האם כדאי לרכוש זכיינות

זכיינות! האם זה משתלם לרכוש זכיינות של מותג בתחום כזה או אחר? האם השיטה של הזכיינות טובה לזכיין וגם לנותן הזיכיון?

רבים הם האנשים המעוניינים לרכוש זיכיון של "מותג" מצליח ומוכר וגם פחות מוכר, החשיבה של זה הרוצה לרכוש זכיינות היא "למה לי להתגלח על עצמי ולעבור את כול חבלי הלידה של עסק, מוטב שארכוש זיכיון, אשלם דמי זיכיון, וכך אקבל מהרשת את כול האמצעים והכלים להגיע מהר יותר לפסגה.

 האמת! החשיבה היא נכונה. גם בסקר שעשו הבנקים בתחום זיכיון רשתות בתי הקפה עולה כי עסק הפותח זיכיון שכזה הסבירות להישרדות היא גבוהה יותר.

 אבל האם הכול ורוד

האם הזיכיון טוב לזכיין ולנותן הזיכיון?

 אז בואו נתחיל:

זכיין אשר רוצה לרכוש זיכיון באזור מסווים כאשר הרשת נותנת את הסכמתה להקמת הזיכיון באזור זה מוטב שלפני כול החלטה ייקח לו יועץ עסקי ויתחיל להסתובב בין סניפי הרשת השונים וישאל שאלות, ברור לי כי לא כול הזכיינים הפוטנציאלים ידעו לשאול את השאלות המתאימות, ראיתי כבר זכיינים שלא ידעו לשאול שאלות נכונות והאכזבה שלהם הייתה גדולה, יותר מזה יש זכיינים אשר רוצים למכור את זכייניתם, כאן השאלות שצריכות להישאל הם הרבה יותר פרטניות כולל לרדת לעומקם של הניירת של הזכיין. (מה שאומר "לא קונים חתול בשק")

 הדבר הבא אותו צריכים לעשות במקצועניות רבה הוא נושא החוזה.

אתם לא מאמינים איזה חוזים מכתיבים בעלי הזיכיון, חוזים דרקונים, חוזים עם שיני אריה מול הזכיין, חוזים המאדירים את נותן הזיכיון ושוללים כול זכות מהזכיין, חוזים המשאירים את הזכיין ערום כעריה לאחר שהשקיע הון בהקמת הזיכיון, התחייבויות לא שפויות ומקפחות המשאירים את הזכיין פעור פה ברגע שהוא מבין את מהות החוזה. האמת שבמקרים שאני נתקל בהם בנושא הזכיינות בישראל אני לא מבין איך עורך דין (המייצג את הזכיין) מאשר חתימה על חוזה כזה. ומתי מגלים את ה"מכה" שצריך להוציא את החוזה מהמגירה. ואז החגיגה גדולה.

 כ יועץ עסקי, אני יכול לקבוע כלל ברור בעסקים. "עסקים זה לא ביטוח בדיוק כמו שביטוח זה לא מה שאנו חושבים"  לכן לפני שחותמים על הסכם זיכיון, לפני שרצים לרואה החשבון, לפני שבוחרים עורך דין חובה להתייעץ עם יועץ עסקי, ואם הייתי יכול לספר לכם כאן כמה זכיינים שחתמו על הסכמים הגם שהיו מיוצגים ע"י עו"ד מסתובבים היום בלי עסק ועם חובות של מיליונים.

 אני יודע, אתם תגידו "לי זה לא יקרה" "יש לי עו"ד תותח" "הרואה חשבון שלי עבד במס הכנסה" ואני ישאל: מה הקשר?

איך שורדים עסקים

לפני שרוכשים עסק או זכיון חושבים!

 כמי שנותן ייעוץ עסקי אני יכול להעיד שהקשרים בין נותני הזיכיון לבין הזכיין הוא קשר "לא טוב" אם תשאל זכיין או נותן זכיינות בשאלה האם אתה מרוצה מהשיטה! רבים יגידו לך לא ולא. מדוע: כי האינטרסים של שני הצדדים מנוגדים, למה מנוגדים, מכיוון שהזכיין רואה את נותן הזיכיון כ"טפיל" שיושב לו על הקופה במקרה הטוב ואילו מוכר הזיכיון ינסה לאכוף את הסכם הזכיינות כמה שיותר. היום בעולם העסקי שלנו נגמרו ה"סחבק" ו "הסמוך" ו" הרגש" הכול מתבטא בתוצאה העסקית, בכסף.  

 כפי שנאמר לא הכול שחור ולא הכול ורוד, אבל כאשר רוצים להגיע להסכם זיכיון מניב, שלא ישאיר את הזכיין ללא התחתונים חייב האחרון לשכור לו יועץ עסקי ולא שום פיגורה אחרת על מנת שיבחן את נושא הזיכיון ולא ישאיר פתח לעתיד.

אדם וכספו זו זכות הקניין שלו אך לצערי בעולם העסקים האכזרי בו הגדול רומס את הקטן צריך לבוא מוכנים להסכם כול כך מהותי וזה יכול לעשות רק יועץ עסקי ולא עו"ד המתמחה בתחום המשפטי.

 הכותב הוא מומחה בפיתוח עסקי, ייעוץ עסקי, וליווי עסקים   

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא יצוא

נכון שכדאי לייבא מסין והמזרח

זהו! נכנענו! סוגרים את המפעל, מפסיקים לייבא מאירופה או מארצות הברית, מפסיקים כל ייצור מקומי! כולנו עוברים לייבא מסין, מהמזרח ומהודו. זהו! אין עתיד לייצור בישראל, אין עתיד לייבוא מאמריקה, לייבוא מאירופה . סיו! היא מנצחת!

מגזין עסקי

ייבוא מדובאי וייצוא לדובאי

דובאי ומדינות המפרץ כולל מדינות המזרח, שוק שעד היום היה שייך רק לחברות הגדולות כאשר ייצאו או ייבוא מוצרים דרך מדינות צד שלישי, ואילו היום נפתחו לכלל היצרנים, הסוחרים והמשקיעים בארץ, וזה הדבר היפה בשלום המדהים שהונחת לפתחנו.

מגזין עסקי

איך עושים עסקים עם דובאי והמפרציות

דובאי חלק ממדינות המפרץ אשר מדינת ישראל חתמה איתם הסכם שלום, ולא סתם הסכם שלום אלא הסכם יחסים נורמליים בין שתי מדינות, כלכליים, מסחריים, תיירות, מסחר בקיצור שלום של העם עם עם ולא שלום בין ממשלות. וזה הדבר היפה בשלום המדובר הזה, אומנם כולנו מתייחסים בזה בסקפטיות אבל בואו נראה.

הלוואת

אין עסק שלא צורך הלוואה

אני באופן אישי נגד הלוואות לעסקים, בטח שההלוואות האלה נדרשות במהירות, ללא תכנון מוקדם, עבור החלפת מכירות בהלוואות, עבור כיסוי שיקים, עבור ריפוד תזרים המזומנים, כל ההלוואות הנדרשות לצרכים אלה הינם רעל לעסק, ולקיחתם רק מכבידה על העסק וסוחבת אותו למטה.

עצמאות תעסוקתית - השמיים הם הגבול!
פתיחת עסק

העולם צועד לעבר עצמאות תעסוקתית!

לא זאת לא נבואה, אנחנו רק צריכים להסתגל למצב התעסוקתי החדש, האמינו לי כאשר תעשו את הצעד הזה גם המעביד הקודם שלכם ירצה לקנות מכם שירותים, ולא רק הוא, עזרו אומץ אם לא עשיתם את זה עד היום וצאו לחיים חדשים

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן