האם מודלים כלכליים מיושנים עדיין בתוקף

האם מודלים כלכליים מיושנים עדיין בתוקף

מודלים כלכליים

האם מודלים כלכליים מחזיקים מים

האם ניתן לבסס עמדה על מודלים כלכליים שנכתבו ע"י מומחי הכלכלה בארץ ובעולם. 

כן, לא ניתן לזלזל בכול אותם מודלים כלכליים שהובילו חברות ואף מדינות בתחום הכלכלי.

אי אפשר לציין שמודלים אלה לא היוו את היסודות לתכנון וקביעת אסטרטגיות כלכליות במהלך כול השנים.

מודלים כלכליים אלה הם ורק הם היוו את עמוד התווך של הכלכלה הישראלית והעולמית וכמו כן הובילו חברות פיננסים ותעשיה לביסוס מעמדם. 

שארו בנפשכם שעוד היינו היום מנוהלים במשטר סוציאליסטי ולא היינו מתקדמים לעבר הכלכלה הקפיטליסטית שאולי תכנונה היה נכון אך לדעתי קצב גידול האוכלוסייה והטמעת השיטה בשאר מדינות העולם כמו מזרח אירופה, אסיה, ודרום אמריקה הפכו את השיטה לקריסה כלכלית אחת גדולה. 

עדיין העולם (מלבד ארצות הברית וקנדה) מבעבעים בין הגישה והשיטה הקפיטליסטית לבין השיטה הסוציאליסטית, לא עבר מספיק זמן בכדי לאחד שתי מערכות אלה. לא שאני חושב שאפשר לאחד משטר של קפיטליזם עם משטר סוציאליסטי אבל צריך להתאים את שני הדרכים למהלך אחד שאחרת השיטה תפגע בעצמה. 

לדוגמא: במשטר קפיטליסטי לא יכולים להיות חוקים סוציאליסטים לטובת העובדים תחת המודל הקפיטליסטי, התנגשות בין ענקי העולם הוא החיבור בין שני השיטות, התנגשות שיוצרת עיוות מושלם להמשך השיטה. זה לא שכול הכלכלנים בעולם מסכימים כי השיטה הקפיטליסטית היא זו השיטה הנכונה למשילות ולחיים אבל כולם של אלה כבר לא יכול להישמע כאשר האנושות כולה נכנסה אל עולם הקפיטליזם. 

אנו נוהגים לקרוא לכלכלנים שפיתחו מודלים או שיטות כיחידי סגולה אך המציאות מראה לנו ביום יום כי כול תכנון מוקדם בתחום הכלכלי כמוהו כזריקת כדור הבאולינג במטרה לעשות את הסטרייק. 

למעשה מה שעובר על העולם בתחום הכלכלי בשלושה עשורים האחרונים זה תהפוכה אחת גדולה ההולכת ומתנפחת לממדים שאולי בבוא הזמן לא נוכל לשלוט עליה ואז לא תהיה ברירה למנהיגי העולם לדחוף מלחמות קדימה. כן, עד כמה שזה נשמע אכזרי התפוצצות האוכלוסין מתקרבת לשיאה. אנחנו במדינות המערב לא מרגישים זאת אך אם נפליג לאפריקה, להודו, לסין, ואפילו כאן באזורנו נגלה תחילתו של מלחמת הישרדות על המזון והמים והחיים בכלל. 

אנו מכירים את האומות המאוחדות כבעל תפקיד בתחום שלום העולם ויציבותו הביטחונית והכלכלית, ואני בטוח כי יש אנשים הנותנים את הדעת לגבי עתיד כדור הארץ ותושביו, אך כפי שאנו מכירים את הנפשות הפועלות והאינטרסים המניעים אותם לא הייתי שם את ידי בבטחה שאכן יש מי שדואג להימנעות קטסטרופות אזוריות. 

דורון עמית-יועץ עסקי

www.doronamit.co.il

doron@doronamit.co.il

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן