איך לפתוח או לנהל עסק טוב

יועץ עסקי מומלץ

מנהלי ההווה והעתיד חייבים לפני כלכלה, חזון!

כן אנו שומעים על מנהלים שמשתכרים סכומי עתק, בעלי תארים כאלה ואחרים, וניסיון שנים של עשייה עסקית, אבל אנו פחות מבינים שכל מבנה העסקים, שיטות הניהול, הראייה הניהולית, הלימודים האקדמאים טרם מילוי תפקיד ניהולי משתנה מהקצה אל הקצה כאשר אנחנו נתפסים עוד על קונספציה שניהול זה רק סוג מסוים של עסקים או חברות.

אומנם אני כותב כאן על מנהלים, שכירים, סמנכ"לים בקטגוריות כמו סמנכ"ל כללי, סמנכ"ל שיווק סמנכ"ל אדמיניסטרציה וסמנכ"ל כספים אך כוונתי גם לעסקים וחברות אשר בעליהם הם אלה שמנהלים את עסקם לא בהצלחה ייתרה ולא בגלל שהם לא מכירים את תחומם או התמחותם, את זה אני בטוח שהם מכירים ושוחים בהם, אבל היום לנהל עסק/חברה באקלים העסקי הנוכחי הפנימי והגלובלי צריך הרבה יותר מאשר להכיר את התחום המקצועי של העסק/חברה

אנו נמצאים בסביבה עסקית ש:

1. קטגוריות מתחלפות השכם וערב.
2. קטגוריה שהייתה מובילה עד היום כבר נכחדת ממחר.
3. המהירות שעסקים מאבדים את הדרישה למוצריהם או לשירות שלהם כל כך דינמית עד שהיא זורקת השקעות של שנים תוך יום אחד לכוון העולם מעלה.
4. העולם הטכנולוגי מתפתח בצעדי ענק תוך שעוד מדינות שעד לפני עשור לא ידענו על קיומם פורצים לשוק עם טכנולוגיות חדשות שהורגות טכנולוגיות שאתמול היו טובות.
5. התעשיה, הקמעונאות, רשתות השיווק, עסקים הולכים לכוון של התחברות עם ספק אחד "מטאורי" לדוגמא מוביל הדרך AMAZONE דבר שיכול להביא "אולי" בבוא הזמן את מקרה חברת ענקית הטכנולוגיה וואווי אשר ביטלה את הרישיון של היצרנית הסינית למערכת ההפעלה לסמארטפונים עליה הייתה בנויה בעקבות צו נשיאותי של ארצות הברית כאשר המשמעות היא ש-וואווי תקבל גישה לגרסה בסיסית של אנדרואיד בלבד לסמארטפונים שלה , השירותים המרכזיים של גוגל ייעדרו ממכשירים עתידיים. גם אינטל, קוואלקום ויצרניות שבבים נוספות מנתקות את הקשרים עם וואווי (תארו לכם שזכיינים ישראליים שהצטרפו לענק הקמעונאות AMAZONE תפסיק לזכיין כזה פעילות בגלל אלף סיבות.
6. ניהול חברות שלא נערכו לשינויים הדרמטיים שהתרחשו בהרגלי הצריכה בשוק המקומי, ובשוק העולמי במקום להגיע לחנות או לאולם תצוגה של יצרנים, הצרכן הישראלי יושב מול המחשב או הסמארטפון, ותוך קליק אחד קונים כל מה שרוצים מנהלים שלא הבינו את המגמה בזמן, מצאו את עצמן עם מלאים, חובות והתחייבויות שאי אפשר להמשיך איתם.

קראו עוד

חשבו על העסק שלכם יותר ולא תפלו

איך צוברים הון עצמי

ומה אם אותם עסקים או מיזמים שרוצים להיפתח?
החשיבה בזמן הקמת החברה, חייבת להיות דומה ליציאה מהרכב ביחד עם אפליקציית- WAZE כאשר אנו מכוונים את מטרת היעד של העסק המוקם והדרך להגיע אליו, קוראים לזה תכנית עסקית, נכון, לצערי תכנית עסקית הייתה טובה פעם כאשר השוק לא היה דינמי והפכפך כפי שהוא היום, כאשר כל יום מתחדשים ומחדשים עסקים, קטגוריות נופלות וקמות אחרות, כאשר לא ניתן לקמט את ההכנסות אלה רק ההוצאות, ולכן התכנת העסקית האמורה הפכה להיות מעבודה של כלכלן ואולי רואה חשבון לאישיות שהדמיון והיצירתיות שלו היא זאת שמכתיבה את התכנת העסקית (אני לא אומר שצריך שיהיה בתכנת את הצד הכלכלי אבל יותר חשוב הצעד היצירתי בדיוק כמו שאנו אוהבים לחבר בין היצירתיות של מנכ"ל APLE לשעבר TOM KOK אשר ראה חזון ויצירתיות ולא מספרים חשבונאיים. התכנת העסקית צריכה לקחת פרמטרים שלא היו עד עכשיו:

והנה כמה המלצות:

1. הסיכון הכלכלי יותר גבוהה מאי פעם.
2. הידיעה שאתה פותח עסק או חושב על מיזם הוא יפה ונחמד, אבל כמוך יש עוד כמה מיליונים בעולם שחושבים אותו דבר.
3. לא פותחים עסקים רק בחשיבה כלכלית, עסקים פותחים או ממשיכים בגישה ציורית, דמיונית, יצירתיות, שונות, ומנהל העסק/החברה חייב שיהיה כזה מעבר למקצועיות שלו בתחום עיסוקו, ואם אין בנמצא אדם אשר יכול להוביל את החברה בגישה יצירתית לוקחים יועץ עסקי חיצוני עם התכונות האלה.
4. תכנית עסקית צריכה להיעשות אבל בכדי להביא אותה כמה שיותר קרוב למציאות הנראית בהווה ובגישה אמפירית לעתיד חובה להסתכל עליה בגישה יצירתית ולא רק כלכלית.
5. תכנית עסקית שלב ראשון כתיבת התכנת ע"פ נתונים ולאחר מכן התאמתה למציאות. כולל אפשרות של סיכון מחושב בדיוק כפי שהבנקים נוהגים במתן הלוואות (הם בודקים את הלקוח, את ההיסטוריה שלו, האם עמד בהתחייבויות שלו, ולפי זה מדרגים וקובעים את אחוז הריבית שהוא יחויב כאשר בחיוב הריבית יש את הסיכון לבנק אם הלוואה זאת תוחזר או לא.

הערות:

אתם בטח זוכרים או אפילו אתם עצמכם הייתם פותחים עסקים בגישה של משכירים מקום, קונים ציוד, ממלאים חנות, מזמינים ריהוט למשרד, הולכים לאופיס דיפו לקנות ציוד משרדי והופ! יש לנו עסק עובד. זאת אחת הסיבות שבשני העשורים האחרונים עסקים יתרסקו ועוד התרסקו בעתיד.

לפתוח עסק היום זה כבר בגישה אחרת ושונה, לנהל עסק היום הן כבעלים והן כשכירים צריכים להיות הרבה יותר מעבר לתואר כזה או אחר, ניהול עסק דמיינו שיורד ברד ואתם צריכים ללכת בין טיפות הברד מבלי להירטב.

לקרוא המלצות ומאמרים נוספים

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

מכירות

אל תזרקו את הלקוחות המתלוננים לפח

התייחסות בעלי עסקים לתלונות וכיצד הדבר משמש כמנוע לצמיחה עסקית אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, או להחזיר ללקוחות את הכסף. בייחוד לא כאשר זה

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן