אני מרויח ולא רואה את הכסף! מה עושים

השאלה הרווחת בעיקר אצל עסקים הקטנים היא "מה נקרא עסק"

האם עסק זה גם הכנסה של 30.000 ₪ או עסק הוא בסדרי גודל של מאות אלפים?

אז כמו שאני נוהג להגדיר כ-יועץ עסקי, עסק שהמחזור שלו ללא מע"מ פחות מ-50 אלף ₪ אינו נחשב לעסק! כשכיר אפשר להרוויח יותר, שהרי מחזור של 50 אלף ₪ זה לא רווח של 50.000 ₪.

 כ-יועץ עסקי אני נתקל בקושיה של רבים מידידי בעלי החברות והעסקים שעדיין עושים את החשבון בצורה הזאת: הכנסות מינוס הוצאות זה הרווח של העסק! הווה אומר אם הם מסתכלים על מאזן רווח והפסד, השורה התחתונה היא הרווחיות של העסק.

ל-מה שבעלי עסקים או חברות קוראים הכנסות, אלו לא ההכנסות של העסק: הכנסות של העסק זו הדלתה בין מחיר הקנייה של חומר הגלם או המוצר לבין מחיר המכירה! אלה הם ההכנסות של העסק! אבל לא סיימנו! מכאן אנו צריכים לקחת את כול ההוצאות של העסק (מחוץ לקניית החומר גלם או המוצרים למכירה) לדוגמא: חברה המוכרת ביגוד צריכה לקחת את מחיר הבד + מחיר התפירה + מחיר האביזרים המקשטים את הבגד. נצא בהנחה ש- מחיר העלות הוא 5 שקלים והמוצר נמכר ב-10 שקלים, אזי נשאר לנו 5 שקלים לכלול בתוכו את שאר ההוצאות כמו שכ"ד, חשמל, מים, ארנונה, הוצאות הנהלה, רכבים, שליחויות, טלפונים, פרסום, שכר ההנהלה ומיסים. כול אלה צריכים להיכנס בתוך ה-5 שקלים וגם להשאיר רווח תפעולי כזה או אחר (רווח תפעולי אומר ההכנסה כולה-בניכוי עלויות חומר הגלם, בניכוי הוצאות הקבועות,) זהו הרווח התפעולי שממנו צריכים לנכות את אחוז המס כול אחד לפי איך שעסקו רשום, עצמאי משלם לפי מדרגות המס ועד 50% (מס הכולל את עלויות הביטוח הלאומי) ואילו חברה משלמת 26% קבוע מסך ההכנסה החייבת במס דהיינו הרווח התפעולי שנשאר.  

 כמי שנותן ייעוץ עסקי, אני נשאל "אז היכן הכסף" יש לי רווח תפעולי, אבל כול חודשים אני צריך להוסיף כסף לתוך חשבון העסק! במקרים רבים הפתרון לקושיה הזאת נובע מהעובדה שדוח רווח והפסד לא מקפיץ את החזר החובות של העסק לבנק, להלוואות, לכרטיסי האשראי בהוצאות האישיות (כי אם שילמתם בכרטיס אשראי של העסק הוצאות השייכות לעסק זה ירשם בדוח הרווח וההפסד) אך אם רכשתם כרטיס מפעל הפיס עבורכם הוצאה זאת לא תיכנס לדוח הרווח וההפסד. ולכן רבים הם העסקים שלא לוקחים בחשבון את החזר ההלוואות או לא מבינים שאפילו אם יש להם רווח חשבונאי עדיין יכול להיות להם מאזן תזרימי שלילי.

כ-יועץ עסקי אני ער לכספי ההלוואות נלקחות ע"י עסקים ולא דווקא לצורך פיתוח העסק אלה לכיסוי חובות, למילוי תזרים המזומנים, כספים אשר חונקים את העסקים בנושא ההחזרים ויכולים להפוך כערה על פייה. היום קרנות המימון בערבות מדינה שהפכו ללהיט החם בשוק, בראש ובראשונה בודקות את כושר החזר העסק או החברה ורק אחר כך בוחנות את הבקשה. זאת הטעות הבסיסית שעשתה מטי הרשות לעסקים קטנים בישראל שדאגה לרפד עסקים בהלוואות מקרנות כאלה ואחרות מבלי ללוות את העסק ביום יום ולדאוג כי הלוואה לא תזדקק בשנית לאחר תקופה של שנה או שנתיים.   

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו