האם כדאי לרכוש זכיינות

זכיינות! האם זה משתלם לרכוש זכיינות של מותג בתחום כזה או אחר? האם השיטה של הזכיינות טובה לזכיין וגם לנותן הזיכיון?

רבים הם האנשים המעוניינים לרכוש זיכיון של "מותג" מצליח ומוכר וגם פחות מוכר, החשיבה של זה הרוצה לרכוש זכיינות היא "למה לי להתגלח על עצמי ולעבור את כול חבלי הלידה של עסק, מוטב שארכוש זיכיון, אשלם דמי זיכיון, וכך אקבל מהרשת את כול האמצעים והכלים להגיע מהר יותר לפסגה.

 האמת! החשיבה היא נכונה. גם בסקר שעשו הבנקים בתחום זיכיון רשתות בתי הקפה עולה כי עסק הפותח זיכיון שכזה הסבירות להישרדות היא גבוהה יותר.

 אבל האם הכול ורוד

האם הזיכיון טוב לזכיין ולנותן הזיכיון?

 אז בואו נתחיל:

זכיין אשר רוצה לרכוש זיכיון באזור מסווים כאשר הרשת נותנת את הסכמתה להקמת הזיכיון באזור זה מוטב שלפני כול החלטה ייקח לו יועץ עסקי ויתחיל להסתובב בין סניפי הרשת השונים וישאל שאלות, ברור לי כי לא כול הזכיינים הפוטנציאלים ידעו לשאול את השאלות המתאימות, ראיתי כבר זכיינים שלא ידעו לשאול שאלות נכונות והאכזבה שלהם הייתה גדולה, יותר מזה יש זכיינים אשר רוצים למכור את זכייניתם, כאן השאלות שצריכות להישאל הם הרבה יותר פרטניות כולל לרדת לעומקם של הניירת של הזכיין. (מה שאומר "לא קונים חתול בשק")

 הדבר הבא אותו צריכים לעשות במקצועניות רבה הוא נושא החוזה.

אתם לא מאמינים איזה חוזים מכתיבים בעלי הזיכיון, חוזים דרקונים, חוזים עם שיני אריה מול הזכיין, חוזים המאדירים את נותן הזיכיון ושוללים כול זכות מהזכיין, חוזים המשאירים את הזכיין ערום כעריה לאחר שהשקיע הון בהקמת הזיכיון, התחייבויות לא שפויות ומקפחות המשאירים את הזכיין פעור פה ברגע שהוא מבין את מהות החוזה. האמת שבמקרים שאני נתקל בהם בנושא הזכיינות בישראל אני לא מבין איך עורך דין (המייצג את הזכיין) מאשר חתימה על חוזה כזה. ומתי מגלים את ה"מכה" שצריך להוציא את החוזה מהמגירה. ואז החגיגה גדולה.

 כ יועץ עסקי, אני יכול לקבוע כלל ברור בעסקים. "עסקים זה לא ביטוח בדיוק כמו שביטוח זה לא מה שאנו חושבים"  לכן לפני שחותמים על הסכם זיכיון, לפני שרצים לרואה החשבון, לפני שבוחרים עורך דין חובה להתייעץ עם יועץ עסקי, ואם הייתי יכול לספר לכם כאן כמה זכיינים שחתמו על הסכמים הגם שהיו מיוצגים ע"י עו"ד מסתובבים היום בלי עסק ועם חובות של מיליונים.

 אני יודע, אתם תגידו "לי זה לא יקרה" "יש לי עו"ד תותח" "הרואה חשבון שלי עבד במס הכנסה" ואני ישאל: מה הקשר?

איך שורדים עסקים

לפני שרוכשים עסק או זכיון חושבים!

 כמי שנותן ייעוץ עסקי אני יכול להעיד שהקשרים בין נותני הזיכיון לבין הזכיין הוא קשר "לא טוב" אם תשאל זכיין או נותן זכיינות בשאלה האם אתה מרוצה מהשיטה! רבים יגידו לך לא ולא. מדוע: כי האינטרסים של שני הצדדים מנוגדים, למה מנוגדים, מכיוון שהזכיין רואה את נותן הזיכיון כ"טפיל" שיושב לו על הקופה במקרה הטוב ואילו מוכר הזיכיון ינסה לאכוף את הסכם הזכיינות כמה שיותר. היום בעולם העסקי שלנו נגמרו ה"סחבק" ו "הסמוך" ו" הרגש" הכול מתבטא בתוצאה העסקית, בכסף.  

 כפי שנאמר לא הכול שחור ולא הכול ורוד, אבל כאשר רוצים להגיע להסכם זיכיון מניב, שלא ישאיר את הזכיין ללא התחתונים חייב האחרון לשכור לו יועץ עסקי ולא שום פיגורה אחרת על מנת שיבחן את נושא הזיכיון ולא ישאיר פתח לעתיד.

אדם וכספו זו זכות הקניין שלו אך לצערי בעולם העסקים האכזרי בו הגדול רומס את הקטן צריך לבוא מוכנים להסכם כול כך מהותי וזה יכול לעשות רק יועץ עסקי ולא עו"ד המתמחה בתחום המשפטי.

 הכותב הוא מומחה בפיתוח עסקי, ייעוץ עסקי, וליווי עסקים   

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

מה אתם מצפים לקבל מיועץ עסקי

מה אתם מצפים לקבל מייעוץ עסק. האמת, אנשים לא יודעים כיצד לפנות לייעוץ עסקי אני בוחן שנים את הפניות של לקוחות ל"ייעוץ עסקי" ואת אלא

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן