הגרעון בתקציב המדינה משפיע על עולם העסקים

הגרעון בתקציב המדינה משפיע על עולם העסקים

כיצד הבור המעמיק של הגרעון העצום בתקציב המדינה משפיע עלינו בעלי העסקים

מדוע גרעון בסכום של 4.3 מיליארד קל נוגע לנו? (מרץ 2013)

איך החזרי מס לאזרחים (עסקים) בסכום של 2.2 מיליארד שקל נוגע לכול אלה המשלמים את המס שלהם במהלך השנה?

איך נרשמה ירידה של 400 מיליון שקל בגביית המיסים בחודש פברואר 2013

 לכול השאלות האלה יש מספר תשובות.

 גרעון נוצר מאי עמידה ביעד התקציב קרי ההכנסה שתוכננה ממיסים ישירים ועקיפים לא מגיעה ליעד התקציב. תוסיפו לזה חריגה מהתקציב בסעיפים מסוימים ואז המדינה מגיע לגרעון תקציבי. עממה. במדינת ישראל יש מנגנון של גביית מיסים טרם היוודע עם חברה זאת או אחרת אכן מרוויחה ועליה לשלם מס בסוף השנה. למנגנון הזה קוראים 1) ניכוי מס במקור. הווה אומר שכול חברה או עצמאי מקבל ממס הכנסה אישור על גובה הניכוי שייעשה לו ע"י מי שהוא סיפק לו שירותים או מוצרים ובסוף שנה עת נעשה המאזן השנתי מקוזז הסכום שהורד בתשלום מסכום המס אותו העסק צריך לשלם. המנגנון השני הוא "מקדמות למס הכנסה" הווה אומר כול עסק מפריש X אחוז מסך ההכנסות שלו ומשלם אותו למדינה. אם כן היכן הבעיה? מדוע המדינה הייתה צריכה להחזיר לאזרחיה בעלי העסקים והחברות סכום אגדי של 2.2 מיליארד שקל. זאת מכיוון שהחברות והעסקים לא הרוויחו, ואפילו הפסידו למרות זאת שילמו את מקדמות המס שלהם, או נהנו רק מחלק התקבולים של הלקוחות שלהם ועקב כך נאלצה המדינה להחזיר את הכספים שנגבו כולל ריבית והצמדה. עד כאן התהליך נשמע הגיוני ונכון.

 בפועל. בואו ניקח עסק אשר לא מרוויח חשבונאית או אולי מפסיד חשבונאית, אך משלם למס הכנסה מקדמות או מאשר לו לנכות מס במקור… מה התוצאה לעסק. גירעון תזרימי הולך וגדל, מצד אחד הוא לא מרויח ואפילו מפסיד דבר שתורם לתזרים מזומנים שלילי ועוד בנוסף הוא ישלם את המקדמה או לא יקבל את התקבול המלא מה שידרדר עוד את התזרים כלפי מטה. נכון שבסופה של שנה מס הכנסה יחזיר את כספו ששולם לריק עם ריבית והצמדה אבל אז זה יכול להיות בחזקת "הניתוח הצליח אך החולה מת"

 למעש, מס הכנסה לא כובל את הנישום העסק לשלם מקדמה או לנכות לו במקור, צריך רק להגיש בקשה ואז מס הכנסה לרוב מבטל את המקדמה או את הניכוי במקור ואם מקסימום העסק כן הרוויח בשנה אז הוא יגבה את המס כולל ריבית והצמדה. בסדר!

 אם כך, היכן הבעיה, אז למה עסקים משלמים מס הכנסה בסדר גוגל של 2.2 מיליארד שקל לשווא? מדוע הם לא ביקשו לבטל את המקדמה או הניכוי במקור. או. הנה מגיעה התשובה.

 רואי החשבון ויועצי המס לא אוהבים להתעסק אם מס הכנסה, הם גם לא כול כך מעורבים בעסק עד רמה שהם לא יודעים מה קורה בדוח הרווח וההפסד למרות שזה עובר תחת ידם חודש בחודשו, אבל למי יש זמן וחשק להעיר מתים אצל הלקוח. שיישלם. זה יותר קל, עדיף ליועץ המס או לרואה החשבון להיות בחשבון + במס ההכנסה מאשר הוא יגיש בקשות, יתמודד מול רווחים "אולי" שיהיו, ואפילו לא מיידע את הלקוח כי אופציה כזאת קיימת. זה הרי לא תפקידו הוא בסך הכול רואה חשבון או יועץ מס החותם על הדוח השנתי וזהו.

 וכך אני מוצא את עצמי יושב בחברות ועסקים ושוברים את הראש בתזרים המזומנים, ואז מגלים כי למרות מאזני הבוחן החודשיים המראים הפסדים החברה או העסק משלמים מקדמות בסדרי גודל שהיו מרפאים חלק או את כול תזרים המזומנים.

 עסקים, התעוררו, בעלי עסקים פתחו את עינכם. מס הכנסה זה לא KGB, העסק שלכם אם מפסיד בגלל מצב השוק הקיים זה טבעי וזה בסדר, נכון, צריך לעשות בו פעולות כאלה ואחרות שיתחיל להרוויח אבל זה נושא לכתבה אחרת. אם אתם או היועצים העסקיים שלכם באים לפתור פתרונות בעסק טוב הוא שעינכם יהיו פקוחות. ומי מבעלי העסק שחושב כי משרד הנהלת החשבונות שלו או יועץ המס שלו או רואה החשבון שלו יקום מאיניציאטיבה שלו ויתריע בפניכם, חולם חלומות באספמיה.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן