אסור לנו לעשות את הטעות שעשה דנקנר

מה אנחנו בעלי העסקים יכולים ללמוד ממקרה IDB ולדעתי המון.

אני לא רוצה להיכנס לכל הרקע הכללי של חברת IDB בניהולו של נוחי דנקנר, אלה רוצה להתרכז רק בשנים האחרונות לפעילותה ולחלק קטן מפעילותה על מנת שנבין איזה השלכות יש ממקרה זה גם על שאר בעלי העסקים הקטנים הבינוניים.

אני קורא לשתי הבעיות האקוטיות שהובילו את פסק הדין החמור שהושט על נוחי דנקנר ומרעיו כדלהל"ן

1. הרגולציה – כפי שקרתה בעשורים האחרונים ואשר מחקה קטגוריות, שינתה הרים וגבהות, פגעה בעסקים כל כך רבים, הגלובליזציה, וכל דבר רע שרק אפשר לתאר בעבור עסקים בסדרי גודל ענקיים וקטנים כאחד.

2. הרצון לשרוד, האגו, להחזיק בגבעול העשב האחרון על מנת לא ליפול לבאר.

ועכשיו אני אמשיל זאת אלינו בעלי העסקים קטנים כגדולים.

נכון, מצב העסקים היום כתוצאה מהשינויים הדרמטיים שקרו (הן ברגולציה, בשינוי פני השווקים, בריבוי הבלתי יאמן של עסקים, סטרטאפים, טכנולוגיה מחליפה כוח אדם, המזרח שהתפתח ומחק עסקים שלמים מחוסר כדאיות לייצר, הגלובליזציה והתחרות, שטחי המסחר על כל פינת רחוב ) הפכו עסקים טובים לעסקים שהתחילו להילחם מול המציאות הקשה. המחיר כבר לא היה מחיר, הלקוח כבר לא היה אותו לקוח נאמן, הבנק סיפק את כל יכולות האשראי שנתן לעסק ואז התפתח לו שוק האשראי החוץ בנקאי שגם הוא חילק אשראי לעסקים אבל אשראי שרובו הלך למחזור חובות ולהתגלגלות. לו היה אשראי זה הולך ברובו לפיתוח העסק (לא לפרסום) אלה הרחבת רצפת מכירה או הכנסת מוצרים סינרגטיים או יצור מקביל אזי אשראי זה היה מבורך ולמעשה בניהול נכון החברה או העסק היו יכולים להרים ראש אבל לצערי רוב האשראי שנלקח הלך לתחזוקת העסק וכיסוי על ההפסדים שהעסק יצר (יש בעלי עסקים שרואים דוח של רואה חשבון פעם בשנה עם רווח מסוים בצדו ומכריז) "העסק שלי מרוויח אבל איך אני לא רואה את הכסף" לכן רווח חשבונאי לא מספיק לקיומו של העסק" ואם תרצו תוכלו תקראו על ההבדל בין רווח חשבונאי לרווח גם תזרימי.

ובכדי לחזור לסיפור של IDB אזי מנהל החברה שראה כי עסקו "קורס" עסקה נכשלת בלאס ווגאס והכי דרמטי הרגולציה שריסקה את רווחי הסוללר ועל מנת לעמוד במחזור ההלוואות שלקח הן מהבנקים והן מהציבור עשה מעשה לא יעשה (לפי פסיקת השופט) ולו בלבד כי העסק יתגלגל עוד גלגול. עוד צעד עוד מעשה חיפזון ואני לא מאמין שיש כאן גם עניין של אגו למרות שאני מעריך את נוחי דנקנר כאדם ישר מאד (לא סתם הבנקים וגופים ציבוריים סמכו עליו) אך ראו לאיזה סיטואציה זה הביא אותו שנאלץ לפעול פלילית בכדי להחזיק עוד קצת את החברה שלו בתקווה שיהיה טוב.

וזה לא נכון, וזה מה שהרבה עסקים במדינת ישראל עושים.

אנחנו הרי ישראלים, אנו יודעים הכול, לנו לא נעים שהמשפחה החברים או הסביבה תדע כי כשלתי (לא באשמתי) אבל כשלתי כי לא ידעתי לנהל ולנווט את העסק בדרך אחרת מה שמחויב כל עסק היום לעשות.

תשקלו את הדברים היו אמיתיים עם עצמכם.

ועוד המלצה חודש אוקטובר השנה 2016 הולך להיות חודש מלא של חגים, תתארגנו, תוציאו לחופשות, על תחלקו שיקים דחויים בתאריכים אלה.

במידה ומצאתם טעות במאמר אנא כתבו לנו

 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן