האם ניתן לסמוך על תכנית עסקית

הכנת תוכנית עסקית נכונה
האם ניתן לסמוך על תכנית עסקית

אתם סומכים על תכנית עסקית? חשבו שוב!

רוב העסקים שנפתחו או שקיימים בעשורים האחרונים מבססים או ביססו את העסק שלהם ע"פ תכנית עסקית אותה כתבו כלכלנים או יועצים עסקיים בעלי תואר בחשבונאות או בכלכלה.

ואכן לפני שנים רבות, לפני שפרצה לעולם בעשורים האחרונים הטכנולוגיה, מדינות אסיה אשר הוזילו כל מוצר קיים או מוצר חדש למחיר שלא כדאי לייצר אותו כאן בישראל, השפע שנפתח מול הלקוח הישראלי בקניונים הרבים, במרכזי הקניות הגדולים והקטנים, בשמיים הפתוחים אשר חנויות הפטורות ממכס הגביהו מכירות ובכלל התיירים הישראלים שנוסעים וקונים בעולם כולו, וכמובן מהפכת הקניות באינטרנט כאשר כל אתר בין לאומי נפתח ללקוח הישראלי והמבנים של רשות הדואר לא הספיקו להכיל את כל החבילות עם הקניות שנשלחו לצרכנים הישראלים.

קראו עוד על ייעוץ ארגוני

ועדיין לא הזכרנו את הקטגוריות שהתרסקו טוטאלית מהעולם בעקבות ההתפתחות באפליקציות שעושות עבורנו את העבודה ולא צורכת מתווכים באמצע, ועוד מאות קטגוריות של עיסוק שפשוט לא צרכים אותם היום ואם כן הם מגיעים בפרוטות מהשוק הגלובלי.

מכאן אנו מגיעים לנושא התכנית העסקית.

אם אני בודק את כמות החיפושים במנוע החיפוש של גוגל בתחום החיפוש "תכנית עסקית" אני מגיע ל-90 אלף חיפושים בחודש "רק במנוע החיפוש של גוגל" מה שאומר לי כמומחה בתחום ה ייעוץ העסקי שאנשים, יזמים חדשים, כאלה שרוצים לפתוח עסקים, או כאלה שיש להם עסקים ורוצים לבדוק מחדש את התכנית העסקית שלהם הולכים לבסס את ההחלטה שלהם על בסיס התכנית העסקי "וזה נשמע לי נורא ואיום"

1. יש יועצים עסקיים בפרט אלה המגיעים מטעם המדינה שזה הוא המפתח להצלחת העסק או המיזם החדש שלהם.
2. אנשים מנוסים או שלא מנוסים באמת מאמינים שתכנית עסקית היא הביטחון "הביטוח" שלהם שבאמת התכנית העסקית תפעל או תתקיים AS-IS
3. יש אנשים שלא מבינים תכנית עסקית מה היא, רק שמעו מחברים בנקים וכ"ד שלפני פתיחת העסק חייבים תכנית עסקית.
4. ואנשים אלה מנוסים או לא מנוסים באמת ובתמים על סמך התכנית פותחים או שלא פותחים את העסק שכל כך חפצו לפתוח.
5. חובה להגדיר כאשר אני מזכיר את החיונית של התכנית העסקית אני מתכוון למספרים ולא לתיאור העסק והפוטנציאל שלו…

מכאן אתן את חוות הדעת שלי לגבי נושא של תכנית עסקית.

+ אין עוררין כי תכנית עסקית חייבת להיכתב.
+ אין עוררין שנושא ההשקעות, התפעול השוטף, ההוצאות הם הצד הכי נכון בתכנית העסקית.

מכאן נגיע להשלמה של התכנית העסקית

+ כיצד נקבע את גובה ההכנסות?
+ כיצד נחשב כמה קונים יהיו לנו?
+ איך נדע אם מחר לא יפתח לידינו עסק דומה?
+ ומה יקרה אם הקטגוריה בהם עוסק המיזם או העסק לא יבלע כמו שענף הרהיטים נבלע ע"י "איקאה" או ענף ציוד והלבשת הספורט כולל התוספות לענף הספורט לא יבלע ע"י הרשת החדשה הדומה לאיקאה אך במוצרי והלבשת ספורט?

אם אנחנו לא יכולים לאמוד את ההכנסה ביחס להוצאה אז מה שווה התכנית העסקית (נשאר עם ההוצאות ולא נדע מה ההכנסות)

לא חדש אם אני יספר לכם כי 800 עסקים נסגרים בשבוע, אבל זה גם לא חדש שמספר דומה נפתח כל שבוע, כי זה טבעו של העולם הבעיה המרכזית שעסקים לא יכולים לחזות את ההכנסות שלהם וכל מה שיכתבו בתכנית העסקית לא יחזיק מים לאורך זמן.

ולכן כאשר פותחים עסק, חושבים על מיזם עסקי, חייבים לשנות את האסטרטגיה של העסק הדבר מחייב ליווי של יועצים עסקיים אשר יידעו לנתב את העסק בהליכה אמפירית ולא במשנה כתובה מראש, משנה שאין לה חיזוק במציאות.

אנשים משקיעים אלפי שקלים בכתיבת תכנית עסקית לבנקים, לקרנות המדינה, תכניות שרובם מתרסקות, והעסק נשאר שומם ועזוב כי הוצאות היו לא אבל הכנסות היו שוות לגלגל המזל ללוטו או לטוטו.

עסקים קיימים או מיזמים חדשים עדיין נמצאים ללא ניסיון בעולם העסקים, אומרים להם תכנית עסקית (אז הם מחפשים כותבי תכניות עסקיות וכל החלומות שלהם נכנסים פנימה) אבל חלומות זה לא המציאות, היום המציאות שונה בתכלית מכל מה שהכרנו קודם. ואנו כאנשים רציניים אשר באמת רוצים להגשים חלום עסקי או שיש להם רעיון נהדר חבל שלא יעשו זאת אבל בדרך נכונה. לא בתכנית עסקית תחילה אלה בהתייעצות אחראית אם איש מקצוע על מנת לבנות את העסק נכון ולא רק את התכנית על הנייר.

וכמו שאומרים: הנייר סובל הכול

בהצלחה חברים

גרף החיפוש בקטגורית תכנית עסקית

תכנית עסקית

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא מסין
יבוא יצוא

טוב לא ייצא לנו מייבוא מסין

טוב לא ייצא מסין "פלישתים עליך שמשון" (שופטים טז ט) זה בדיוק ההגדרה הנכונה על מעצמת העל "סין" רקע אין אזרח ישראלי או בעלי העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן