האם חוזרים לשוק המניות בבורסה

המניפולציות בשוק ההון.

האם אנו צריכים להקשיב להכרזה הגורפת כי בשנת 2017 התשואה בבורסה לנירות ערך תעמוד על בין 5% ל-10%.

את הניבוי הזה אומר אחד מעובדי אחת השלוחות של הבנקים הגדולים במדינה ומיחסים  את ההערכה לתחום הקמעונאות האנרגיה והפיננסים.

מאחר ולא רבות הם הדרכים להשקעה מניבה במשק הישראלי הנובע מהריבית הנמוכה מאד, בורסה במחזורי עסקים נמוכים ובשערי מניות זולים הכרזה כזאת עלולה להחזיר את המשקיעים, את הקרנות, וכל אלה המשקיעים בבורסה לנהירה חזרה אל הבורסה בתל אביב.

ממעוף הציפור יש לי תחושה שיש כאן מניפולציה קטנה, בסך הכול מוסדות המימון בישראל ובעיקר הבנקים די משתעממים בפעילות הבורסאית הישראלית ואפשר לאמר כי כתוצאה מהמיתון הבורסאי נמנעים מהבנקים מוסדות המימון וחברות ההשקעה רווחים שהכירו לפני שנים רבות.

אני די חשדן ומודאג כאשר יוצאת הודעה שכזאת לעיתונות והתחושה שלי (אולי אני פראנואיד) שיש כאן יד מכוונת שמאד רוצה שהמשקיעים יחזרו אל הבורסה (יש הרבה שמרוויחים מזה גם אם הבורסה תפסיד בכללי בסוף שנה ולא תשיג תשואה מפתה של 10% (כנראה בשקלול)

אנחנו הרי למודי ניסיון כבר, ואנו יודעים שהסתברויות, תכנוני כלכלנים, דוחות האקסל, ואולי ההתבססות על נתונים שחלפו אין בטחון שאכן הם יתקיימו, האקלים העסקי הישראלי והעולמי הוא כל כך דינמי, הוא כל כך לא יציב בפרט שהרגולציה והטכנולוגיה משנות אותו השכם וערב.

כמי שעוסק ב ייעוץ עסקי אני יודע כי עסקים וחברות להם אני מייעץ או מלווה חייבים להמציא את עצמם כל יום מחדש, (הווה אומר אני צריך להחזיק במגירתי תכוניות לכל מצב משתנה) להתכונן ולהיות מוכן להחלטות רגולטוריות, לשינויי שכר, לשינויים דרמטיים בחוקי עבודה, בעליות מחירי חומרי הגלם, בשערי מטבע שהרי המצב הכלכלי בעולם ובחלק מאירופה עומד בפני שינויים דרמטיים שישפיעו על שאר המטבע (ראו מה קרה ללירה האנגלית)

קראו: למה אנחנו צריכים לממן לקוחות

יותר מזה, ההתבססות על נתוני הרווח בבורסה כפי שנכתב ע"י אותו כלכלן השייך לבנק מתמקדות ב-3 סקטורים אחד מהם הוא התחום הקמעונאי: תחום לא יציב המושפע רובו ככולו מתנודות שוק, ייצור מקומי, ייבוא, מזג אויר, ותחרות בלתי מתפשרת אשר מכריחה בזמנים מסוימים למכור במחירי עלות רק על מנת להוציא את ההוצאה התפעולית.

למעשה מה שאני בא ואומר שאין היום יכולת ניבוי של מה ירוויח או מה יפסיד, מה ייתן למשקיעים תשואה כזאת או אחרת ולכן כל משקיע יעשה את "החושבים" שלו ולא ייפול בסל ה"אולי" או "התחזית"

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו