי הדין, בתי הדין הרבניים, עובדי חברת חשמל, הכבאים והרשימה עוד ארוכה העניין אינו דומה כלל ועיקר למעסיקים המעסיקים את רוב כוח האדם במשק הישראלי.

כאשר על עסק פרטי מוטלות כול כך הרבה הוצאות בגין הוצאות השכר: השכר ברוטו, שכר המינימום, החופשות, המחלות, ימי הלידה, המיסוי, הפנסיה, הפיצויים, השעות הנוספות. תקופת ההודעה המוקדמת, בנוסף לכול ההסכמים הקיבוציים ההזויים המושטים לפתחם של המעסיקים במגזר הפרטי הם ביחס בלתי ישיר ברבים מהמקרים להכנסות של העסקים הפרטיים. (מדינה, מוסד ממשלתי, יכול לעמוד בתשלומים אלה כי הוא בנוי על תקציבים סדורים מראש) אך מגזרים עסקיים שרק ההוצאה שלהם בטוחה וההכנסה לא הקושי לעמוד בנטל כזה מביא עסקים להתרסקויות ולפתיחת מסכת של תביעות בין עובדים למעבידים. תוסיפו לכך עסקים אשר עיקר העיסוק שלהם נעשה ע"י עובדים והמכירות שלהם עומדים ביחס ישיר עם ההוצאות של משכורות העובדים מצב שיוצר שובל כול 15 לחודש בו מעסיקים נאלצים לשלם את שכר העובדים וההוצאות הנלוות לכך ובנוסף חוסר יכולת לקזז מע"מ (העסקת עובדים לא משולה להוצאה לה נדרש מע"מ) יוצא כי העסק במימון הלקוחות שלו מממן גם את המע"מ העודף (אשר לא קשור לרווח והפסד) וגם את הלקוחות שלו (למרות יצירת החוק החדש בו עוסק יכול להוציא חשבונית עסקה במקום חשבונית מס ורק כאשר מקבל את התקבול הוא יכול להוציא חשבונית מס ולשלם את המע"מ)

פעולה זאת של משרד האוצר, לצער רבים מהעסקים, לא עוזרת בהרבה מכיוון שיש לקוחות שלא מוכנים לקבל חשבוניות עסקה במקום חשבונית מס. והסיבה ברורה.

בחזרה לתחום העסקת עובדים והתשלום הגבוהה בגינם (לא שהכול נכנס לכיסם) אך כול הסוציאליות מסביב מנפחות את הנטו ובטח הברוטו בעשרות אחוזים.

כפי שכבר ציינתי יש עסקים שפשוט קורסים ולעומתם יש עסקים שהחליטו יותר להשתמש בקבלני משנה ולאוו דווקא מישראל כמו מפעלי הייטק אשר יכולים לשכור שירותים זולים בארצות המזרח, או מפעלי בגדים שתופרים את תוצרתם גם מעבר לירדן וגם במזרח, או חברות טלמרקטינג אשר מושיבות עובדים (אומנם מדברים בשפה האנגלית) אך בקיאים למלא את תפקידם בשוק הישראלי. ועוד הרבה מקצועות אשר מועברות לארצות שונות כמו קטגוריות שלמות שנמחקו מהתעשייה הישראלית והועברו לתעשייה הסינית.

כמי שנותן ייעוץ עסקי אני מצפה כי תחום העבודה בישראל ילך ויקרוס את התחברות העולם הגלובלי והעולם הטכנולוגי יפנו מקומות עבודה רבים לתושבים מקומיים דבר שיביא למעשה להוצאה יותר גבוהה של הממשלה, אבטלה גוהה, מחיקה של קטגוריות שלמות בתחום הייצור והשירותים, ותרומה גבוהה לקריסה של עסקים קטנים ובינוניים כאחד.

לא שאין פתרונות לבעלי עסקים להיעזר בשירותי פרילנסר ים בארץ ובחו"ל אך מדינה הצריכה לדאוג לאזרחיה לא יכולה לעשות זאת רק דרך המיסוי והגבייה מהמעסיקים על גבי העובדים, מדינה שרואה את הנולד חייבת למצוא פתרונות יצירתיים יותר לפזר את העלויות הגבוהות של המעסיקים להעסקת יותר עובדים ולא לצמצום כי אחרת זה יפגע בכול החברה הישראלית.

דורון עמית

054-8087706

www.doronamit.co.il

doron@doronamit.co.il

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן