האם כדאי לעמיד הלוואה יקרה מול פיקדון לא מניב

האשליה בעסקים.

כבעלי עסקים אנו מחפשים כול הזמן בטחון כלכלי שעליו נוכל לאחז במהלך עבודתנו.

אין עוררין כי מרבית העסקים נמצאים בקשיי תזרים, מימון מנוצל עד תום, גבייה מתעכבת וכ"ד.

לעומת זאת יש עסקים המחזיקים פיקדונות נזילים או נכסים המשועבדים רובם ככולם לטובת ההלוואות הבנקאיות והחוץ בנקאיות, פיקדונות אלא משמשים את העסקים כבטחון לאותם הלוואות או מסגרות חח"ד בחשבון העסקי.

מבחינת הבנק הרי שזה מצוין כי המודל העסקי של הבנק הוא מקסימום בטחונות לקווי האשראי על מנת לצמצם את החשיפה של הבנק (SOLO ) בטוחות כמו פק"ם או ניירות ערך וכ"ד. יותר מזה, הבנק מאפשר בטוחה מלאה רק במסגרת הפקדה לפק"ם (אשר אין בהם תשואה של אגורה אחת אלא אם מפקידים את הפק"ם לתקופה ארוכה אזי יש תשואה מזערית) ואילו על השקעות בנירות ערך או בקרנות נאמנות הוא קבע מדרוג " באיזה אחוז שווה הפיקדון לביטחון.

הבעיה המרכזית עם בעלי העסקים כי מחשבתם אומרת להם "אנו רוצים להשאיר את הפיקדונות כבטחון "ואולי" פעם! הם יהיו שלי!!! ומכאן הטעות הגדולה.

בתשואות ובריביות דה היום כאשר ריבית בנקאית יכולה להגיע עד ל-10% שנתי, וריבית על הלוואות בכרטיסי אשראי מגיעה אף ליותר שלא לדבר על ההלוואות מחוץ למערכת הבנקאית שם הלוואות ניתנות בריבית נשך לעומת תשואות הפיקדונות אותם הבנק מחייב כבטחון מגיעות לאפס מאופס וכנראה שעוד מעט נצטרך אנחנו לשלם לבנק על אחזקת הפיקדונות האלה, ההתניה של פיקדון מול אשראי הופכת להיות ללא כדאית ויעשה טוב בעל העסק אם יגבר על האמוציות והדמיון שלו כי "יש לו כסף בצד" יפרע את הפיקדונות ויקטין את ה-אובליגו (מסגרת) בבנק.

מכירות זה במקום הלוואות

גם אם חושב בעל העסק שהוא סוגר לו את השער לבנק הרי שהוא טועה טעות מרה מאחר ככול שאתה מקטין את אובליגו של העסק כך מתפנה יותר מקום לבקשה של הגדלת אשראי כזאת או אחרת זאת ועוד שעסק שחיי על מחזור אשראי כדאי שיעשה בדק ביית רציני ויבחן את כדאיות העסק או איך לשפר אותו.

בעלי עסקים וחברות מחויבים לשקול ברצינות מלאה את התנהלותם הכספית מהיסוד ועד הטפחות.

הכותב הוא דורון עמית יועץ ניהול עסקי.

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

יבוא מסין
יבוא יצוא

טוב לא ייצא לנו מייבוא מסין

טוב לא ייצא מסין "פלישתים עליך שמשון" (שופטים טז ט) זה בדיוק ההגדרה הנכונה על מעצמת העל "סין" רקע אין אזרח ישראלי או בעלי העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

יועץ כלכלי

עסקים! הכינו את עצמכם לתקופה קשה

עסקים הכינו את עצמכם לתקופת האטה כן, לא נעים לי לנבא את זה, ועוד יותר קשה לי להעביר לכם את החשיבה שלי אבל זו האמת.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן