גילאי 25 לפני פתיחת עסק הזהרו

בני 25 הולכים לפתח עסק חשבו קודם

רקע

בשנים האחרונות יוצאי צבא ואחרים אלה שכבר עשו את הטיול אחרי הצבא ואלה שהחליטו שלא לעשות את הטיול, אותם חברה שמאד רצו להיות אנשי עסקים, לחשוב על רעיונות שונים, להתאחד כמה חברים ולנסות להפוך את החלום שלהם בפתיחת עסק למציאות, כאשר הם מתבססים על כספים של מענקי שחרור, הלוואה מהמשפחה, שימוש בחסכונות או הלוואות למינם.
הם כל כך רוצים לפתוח עסק, להגשים פוטנציאל, לפתח סטרטאפ, לפתוח עסק חדש, לקנות זיכיון של רשת מפורסמת, הם רוצים לעשות זאת כמה שיותר מהר כי "אולי כבר מישהו אחר חשב על הרעיון שלהם וישיג אותם"

ואז מהלחץ הזה הם לצערי עושים כל כך הרבה טעויות, כי הם לא יודעים כלום וחצי דבר על פתיחת עסק, ניהול עסק, הכנה לניהול עסק, התמצאות בחיי עולם העסקים המטורף היום, הם במחשבה שאם הם יעשו תכנית עסקית, אזי העסק ילך בכוון של הצלחה, שגשוג ורווח,

סיפור

לפני מספר שנים כמה רשת שהתמחתה בתחום מסוים שיועדו לצעירים, כאלה בגיל 25 אשר ראו את העסק שהוצא להם בזכיינות על ידי אותה קבוצה שפיתחה את המיזם הזה, הרבה מאד חברה צעירים יוצאי צבא רצו לכוון העסק הזה, קנו זכייניות, שילמו במיטב כספם, לא בדקו, לא שאלו, לא התייעצו: התיעצו, כן! אם בני משפחה, חברים, כאלה אנשי עסקים, אשר המלצתם הייתה חותמת גומי עבורם ורצו לרכוש את הזיכיון מאותם אלה שפתחו את המיזם הזה.

לעומתם היו חברה פקחים שאמרו "רגע" בוא נלך ונתייעץ עם יועץ עסקי, ונקבל החלטה. אני עבדכם הנאמן קיבל פניות מקבוצות חברים אלה, ישבתי איתם, בחנתי את החומרים, ראיתי איך חלק מהקבוצה דוחפים לכן וחלקם ללא, זאת לאחר שהסברתי להם שהם הולכים לקנות חתול בשק ולהעשיר קבוצת יזמים שרק יקבלו כסף.
לשמחתי חלק קיבלו את המלצותיי ואלה שהיה להם ראש קל הלכו למיזם.

התוצאה היא: נפתחו קרוב ל-30 סניפים, הרווחים היו נמוכים שיצרו חובות לבעלים , הקטגוריה נפלה לאחר שנתיים שלוש (הרי אנו יודעים שבשנות ה-2000 כל קטגוריה מתחלפת בחדשה כל 3 שנים,) הסניפים נסגרו וכל ההשקעה של הזכיינים ירדה לטמיון + חובות שהצטברו להם.

קראו עוד

האם ניתן לסמוך על תכנית עסקית 

לא מוכרים בזול

כללי

האמוציות, הטמפרמנט, הילדותיות בחלק מהמקרים, ההסתכלות על האחר "כאילו הוא מצליח" שהרי אף אחד לא יודע על עסקו של השני, המוטיבציה הבלתי נילאת מביאה את בני הגיל המוזכר למצב שהם מוכנים לעשות הכול רק בשביל להקים את המיזם שלהם, ומכאן מתחילה הטעות שלהם.

כדוגמה!

1. אמונה מלאה שהמיזם שלהם "להיט" והוא רק יכול להצליח.
2. השני הקים ופתח, ותראה הוא עובד, למה שאני לא יעבוד?
3. האמונה שתכנית עסקית זאת המפתח להצלחה של העסק.
4. אמונה שמשקיע בעל ניסיון ירכוש או ישקיע במיזם.
5. קליטת מיידע מאנשים לא מקצועיים או מהרבה דעות שהם דעות סרק לא מבוססות.
6. הנכונות ל"מקסימום נפסיד בשנה הראשונה ונרוויח בשנה השנייה" מי מבטיח זאת?
7. השקעה כספית טרם נבחנו אלמנטים אקוטיים בצד העסקי מסחרי.
8. פתיחת עסק ללא כל מימון עצמי בתקווה לקבלת הלוואה.
9. חוסר ניסיון בכלל בתחום העסקי, הפרסום, השיווק, המתחרים, האפשרויות, הפוטנציאל "ובמילים אחרות "הליכה בין כדורי ה"ברד" הגדולים היורדים מהשמיים (מטאפורה)
10. גרירת אנשים בסביבה הקרובה של היזם למיזם מבלי להבין את ההשלכות.
11. להיות בוגר ובמידה והעסק לא נכון להגיד "לא הולך על זה" ולא להיקשר אמוציונאלית למיזם.
12. יזמים שחושבים שהם יודעים את הגלוי אבל למעשה את הנסתר שהוא הרבה יותר מהגלוי.
13. בחורים צעירים לא יכולים לאמוד את הקשיים, הם לא רואים מספיק רחוק בשביל להבין, הם מאמינים במיזם שלהם, במקסימום הם פונים למט"י (הרשות לעסקים קטנים) שנותן להם התייחסות לצד הכספי, השיווק המונוטוני אבל בלי הכנת "גרילה" לעולם העסקים.
14. החשיבה ש"אני יודע הכול" ואף אחד לא יודע את מה שאני יודע בטח בתחום המיזם שלי.
אלמנטים אלה שבאים מהשטח ואני חווה אותם יום יום עם חברה צעירים שפונים, מאד מצער אותי שהם לא מספיק מבינים מה הם צריכים לעשות, ואם מי הם צריכים כן להתייעץ ולקבל תמיכה מסיבית, וזה מביא למפלות של 45 אלף עסקים בשנה.

המלצות

1. כאשר אתם חושבים על מיזם או עסק בראש ובראשונה למדו את הנושא לעומק (התחום התפעולי של המיזם)
2. לאחר מכן תלכו לקבל ייעוץ עסקי מיועץ עסקי מקצועי, אם ניסיון, ולא אדם בפנסיה שמקבל משכורת ממשלתית- זה אומנם זול אבל זה הזול היקר.
3. על תחסכו על ייעוץ מקצועי זה יחסוך לכם הון כסף.
4. קיצורי דרך שיכול להביא אתכם יועץ מקצועי יקדם אתכם למטרה.
5. עד היום אולי הייתם שכירים, או קיבלתם משכורת צבאית, אתם צריכים להרגיל את עצמכם לחשיבה על סכומים גבוהים יותר, יועץ עסקי של המדינה זה לא יועץ פרטי, עם ניסיון, אם כלים רבים, אם יכולות ניהול.

לסיכום

העולם במילניום הקיים מתחדש מבוקר לערב ומערב לבוקר, מה שהיה נכון לאתמול כבר לא נכון להיום, צעידה עסקית בגישה אמפירית יכולה כן להוביל אתכם להצלחה, כל הסיפורי ספתא של תכניות עסקיות לא שוות את הנייר שהם כתובות עליהם ובטח לא את ההשקעה הכספית, עסקים היום לא מנוהלים בצורה לינארית מאחר והמספרים משתנים מכל הגורמים המרכיבים את העסק מיום ליום, היום החשיבה היצירתית בשילוב מוביל עסקים היא זאת שצולחת את התקופה וכל מה שהיה נהוג פעם כבר לא מתאים להיום.
את כל אלה אתם צריכים לדעת.
את כל אלה אתם צריכים לשקול כאשר אתם חושבים על מיזם עסקי
אתם צריכים להפנים שעסק זה לא מקום עבודה- עסק הוא מקום בו עושים אקסטרא  כסף.

אני מאד מקווה כי תפעלו נכון, בפרט בתקופה הנוכחית

לקריאת מאמרים נוספים לחצו בקישור

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

מכירות

אל תזרקו את הלקוחות המתלוננים לפח

התייחסות בעלי עסקים לתלונות וכיצד הדבר משמש כמנוע לצמיחה עסקית אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, או להחזיר ללקוחות את הכסף. בייחוד לא כאשר זה

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן