איך מתנהלים לאחר קריסת העסק

איך מתנהלים לאחר קריסת העסק

 בהמלצות המובאות כאן לבעלי עסקים אשר עסקם קרס יש השלכות מרחיקות לכת על פעולתם לאחר קריסת העסק , התנהלותם, תחושתם, והסביבה הסובבת אותם.

כמו שאחוז התמותה ידוע מראש כך אחוז העסקים הקורסים בגלל ניהול לא נכון גם כן ידוע מראש.

קריסה של עסקים אינה מחויבת המציאות, כול עוד אנו מדברים על עסקים כשרים המתנהלים לפי נהלים חשבונאים תקינים לא צריכה להיות סיבה ראויה לעיין כי העסק יקרוס. כול עסק המכניס פרוטה אחת יש לו יסוד לחיות והישרדות. הבעיה מתחילה ונגמרת בניהול ולשם כך יש יועצים עסקיים.

אך מאחר ודברים קורים, חשוב לי בכתיבת המלצות אלה להקל על חייו של פושט הרגל או בעל העסק שקרס.

אתחיל בהקדמה:

מדינת ישראל היא מדינת חוק. ולכן חוקיה מגנים גם על הנושים וגם על החייבים קרי פושטי הרגל או החייבים. יותר מזה מדינת ישראל ערה למצב הכלכלי השורר בארץ ורמות האשראי הגבוהות שחולקו לעסקים הן ע"י גופים פרטיים והן ע"י גופים חוץ בנקאים וקידמה רפורמות והמלצות לחקיקה המתאימים את המצב למערכות האכיפה, שמירה על הקניין של הנושה וכיבוד זכויות החייב, כמובן על פי אמות מידה אמתיות ולא שקריות.

כך גם שעסקך קרס, ואתה מרגיש כי עולמך חרב עליך יש אור בקצה המנהרה. הריבון אינו רוצה אותך כ"עני" לאורך כול חייך אלה רוצה לעשות הכול על מנת שתחזור למסלול חיים רגיל מבלי שטיפול נטל על הציבור. ולשם כך חוקק חוקים, קידם רפורמות, בתחום ההוצאה לפועל וכונס הנכסים הרשמי.

אין צורך במצב של קריסה או נפילה עסקית להפוך ל"מסכן" אתה לא מסכן, הממשל מכיר בך כנפגע של "שואה" כלכלית ועסקית.

הדברים האלה אשר כתבתי כאן בהקדמה אין בהם כדי לשפוך אור על כול העוסקים בתחום השיפוט והאכיפה, עדיין חוקים, רפורמות, המלצות של ועדות לקראת חקיקה לא חלחלו מטה אל השופטים, רשמי ההוצאה לפועל, כונסי הנכסים, עורכי הדין. אבל אתה כפרט חשוב שתדע על קיומם למען תתחזק ולא תשבר לחינם.

ועוד משהו לפני מתן ההמלצות: בשום שלב טרם הקריסה, שכול מקורות המימון שלך נגמרו, שהספקים עומדים לידך עם חבל התלייה, שהעובדים נפגעו מאי תשלום שכרם או הסוציאליות שלהם. שהבושה מכרסמת בליבך…אל תפנה לשוק אפור…תזהר. משם כול מה שכתבתי מעלה לא יעזור. שוק אפור זאת צרה ללא פתרון…

ולהלן המלצות להתנהגות במקרה של קריסה.

א.         אולי אפילו תרגיש הקלה שהציק הראשון שלך יחזור והעסק ייסגר. פתאום תרגיש תחושה של  אבן נגולה מעל ליבך, פתאום אתה לא צריך לחשוב מה אתה אומר למנהל הבנק שלך מחר. איך אתה מתחמק מהספק, ואיזה סיפור תמציא לעובדים. פתאום לרגע קט שקט נפשי בדיוק כמו רמטכ"ל שפושט את מדיו והטלפונים חדלו מלהרעיש.

ב.         ואז באה התקופה שעצתי לך היא – להתנתק…סע למקום רחוק, הסתגר בביתך, נתק טלפונים, אל תשוחח גם עם הקרובים ביותר אליך (חוץ ממשפחתך הקרובה) מהרגע שום דבר לא בוער. שום דבר לא דחוף, אין צורך לעשות שום הכנה, אל דאגה הנושים שלך יעשו הכול בשבילך.

ג.          פה אני אפסיק לרגע ואדגיש- כול האמור לעיל הוא במידה ונהגתה ביושר, לא הברחתה רכוש, לא קרסת בכוונה, לא  פגעת בכוונה, לא פגעת בקנינו של האחר בכוונה, לא ביצעת פעולות כספיות לטובתך האישית ולא למען הנושים שלך בכוונה ובזדון.- אלה כול מה שקרה לך היה נפילה עסקית טהורה. במצב כזה אתה מוגן.

ד.         לאחר תקופה קצרה של התנתקות, מצא לך עורך דין, או התייעץ עם עורך הדין הקבוע שלך ותחכה מוכן עם עצותיו לבאות.

ה.         סביר להניח שאם הייתה בעל מניות של חברה ולחברה יש רכוש, וכספים, וציוד ויש בה עדיין כסף חי ימונה לה כונס נכסים ע"י אחד מהנושים, ואם לא יכול להיות שאתה ברגע שהגעתה למצב של חדלות פירעון אתה תפנה לבית המשפט בבקשה למינוי כונס ואולי להליך של הקפאת הליכים שבה יכול הכונס לנסות ולמכור את העסק/החברה שלך.

ו.          למעשה חברה היא אישות משפטית נפרדת וכול חובותיה שלה הם.

            במידה וזה לא חברה או במידה ואתה הייתה ערב אישית כלפי החברה בבנקים, בחברות כרטיסי האשראי בחברות הליסינג, אולי אצל ספקים, אזי החוב של החברה הופך להיות חוב אישי שלך.

ז.          ואכן אם מונה כונס נכסים לחברה הרי שבאופן ישיר ומידי הוא מתנפל עליך (אל תלחץ-אל תפחד) אם פעלת ביושר – היושר הוא כלי המלחמה שלך מול כונסי נכסים שכול תפקידם הוא למצוא כספים השייכים לחברה בכדי לשלם את התחייבויותיה- במידה ומצא כספים אצלך יעקל אותם, והיה ולא מצא יחקור עם העברתה כספים או נכסים קודם לקריסת החברה, והיה ולא מצא כלום והשתכנע כי אכן אין לך כלום יתנהל אם הרכוש והכספים שתפש.

ח.         ואז אתה תצטרך להתמודד מול התביעות שיוגשו נגדך אישית.

ט.         עצתי לך, מאחר ורק אתה יודע את האמת כי הקריסה שלך לא נעשתה בזדון, אל תתנגד מול התביעות ותשפוך כסף רב לעורכי דין. זכור כי כאשר אתה קורס אין לך זכויות כמו שיש לעובדיך ואתה לא מקבל דמי אבטלה ובטח לא פיצויים למרות שהייתה שכיר בחברה שלך ושלמתה מיסים וביטוח לאומי בדיוק כמותם. הכסף שתשפוך על עורכי דין בלנסות להדוף את התביעות הכספיות מולך הוא כסף שהולך לזבל, גוזל את זמנך, ומאריך את זמן ההחלמה העסקית שלך.

י.          בקש מיד עם פתיחת התיקים לדאוג לקבל פסקי דין, לאסוף את פסקי הדין שחולטו כבר, לרשום את אלה שעומדים בפני חילוט ולהגיש בקשה מסודרת ללשכת ההוצאה לפועל להליך של פשיטת רגל.

כ.         עליך לשמוח ולהתגאות כי במדינה מתוקנת אתה חי  וחיי החייבים יכולים להיות הרבה יותר קלים בכדי לחזור לחיים חדשים ולהתחלה מחודשת במסגרת "הטייס שמטוסו התרסק עולה מיד לטיסת המשך"  הרפורמות בלשכות ההוצאה לפועל ואצל הכונס הרשמי של מדינת ישראל מקציבות את הסכום ואת הימים בהם תהיה פושט רגל ולא תצטרך לחכות לשנים בכדי שכונסי הנכסים שהם עורכי דין חיצוניים יהיה להם אינטרס למשוך את קבלת ההפטר בגלל פרנסתם בתיק. וכך לאחר שגילתה את כול רכושך, וכול רכושך נלקח כולל דירת המגורים שלך אתה אדם חופשי לאחר מספר שנים פטור מחובות.

ההמלצות שלי הם כלליות, ישנם הרבה מצבים שלא דומים להליכים שהזכרתי כמו הליכה לאיחוד תיקים דבר אשר משאיר את ביתך בידך, אך לאור הרפורמה וההמלצות שהוגשו השנה לשר המשפטים הממליצים להשתמש פחות בנושא של איחוד תיקים בגלל הפגיעה בנושים אשר מקבלים סכום קטן כול חודש, התיקים נערמים, והתשלום לא מכסה אפילו חלק קטן מהריבית על החוב. וזה לא הוגן מול הנושים שאת כספם שמו בעסקך.

בנוסף התייעצות אם עורך דין היא חובה, גם בית המשפט וההוצאה לפועל בפרט דורשת כי לחייב יהיה ייצוג הולם מולו על מנת שיידע את זכויותיו וחובותיו מול המערכת.

מה שחשוב הוא שאתה כחייב או כפושט רגל לא צריך להרגיש רע, לא צריך להתבייש, לא צריך להתחיל להיות מסכן וזה אחרי שנסעת על ג'יפ או על מרצדס, אתה לא מסכן, אתה אדם חכם, אתה עשייתה משהו בחיים שלך, אתה ניסתה, יכול להיות שלא יעצו לך נכון, יכול להיות שעשית טעויות, יכול להיות שלא הבנתה שלהתנהל נכון היום בעולם העסקים צריך יועץ צמוד. אבל אתה לא גנב, ואין לך במה להתבייש…אתה צריך להבין שאם לא עושים לא נכווים. שעושים יש מקום גם לכוויות ופציעות…

אם תנהג נכון, ושוב נהגתה ביושר, אתה תצא חזק ומחוזק מהקריסה הזאת…החיים הם בית ספר אחד גדול.

רוצה לשמוע עוד איך להתנהל במצבך

התקשר לדורון עמית יועץ עסקי  

054-8087706

www.doronamit.co.il

doron@doronamit.co.il

להורדת ההמלצות הועדה לשיפור ולייעול הליכי האכיפה והגבייה בישראל

להורדת ההמלצות – ל-רפורמה בהליכי פשיטת רגל של הכונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

חגי תשרי
יועץ כלכלי

התייעלות עסקית בתקופת החגים

התייעלות עסקית בתקופת החגים   בספטמבר 2021 תחול עונת החגים ועל פי כן יהיו כ-13 ימי עבודה זמינים. מדובר על כ-17 ימים בהם לא תתרחש

מגפ]ת דלתא
ייעוץ אסטרטגי

איך תשפיע מגפת דלתא על העסקים

איך תשפיע מגפת דלתא על העסקים   איך תשפיע המגפה על עולם העסקים? איך עסקים צפויים להתנהל? ומה הם סודות ההצלחה גם בתקופה זו של

יבוא מסין
יבוא יצוא

טוב לא ייצא לנו מייבוא מסין

טוב לא ייצא מסין "פלישתים עליך שמשון" (שופטים טז ט) זה בדיוק ההגדרה הנכונה על מעצמת העל "סין" רקע אין אזרח ישראלי או בעלי העסקים

ייעוץ עסקי
יועץ כלכלי

העסק שלכם לפני סכנה

עסקים בשנת 2021 והלאה חייבים להיות הרבה יותר זהירים. השפע הירד עלינו והגלובליזציה גרמה שהעסקים חיים על אדי כסף וזה מסוכן מאד יש לקרוא את המאמר המצורף בזה

פרסום
ייעוץ עסקי

פרסום: האם כדאי לפרסם ברשתות החברתיות

חברת APLE הכניסה אפליקציה המאפשרת ללקוחותיה בעולם לא לאפשר הופעה של פרסומות, ההחלטה דרמטית למפרסם בישראל כאשר הוא מאבד קהל של כמעט מליון איש ואישה, אז מה עושים?

הלוואת

יצירתיות בעסקים

יצירתיות זה מה שדרוש בעסקים בתקופה של תחרות קשה יצירתיות פותרת בעיות

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן