הגרעון בתקציב המדינה משפיע על עולם העסקים

הגרעון בתקציב המדינה משפיע על עולם העסקים

כיצד הבור המעמיק של הגרעון העצום בתקציב המדינה משפיע עלינו בעלי העסקים

מדוע גרעון בסכום של 4.3 מיליארד קל נוגע לנו? (מרץ 2013)

איך החזרי מס לאזרחים (עסקים) בסכום של 2.2 מיליארד שקל נוגע לכול אלה המשלמים את המס שלהם במהלך השנה?

איך נרשמה ירידה של 400 מיליון שקל בגביית המיסים בחודש פברואר 2013

 לכול השאלות האלה יש מספר תשובות.

 גרעון נוצר מאי עמידה ביעד התקציב קרי ההכנסה שתוכננה ממיסים ישירים ועקיפים לא מגיעה ליעד התקציב. תוסיפו לזה חריגה מהתקציב בסעיפים מסוימים ואז המדינה מגיע לגרעון תקציבי. עממה. במדינת ישראל יש מנגנון של גביית מיסים טרם היוודע עם חברה זאת או אחרת אכן מרוויחה ועליה לשלם מס בסוף השנה. למנגנון הזה קוראים 1) ניכוי מס במקור. הווה אומר שכול חברה או עצמאי מקבל ממס הכנסה אישור על גובה הניכוי שייעשה לו ע"י מי שהוא סיפק לו שירותים או מוצרים ובסוף שנה עת נעשה המאזן השנתי מקוזז הסכום שהורד בתשלום מסכום המס אותו העסק צריך לשלם. המנגנון השני הוא "מקדמות למס הכנסה" הווה אומר כול עסק מפריש X אחוז מסך ההכנסות שלו ומשלם אותו למדינה. אם כן היכן הבעיה? מדוע המדינה הייתה צריכה להחזיר לאזרחיה בעלי העסקים והחברות סכום אגדי של 2.2 מיליארד שקל. זאת מכיוון שהחברות והעסקים לא הרוויחו, ואפילו הפסידו למרות זאת שילמו את מקדמות המס שלהם, או נהנו רק מחלק התקבולים של הלקוחות שלהם ועקב כך נאלצה המדינה להחזיר את הכספים שנגבו כולל ריבית והצמדה. עד כאן התהליך נשמע הגיוני ונכון.

 בפועל. בואו ניקח עסק אשר לא מרוויח חשבונאית או אולי מפסיד חשבונאית, אך משלם למס הכנסה מקדמות או מאשר לו לנכות מס במקור… מה התוצאה לעסק. גירעון תזרימי הולך וגדל, מצד אחד הוא לא מרויח ואפילו מפסיד דבר שתורם לתזרים מזומנים שלילי ועוד בנוסף הוא ישלם את המקדמה או לא יקבל את התקבול המלא מה שידרדר עוד את התזרים כלפי מטה. נכון שבסופה של שנה מס הכנסה יחזיר את כספו ששולם לריק עם ריבית והצמדה אבל אז זה יכול להיות בחזקת "הניתוח הצליח אך החולה מת"

 למעש, מס הכנסה לא כובל את הנישום העסק לשלם מקדמה או לנכות לו במקור, צריך רק להגיש בקשה ואז מס הכנסה לרוב מבטל את המקדמה או את הניכוי במקור ואם מקסימום העסק כן הרוויח בשנה אז הוא יגבה את המס כולל ריבית והצמדה. בסדר!

 אם כך, היכן הבעיה, אז למה עסקים משלמים מס הכנסה בסדר גוגל של 2.2 מיליארד שקל לשווא? מדוע הם לא ביקשו לבטל את המקדמה או הניכוי במקור. או. הנה מגיעה התשובה.

 רואי החשבון ויועצי המס לא אוהבים להתעסק אם מס הכנסה, הם גם לא כול כך מעורבים בעסק עד רמה שהם לא יודעים מה קורה בדוח הרווח וההפסד למרות שזה עובר תחת ידם חודש בחודשו, אבל למי יש זמן וחשק להעיר מתים אצל הלקוח. שיישלם. זה יותר קל, עדיף ליועץ המס או לרואה החשבון להיות בחשבון + במס ההכנסה מאשר הוא יגיש בקשות, יתמודד מול רווחים "אולי" שיהיו, ואפילו לא מיידע את הלקוח כי אופציה כזאת קיימת. זה הרי לא תפקידו הוא בסך הכול רואה חשבון או יועץ מס החותם על הדוח השנתי וזהו.

 וכך אני מוצא את עצמי יושב בחברות ועסקים ושוברים את הראש בתזרים המזומנים, ואז מגלים כי למרות מאזני הבוחן החודשיים המראים הפסדים החברה או העסק משלמים מקדמות בסדרי גודל שהיו מרפאים חלק או את כול תזרים המזומנים.

 עסקים, התעוררו, בעלי עסקים פתחו את עינכם. מס הכנסה זה לא KGB, העסק שלכם אם מפסיד בגלל מצב השוק הקיים זה טבעי וזה בסדר, נכון, צריך לעשות בו פעולות כאלה ואחרות שיתחיל להרוויח אבל זה נושא לכתבה אחרת. אם אתם או היועצים העסקיים שלכם באים לפתור פתרונות בעסק טוב הוא שעינכם יהיו פקוחות. ומי מבעלי העסק שחושב כי משרד הנהלת החשבונות שלו או יועץ המס שלו או רואה החשבון שלו יקום מאיניציאטיבה שלו ויתריע בפניכם, חולם חלומות באספמיה.

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן