איך מנהלים תזרים מזומנים

איך מנהלים תזרים מזומנים.
לא פעם או פעמיים אני נפגש עם עסקים שלא מנהלים תזרים מזומנים!
מהו תזרים מזומנים!
פיקוח ובקרה על מערכת הכספים שנכנסת לעסק ועל הכספים שיוצאים מהעסק.
למעשה אנו מתנהלים בתוך מסגרות (מסגרות בבנק + הון חוזר) ועל מנת לעמוד בקצב כניסה ויציאת הכספים אנו חייבים לנהל תזרים מזומנים.

בעבר הרחוק נוהל תזרים מזומנים ביומן או פנקס שהיה מחזיק בעל העסק (ותאמינו שעד היום יש עסקים שמנהלים כך את תזרים המזומנים שלהם) היום יש לנו את גיליון האקסל המבורך למרות שבכל תוכנת ניהול הקיימת בעסקים וחברות יש גם את האופציה לנהל את תזרים המזומנים תוך שהתוכנה גם מתממשקת עם אתר הבנק ויוצרת שלמות מלאה ומעודכנת לאותו יום.

מה קורה היום בעולם העסקי.

לאור האקלים העסקי השורר היום במרבית העסקים בישראל, אקלים של תחרות קשה, שפע והיצע, חוסר נאמנות לקוח, קשיים בגבייה, ריבוי שיקים חוזרים, אזי קשה מאד לחזות את ההכנסה או ימי ההכנסה שמחויבים להיות רשומים בגיליון תזרים המזומנים (גיליון תזרים המזומנים מחולק ל שני חלקים: בחלק אחד מופיעים ההכנסות "התקבולים שמתקבלים" ובחלק השני מופיעים התשלומים כמו שיקים, הוראות קבע, כרטיסי אשראי שיורדים, משכורות, תשלום למוסדות והלוואות. היכן יש לנו בעיה ביצירת תזרים מזומנים מדויק? בצד של ההכנסות, שהרי הוצאות אנו יודעים לרשום בדיוק רב כי אנו שולטים על זה אבל הכנסות קשה לנו מאד לנבא וזה הקושי העיקרי בניהול תזרים בימינו אלה.

כיצד פותרים את הבעייה!

הדרך הנכונה לפתרון הבעיה הינה ריפוד של ההון החוזר בקופת החברה/עסק הווה אומר יש להשאיר בקופת החברה ובתוך המסגרות סכום כסף אשר ישמש לכסות את הפער בין התשלומים לבין התקבולים (לדוגמה: אם ניתן שיק של 100 שקל לתאריך מסוים אבל התקבול הקרוב הוא עוד כמה ימים ההון החוזר הוא זה שמשלם את השיק כאשר הכסף חוזר לקופה ביום קבלת התקבול).

קראו עוד: ב-2018 יהיה קשה לקבל הלוואות מהבנק

אם העסק במשבר קראו עוד המלצות

רוצים לקדם את העסק קראו

ובכן היכן הבעיה היום

רוב העסקים והחברות נמצאים כמעט על הגדר הווה אומר בקצה המסגרות שלהם ואף יותר מזה, מה שלא מאפשר להם שההון החוזר שלהם יממן תקופות או ימי שפל בתקבולים, עסקים אלה לא רק שעומדים בקצה המסגרת הם גם משופעים בהלוואות, בכרטיסי אשראי, ולמעשה חיים מהיד אל הפה "שזה מצב מאד מסוכן לעסקים".

עסקים וחברות שנמצאים במצב כזה או שהם לא מרוויחים חשבונאית (הכנסות – הוצאות) או שהם מממנים אשראי לקוחות מתוך ההון העצמי שלהם, או שהם מרוויחים חשבונאית (הכנסות – הוצאות) אבל לא מספיק לכסות את החזרי ההלוואות שלהם הווה אומר "הפסד תזרימי)

צריך לזכור שההסתכלות של בעל העסק או החברה היא לא רק בדוח רווח והפסד אלה גם בדוח תזרימי (כאשר העודף של הרווח החשבונאי מכסה את החזרי ההלוואות) לא ההוצאות.

המלצותי

א. חובה לנהל תזרים מזומנים ממוחשב בעסק/חברה
ב. חובה להשאיר "רזרבה" הון חוזר לכסות על הפער בין הכנסה להוצאה.
ג. במידה ואין בקופה מספיק הון חוזר יש לבקש מסגרת זמנית מהבנק (זאת בתקווה שלא כל המסגרות כבר מנוצלות בבנק)
ד. עסקים וחברות אשר מממנים לקוחות אשראי כדאי שישקלו מימון בשיטת ה-FACTORING אשר תקל על התזרים ועל המימון.
ג. יש אפשרות גם לעסקים לקבל שיקים מלקוחות מראש ולנכות אותם בבנק על מנת לצמצם את אובליגו שניתן ללקוח. (כמובן שיש להגיע להסכם עם הבנק שיעמיד מסגרת לשיקים דחויים)

מתי אנו מזהים סכנה לעסק?

1. כאשר אנו לא מרוויחים חשבונאית
2..כאשר אנו לא עומדים בהחזרי ההלוואות שלנו
3. כאשר אנו ממחזרים הלוואות.
4. כאשר אנו דוחים תשלומים
5. כאשר אנו מחליפים שיקים עם קולגות על מנת להפקיד בבנק ולקבל אשראי.
6. כאשר ניצלנו את כל האופציות שלנו לקבלת מימון
7. שאנחנו נמצאים על הגדר ב- תזרים שלנו.

כל אלה מדליקים את המנורה האדומה האומרת שהעסק שלנו בדרך לקריסה. כי אם אנו לא מרוויחים חשבונאית הווה אומר שכל ההלוואות וההוצאות שהוצאנו או ההלוואות שלקחנו לא יוכלו להיות משולמות אלה אם נצליח ליעל את העסק, ליצור הכנסה נוספת, לפרוס את התחייבויותינו, הכול בעזרת ייעוץ עסקי ולא לבד. כאשר עסק במצוקה בעלי העסק או החברה פועלים מהבטן ולא מההיגיון או מניהול תקין.

בהצלחה.

אנא קראו עוד מאמרים והמלצות בתחום העסקים 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

מכירות

אל תזרקו את הלקוחות המתלוננים לפח

התייחסות בעלי עסקים לתלונות וכיצד הדבר משמש כמנוע לצמיחה עסקית אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, או להחזיר ללקוחות את הכסף. בייחוד לא כאשר זה

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן