האם כדאי לפתוח עסק

חברת בי די פרסמה את סיכום מצב העסקים לשנת 2015 עם נתונים מדהימים כי 1 מכל 7 עסקים יפשטו רגל במהלך 2016

הדבר המדאיג שכל שבוע נסגרים 800 עסקים ובשנת 2015 נסגרו 44500 עסקים ונפתחו 50000 עסקים.

אני לא רוצה במאמר זה לחזור על המספרים הרבים והנתונים הסטטיסטיים שמופיעים בדוחות גם של BDI וגם של Da&B אלא אני רוצה להיכנס לשורש הבעיה לתופעה שנמשכת כבר שנים ואנחנו לא לומדים ממנה לקח או מוסר הסכל האם ההחלטה שלנו לפתוח עסקים חדשים בישראל אכן נכונה ומדוע נסגרים כל כך הרבה עסקים בישראל מדי כל שנה.

ברמה הכללית הרי שב-40 שנה האחרונות כל שוק העסקים בישראל עבר טלטלה אדירה אם ב מחיקה של קטגוריות שלמות, ההתפתחות הטכנולוגית המואצת בטכנולוגיה אבל לא בביקוש, כניסת מותגים בינלאומיים לשוק המקומי, פתיחת העולם כולו לאוקיאנוס של אפשרויות רכישה, להתפתחות המטורפת של המזרח ובעיקר סין אשר פרחה וצמחה ללא פרופורציה והחליפה קטגוריות שלמות של עסקים, מפעלים, בתי מלאכה חנויות, סוחרים ומה לא עוד.

נכון, לפני 40 שנה היו אולי מיליון איש בישראל והיום המספר הוא 8 מיליון איש אבל כוח הקניה לא יכול להכיל את כל השפע הזה.

ראו את רשתות המזון, על כל פינה רשת מזון אחרת, בתי הקפה במקום אחד 10 בתי קפה, ואם אני ימנה כל סקטור וסקטור אוכל למצוא כאלה בשפע.

היום כאשר אנו חושבים לפתוח עסק ולא משנה באיזה עיסוק ואנו רוצים שהוא גם יצליח אנו חייבים לתכנן את העסק שלנו מהנקודה הקטנה ביותר בתמהיל העסק ועד הנקודה הגבוהה ביותר בו.

בואו נחליט שבמדינת ישראל יש 99% מכל סוגי וקטגוריות העסקים.

בואו נבין שפותחים עסק היום בישראל יש כמותו עשרות אם לא מאות ואלפים.

אף עסק כבר לא יכול לרגש אף אחד.

ואילו אנחנו שבאים לפתוח עסק וחושבים על גימיק מיוחד נתפסים בו וזה המוטו שמוביל אותנו לפתיחת העסק.

אנחנו כבר לא יכולים לפתוח עסק שיתחרה במחיר (למכור בפחות מ-5 שקל כוס קפה) או להקטין את הרווח הגולמי של העסק ובכך לא להצליח להחזיק את ההוצאות הקבועות, ולהגדיל את האשראי הבנקאי שיכסה את ההפרש בין הרווח הגולמי לתפעולי זה מראש להצהיר "אני הולך לפתוח עסק, ולהתרסק!!!

היום אנו רצים לפתוח עסקים עם מחשבה תחילה, אבל לא עם מחשבה נכונה.

בכדי לפתוח עסק שיתקיים לאורך זמן ההשקעה בחשיבה ובניהול לאחר פתיחתו היא מעיקרו של עסק שרוצה להצליח ולהתקיים.

 

מיהם האנשים שרוצים לפתוח עסקים?

1. כאלה שעבדו במקום אחר התמקצעו שם ועכשיו הם רוצים משהו משלהם

2 כאלה שרואים חברים שפתחו עסק משלהם, נחשבים למצליחים, נוסעים במכונות פאר, שותים בירות עם החברה, ונהנים רק שהם לא יודעים כי רוב העסקים האלה חיים מכספו של הבנק שנתן הלוואות ואשראי הרובצות על בעל העסק כאבן שאין לה הופכים ומעשירים את הבנקים ואחר כך מוסרים את הבית לבנק.(ראו את רווחי הבנקים 8 מיליארד שקל בשנה), מי נותן לזה לקרות, העסקים שמנשימים את הבנק בריביות, עמלות, ורק תביאו כסף.

3. עסק טוב הוא עסק שמרוויח כסף ונזקק רק למימון ראשוני. וכאלה יש מעט מאד.

4. בחורים צעירים שגמרו צבא סיימו טיול ועכשיו "הופה פותחים בר" לספר לכם כמה בחורים כאלה התרסקו כבר בתחילת החיים שלהם.

5. כאלה שפיתחו רעיון, סטרטאפ, שמבחינתם הרעיון והסטרטאפ זה המילה האחרונה בדומה לפייסבוק או גוגל. אך אלה לא מבינים כי בכדי להגיע להצלחה דרוש משקיע שיברור את הרעיון מבפנים ומבחוץ ויוציאו לכם את הנשמה אם בכלל להשקיע זאת ועוד שבמקביל בעולם הגדול כבר חשבו על זה והתחילו ייצור בהודו.

 

אני לא רוצה חס וחלילה לדכא אתכם, אפשר לעשות עסקים, אפשר להצליח, אפשר להתקדם אבל הצורך לעשות את זה בליווי מקצועי הדוק וחד הוא חובה. יכול להיות שפנייה ליועץ עסקי יכולה לקבל חוות דעת שלא כדאי לפתוח את המיזם שרציתם אבל לכל הפחות זה ייתן מקסימום בטחון למיזם שלכם.

50 אלף עסקים שנגמרים בשנה אני קורא להם עסקים שלא נפתחו במחשבה תחילה, עסקים שהניהול שלהם היה קלוקל, עסקים שלא ידעו למנף את עסקם או להרחיב את המותג שהיה בידם, ועסקים שהתנהלו בריצה אחרי הזנב שלהם ולא השכילו לקחת כוח עזר מקצועי שיחשוב בשביל הראש העסוק שלהם בתפעול העסק ולא בתכנונו.

מאחר ולא הבאתי לכם מספרים סטטיסטיים אני מצרף לינק לכתבה

לסיכום הבאתי את הכתבה הזאת מתוך דאגה לאלפי העסקים הקיימים ואלה שעומדים להיפתח.

היו ערניים יותר מתמיד

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4764091,00.html

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4775323,00.html

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי שעובד
אימון עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי ההבטחות גדולות, ההבטחות בשמיים. "בוא איתי, ואראה לך את העולם". מדובר בשטיק שבעלי עסקים אוכלים, כי מי לא רוצה

יועץ עסקי
עובדים

ואוו כמה קשה להשיג עובדים ב-lowe-tech

לואו טק   בעולם בו ניתן לעשות המון כסף מהמחשב בלי לצאת מהבית, מה יכול לעודד אנשים לצאת לעבר "עבודות מסורתיות", ולמלא את השוק בכל

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן