איך מנהלים תזרים מזומנים

איך מנהלים תזרים מזומנים

איך מנהלים תזרים מזומנים.
לא פעם או פעמיים אני נפגש עם עסקים שלא מנהלים תזרים מזומנים!
מהו תזרים מזומנים!
פיקוח ובקרה על מערכת הכספים שנכנסת לעסק ועל הכספים שיוצאים מהעסק.
למעשה אנו מתנהלים בתוך מסגרות (מסגרות בבנק + הון חוזר) ועל מנת לעמוד בקצב כניסה ויציאת הכספים אנו חייבים לנהל תזרים מזומנים.

בעבר הרחוק נוהל תזרים מזומנים ביומן או פנקס שהיה מחזיק בעל העסק (ותאמינו שעד היום יש עסקים שמנהלים כך את תזרים המזומנים שלהם) היום יש לנו את גיליון האקסל המבורך למרות שבכל תוכנת ניהול הקיימת בעסקים וחברות יש גם את האופציה לנהל את תזרים המזומנים תוך שהתוכנה גם מתממשקת עם אתר הבנק ויוצרת שלמות מלאה ומעודכנת לאותו יום.

מה קורה היום בעולם העסקי.

לאור האקלים העסקי השורר היום במרבית העסקים בישראל, אקלים של תחרות קשה, שפע והיצע, חוסר נאמנות לקוח, קשיים בגבייה, ריבוי שיקים חוזרים, אזי קשה מאד לחזות את ההכנסה או ימי ההכנסה שמחויבים להיות רשומים בגיליון תזרים המזומנים (גיליון תזרים המזומנים מחולק ל שני חלקים: בחלק אחד מופיעים ההכנסות "התקבולים שמתקבלים" ובחלק השני מופיעים התשלומים כמו שיקים, הוראות קבע, כרטיסי אשראי שיורדים, משכורות, תשלום למוסדות והלוואות. היכן יש לנו בעיה ביצירת תזרים מזומנים מדויק? בצד של ההכנסות, שהרי הוצאות אנו יודעים לרשום בדיוק רב כי אנו שולטים על זה אבל הכנסות קשה לנו מאד לנבא וזה הקושי העיקרי בניהול תזרים בימינו אלה.

כיצד פותרים את הבעייה!

הדרך הנכונה לפתרון הבעיה הינה ריפוד של ההון החוזר בקופת החברה/עסק הווה אומר יש להשאיר בקופת החברה ובתוך המסגרות סכום כסף אשר ישמש לכסות את הפער בין התשלומים לבין התקבולים (לדוגמה: אם ניתן שיק של 100 שקל לתאריך מסוים אבל התקבול הקרוב הוא עוד כמה ימים ההון החוזר הוא זה שמשלם את השיק כאשר הכסף חוזר לקופה ביום קבלת התקבול).

קראו עוד: ב-2018 יהיה קשה לקבל הלוואות מהבנק

אם העסק במשבר קראו עוד המלצות

רוצים לקדם את העסק קראו

ובכן היכן הבעיה היום

רוב העסקים והחברות נמצאים כמעט על הגדר הווה אומר בקצה המסגרות שלהם ואף יותר מזה, מה שלא מאפשר להם שההון החוזר שלהם יממן תקופות או ימי שפל בתקבולים, עסקים אלה לא רק שעומדים בקצה המסגרת הם גם משופעים בהלוואות, בכרטיסי אשראי, ולמעשה חיים מהיד אל הפה "שזה מצב מאד מסוכן לעסקים".

עסקים וחברות שנמצאים במצב כזה או שהם לא מרוויחים חשבונאית (הכנסות – הוצאות) או שהם מממנים אשראי לקוחות מתוך ההון העצמי שלהם, או שהם מרוויחים חשבונאית (הכנסות – הוצאות) אבל לא מספיק לכסות את החזרי ההלוואות שלהם הווה אומר "הפסד תזרימי)

צריך לזכור שההסתכלות של בעל העסק או החברה היא לא רק בדוח רווח והפסד אלה גם בדוח תזרימי (כאשר העודף של הרווח החשבונאי מכסה את החזרי ההלוואות) לא ההוצאות.

המלצותי

א. חובה לנהל תזרים מזומנים ממוחשב בעסק/חברה
ב. חובה להשאיר "רזרבה" הון חוזר לכסות על הפער בין הכנסה להוצאה.
ג. במידה ואין בקופה מספיק הון חוזר יש לבקש מסגרת זמנית מהבנק (זאת בתקווה שלא כל המסגרות כבר מנוצלות בבנק)
ד. עסקים וחברות אשר מממנים לקוחות אשראי כדאי שישקלו מימון בשיטת ה-FACTORING אשר תקל על התזרים ועל המימון.
ג. יש אפשרות גם לעסקים לקבל שיקים מלקוחות מראש ולנכות אותם בבנק על מנת לצמצם את אובליגו שניתן ללקוח. (כמובן שיש להגיע להסכם עם הבנק שיעמיד מסגרת לשיקים דחויים)

מתי אנו מזהים סכנה לעסק?

1. כאשר אנו לא מרוויחים חשבונאית
2..כאשר אנו לא עומדים בהחזרי ההלוואות שלנו
3. כאשר אנו ממחזרים הלוואות.
4. כאשר אנו דוחים תשלומים
5. כאשר אנו מחליפים שיקים עם קולגות על מנת להפקיד בבנק ולקבל אשראי.
6. כאשר ניצלנו את כל האופציות שלנו לקבלת מימון
7. שאנחנו נמצאים על הגדר ב- תזרים שלנו.

כל אלה מדליקים את המנורה האדומה האומרת שהעסק שלנו בדרך לקריסה. כי אם אנו לא מרוויחים חשבונאית הווה אומר שכל ההלוואות וההוצאות שהוצאנו או ההלוואות שלקחנו לא יוכלו להיות משולמות אלה אם נצליח ליעל את העסק, ליצור הכנסה נוספת, לפרוס את התחייבויותינו, הכול בעזרת ייעוץ עסקי ולא לבד. כאשר עסק במצוקה בעלי העסק או החברה פועלים מהבטן ולא מההיגיון או מניהול תקין.

בהצלחה.

אנא קראו עוד מאמרים והמלצות בתחום העסקים 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

מגזין עסקי

לאן נעלמו העובדים בתקופת הקורונה

תם מפרסמים מודעת דרושים, באופן טבעי אתם מאמינים בתוך תוככם שהנה מתחילים לזרום קורות חיים, עובר יום עובר יומיים, פה יש איזה טפטוף של קורות חיים, שם מגיע קורות חיים, אבל עובדים רציניים, איין. מה קרה? מה הסיבה? הרי יש אבטלה, המדינה משלמת הון עתק על חוק דמי אבטלה מאורכים, היכן נעלמו העובדים.

ניהול עסקים

עסקים צריכים להרוויח

אם יש לך עסק/חברה ואתה לא מרוויח, משהו בעסק שלך לא מתנהל כשורה.
עסק המטרה שלו להביא כסף, לגרום לבעליו לשפר את רמת החיים שלו ושל משפחתו ולהעניק לו חיים טובים יותר.

פתיחת עסק

רוצים לפתוח עסק בארצות הברית?

חושבים לפתוח עסק בארצות הברית, רוצים לקבל וחזה E-2 שזאת ויזת עסקים, בואו ניקח קצת חופש מהקורונה, ונראה איך אנחנו מגדילים את עסקינו, אומנם עכשיו נפתח לנו צוהר חדש במדינות המפרץ והאמירויות, אבל עד שדברים יהיו מסודרים ויסוכמו הסכמי הסחר ייקח עוד זמן רב , וכאשר זה יהיה רלוונטי תוכלו להתייעץ איתנו גם בפתיחת עסקים שם.

מגזין עסקי

לעבוד מהבית נכון או לא?

תקופת הקורונה קרבה בין העובד לביתו, מה שעשינו עד היום במשרד חלק מהעובדים עושים את עבודתם מהבית: יש חברות שנותנות שירותים לקהל גדול של לקוחות (שירות לקוחות) במשרדי ממשלה, חברות פרטיות, עסקים קטנים, מכל דכפין נוכל למצוא את אלה אשר עברו לעבוד מהבית.

שיווק באינטרנט

כולם רצים "לגמבו" סליחה לאינטרנט!

אינטרנט, שיווק באינטרנט, קניות באינטרנט, שמתם לב כמה פטריות צצו במהרה בתוך נגיף הקורונה, קצת על המכשולים שבדרך ועוד במאמר הבא

מכירות

האם הלקוח משיג אתכם

בארבעה עשורים אחרונים נהנינו מהטכנולוגיה שסיפקה לנו אפשרויות נרחבות כמעט בכל סקטור עסקי על מנת לייעל את העבודה, להחליף כוח אדם במכשור, ולעשות כל מה שאפשר טכנולוגית ליעל ולקצר תהליכים ומהלכים.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן