אני אפתח חברה בע"מ

אני מעדיף חברה ולא עוסק מורשה!

את העסק הראשון שלי שהקמתי היה במסגרת חברה.

אז לא היו יועצים עסקיים שיכלו היו להמליץ לי אם לפתוח חברה או עוסק מורשה או עוסק פטור פשוט אני מתחושת בטן שלי החלטתי להקים חברה ולפעול במסגרת של חברה.

רבים הם המתלבטים בין הקמת חברה בע"מ או עיסוק במסגרת עוסק מורשה וכל זה נובע מחוסר ידיעה או הבנה ממשית מה ההבדל בין חברה לעוסק מורשה. בדרך כלל רואי החשבון או יועצי מס קבעו (בחלקם) כי עד סכום רווחיות מסוימת אין טעם להקים חברה וזאת בגלל טענות (מוזרות מבחינתי)

כגון:

א.  פנקסנות כפולה (נו אז מה כיצד זה פוגע בעבודת העסק?)

ב.  תשלום יותר גבוהה לרואה החשבון (ההבדל יכול להתבטא בעוד כמה מאות שקלים)

ג.  מאזן שנתי (בדיוק כמו שיועץ מס גובה עבור דו"ח שנתי כך רואה חשבון גובה עבור מאזן  שנתי לחברה בעלות קצת  יותר גבוהה)

ד.   שלום ייתר זה יכול אולי להסתכם ב-עד הכפלת הסכום ששולם לרואה החשבון או יועץ  המס בעבור עבודתו            במסגרת עוסק מורשה.

קראו עוד : יש לנו כתם בבנק אפשר להמשיך

 

בואו ניקח רק נקודה אחת איך הלקוח מחזיר את הכסף הזה. 

בתור עוסק פטור התשלומים למס הכנסה, מס בריאות, ביטוח לאומי מחושבים כאילו כל הרווח של העסק הוא הכנסה של בעליו, סביר שאם מדובר על עסק אז תשלום מס הכנסה הוא המקסימום לנישום, תשלום הביטוח הלאומי הוא המקסימום לנישום וכך גם תשלום מס הבריאות. הווה אומר עוסק מורשה משלם מיסים על הכנסתו כאילו היה שכיר ברמות הכי גבוהות.

לעומת זאת בעל עסק שהפך להיות בעל מניות בחברה שלו יכול להוציא לו תלוש שכר באיזה רמה וכאשר ירצה למשוך רווחים (לא חייב) (בעוסק מורשה הוא חייב להוציא את הרווחים כי זה המשכורת שלו) ובחברה ישלם מס ללא צורך בתשלום ביטוח לאומי (לחברה אין חבות ביטוח לאומי) וכשירצה למשוך כסף ישלם דיווידנד וכל כספי החברה הופכים להיות שלו פרטיים.

עצמאים עוסקים מורשים מתלוננים כל הזמן כי כל חודש הם משלמים מקדמות למס הכנסה וביטוח לאומי בלי לדעת אם בכלל ירוויחו בסוף שנה ואם כן הם מקבלים מכה מיועץ המס או רואה החשבון כמה כסף הם עוד צריכים להשלים לתשלומי המיסים, דבר אשר תופש אותם ללא הכספים והצורך לפתוח באר (הלוואה) שתכביד עליהם בשנה הבאה בה יצטרכו לשלם גם את תשלומי המס הקודמים וגם את המקדמות העכשוויות.

מי מבטיח לנו הכנסה שוטפת, תקופות טובות, אך לא משנה מה התקופה "קודם אנו משלמים את המס".

וזאת רק נקודה דרמטית אחת מני רבים בהבדל בין פעילות תחת חברה בע"מ לבין עוסק מורשה.

וממרום גילי המקצועי אני יכול להגיד לכם שרבים (לא כולם) הם יועצי המס שלא ממהרים להעביר לקוחות למסגרות של חברה בע"מ, והרי הסיבה ברורה (לא גורף) 

מה היתרונות שלנו בחברה

  1. תשלום מס אמת ולא מקדמות דמיוניות למס הכנסה ולביטוח הלאומי (מקדמות למס הכנסה יכולות להיעשות באמצעות "ניכוי מס במקור" או באחוז נמוך או בכלל לא בטח שנה ראשונה.
  2. הכרה בכל הוצאה של החברה מ-100% ועד אחוז מופחת בהתאם להוצאה.
  3. תשלום שכר לפי יכולת ולא תוצאה מוגמרת של ההכנסה.
  4. אפשרויות חשבונאיות רבות ברישום המאזן השנתי התואמות את צרכי קיום החברה והמשכיותה ולא תשלום חובה שיכול לתקוע את העסק לשנים.
  5. תכנון ארוך טווח.
  6. גמישות
  7. בטחון
  8. פיקוח ובקרה.

לסיכום

נכון הוא הדבר כאשר אנו פותחים עסק אנו באמת לא יודעים כיצד התקדם העסק אך מאחר ופתיחת חברה כמוה כפתיחת עוסק מורשה כאשר באים לסגור אותם אזי ההמלצה הטובה ביותר היא לפתוח חברה. חשוב שנבין שעסק שווה פתיחת חברה למה? כי לעסק צריך להתייחס כמו שמתייחסים לעסק ולעסקים ולא "לגעת לא לגעת" בעסקים אנו לא יכולים לדעת מה מצפה לנו.

מבקש לספר לכם סיפור 

פנה אלי לקוח בתחום החקלאות אשר פתח עסק כאשר יועץ המס המליץ לו לפתוח את עסקו במסגרת "עוסק מורשה" רצה מזלו של הלקוח וחודש לאחר שפתח את העסק זכה לחוזה שמן שהיה אמור להכניס לו בשנת המס סכום של 2 מיליון שקל ללא מע"מ.

למעשה הלקוח היה צריך להפוך את עסקו לחברה בע"מ שהרי זה היה ברור שחבות המס שלו תהיה גבוהה בסוף השנה והמקדמות שיושטו עליו יהיו גבוהות, אבל הראש היה שמח על העבודה שזכה, הכסף זרם, ויועץ המס לא האיר את עיניו של הלקוח, העסקה נגמרה, והלקוח נדרש לשלם בהגשת הדוח השנתי השלמה למקסימום התשלום לביטוח הלאומי ולמקסימום תשלום המס השנתי.

מובן שכספו אזל והוא נאלץ להיכנס לחובות דבר שמחק לו את חלום העצמאות אשר תכנן שנים.

וחזר לעבוד בתור שכיר בחברה חקלאית מבוססת.

 

עסקים זה לא משחק ילדים.

בעסקים יש חשיבות קרות ולא אמוציונליות.

לעסקים נכנסים ללא פחדים אבל עם מיטב התובנות וההבנות איך עושים עסקים.

כל אדם אשר מוכר "משהו" או נותן "שירות" כלשהו נקרא איש עסקים.

לא ניתן להיכנס לעסקים עם רגל אחת

זה או נכנסת כולך או לא "אמצע לא קיים"

בישראל עדיין לא למדו זאת ואנשים מנסים את השיטה "נגעת לא נגעת"

לפני שאתם נכנסים לעסקים או ממשיכים בעסקים שלכם: עצרו! חשבו! והכי חשוב התייעצו עם גורמים מקצועיים.

 

קראו עוד המלצות ומאמרים כיצד להתנהל בעסקים

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו