אי שיוויון בין חברות עסקיות בישראל

אי שיוויון בין חברות עסקיות בישראל

 לא צריך להיות כלכלן גדול או אחד מרואי החשבון של שלושת הפירמות הגדולות בישראל בכדי להבין כי חברת טבע ה"ישראלית" כביכול חוגגת חגיגה חגיגית כול יום בדרך אל הבנק.

בסדר, אז "טבע" זו גאווה לאומית, "טבע" מעסיקה אלפי עובדים בישראל, "טבע" זוכה להכרה בינלאומית, "טבע" זה תרופות לאזרחי ישראל ולעולם. הכול טוב ויפה…והשאלה הנשאלת  היא מדוע עובדי "טבע" משלמים מס הכנסה בדרגות של 45% ומטה, ומדוע כול חברה בישראל משלם מס הכנסה 25%, ומדוע כול עצמאי בישראל מגיע לדרגות מס של 50% ו"טבע" זאת החברה שמקבלת מענקים מהמדינה משלמת רק 3.7% .

מישהו שם למעלה שקבע את המדיניות הזאת לפני 50 שנה יכול להסביר לאזרחי ישראל הן אם הם ציבור שכירים והן אם הם ציבור העצמאים, והן עם הם כול דבר שמהלך על הרגליים ומשלם מיסים. מדוע "טבע" משלמת רק "פרוטות" לקופת המדינה. מדוע חברה שמרוויחה 12.5 מיליארד דולר ב-7 שנים משלמת 459 מיליון דולר מס הכנסה?

האם זה בגלל הפחד הנורא ש"טבע" תברח ותעבור למדינה אחרת, מדינת עולם שלישי, הודו למשל, או זה אולי בגלל שהמדינה פוחדת לאבד מטבע חוץ כול כך חשוב למאזן התשלומים של המדינה, (ובכלל אם כול אפשרויות הספקולציות האם בכלל הכסף מגיעה למדינה או שהוא נשאר באיזה 500 חברות רשומות בכול העולם ובמאתיים מדינות) מי יכול להסביר לאזרח ואו לבעל העסק או לבעלי החברה מדוע מפעל כמו "טבע" לא משלם מס אמת. מס המוטל על כול גוף בישראל.

אולי בגלל גודל הרווחים, שהרי הרווח כול כך גדול אז עושים לו הנחה משמעותית, האם זה סביר, בטח יש כאלה דברים בעולם, אבל מדינה כמו ישראל שתקציב הביטחון שלה מתקרב לכמעט חצי מהתקציב השנתי יכולה להרשות לעצמה פריווילגיות שמרשות לעצמם, נאמר, מדינות סקנדינביה?

ומה עם כול המענקים ש"טבע" נהנית מהמדינה בתוקף היותה יצואן מס 1, וכול המענקים, והמפעלים המאושרים, ועוד מיליון שמות לכול מיני הטבות ומענקים שמעניקה לה המדינה, בצדק יסודה, אך לא בצדק מה ש"טבע" מחזירה למדינה.

שהרי אם ב-7 שנים מדברים על רווח של 12.5 מיליארד שקל ומתוכו שולם רק 459 מיליון שקל שזה 3.7% מס. זה פשוט שערורייה. האמת אני בטוח שהרבה מאזרחי ומבעלי העסקים במדינה בכלל לא ידעו שיש כזאת פריווילגיה לחברה כול כך גדולה בישראל, ואם לא נזרק לאוויר המוסג של "רווחים כלואים" עליהם אנו שומעים חדשות לבקרים אני לא יודע אם היינו בכלל מודעים לשערורייה הזאת. אבל זה באמת הצד הטוב בתקשורת שמביאה לנו את האמת מפנקסו של פנחס ספיר המנוח שר אוצר לשעבר  שהיה מנהל את המדינה וקובע מסמרות בהמשכה בפנקסו הקטן.

אוהבים את המילה "רפורמה" אז בואו נעשה רפורמה, הרבה שינויים ייזרקו לפתחה של הממשלה הבאה, הרבה אתגרים ותיקונים של תחלואי העבר יכולים לבוא ידי שינוי עם הפנים החדשות והצעירות המגיעות לכנסת הבאה, עוולת כזאת היא אחת מהם, שמדברים על שיוון אז שיוון לכולם, ומי שלא רוצה לחיות כאן או לייצר כאן שילך לאן שהוא רוצה. מדינת ישראל יש רק אחת.

דורון עמית

054-8087706

www.doronamit.co.il

doron@doronamit.co.il

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

חגי תשרי
יועץ כלכלי

התייעלות עסקית בתקופת החגים

התייעלות עסקית בתקופת החגים   בספטמבר 2021 תחול עונת החגים ועל פי כן יהיו כ-13 ימי עבודה זמינים. מדובר על כ-17 ימים בהם לא תתרחש

מגפ]ת דלתא
ייעוץ אסטרטגי

איך תשפיע מגפת דלתא על העסקים

איך תשפיע מגפת דלתא על העסקים   איך תשפיע המגפה על עולם העסקים? איך עסקים צפויים להתנהל? ומה הם סודות ההצלחה גם בתקופה זו של

יבוא מסין
יבוא יצוא

טוב לא ייצא לנו מייבוא מסין

טוב לא ייצא מסין "פלישתים עליך שמשון" (שופטים טז ט) זה בדיוק ההגדרה הנכונה על מעצמת העל "סין" רקע אין אזרח ישראלי או בעלי העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן