איך למשוך כסף מהעסק מהחברה

כיצד אני מושך כסף מהעסק או החברה שלי.

המאמר נכתב בראייה עסקית גרידא ולא מתוך ראייה של רואה חשבון.

המאמר מתייחס לעסקים הרשומים כחברה ולא עסקים הרשומים כשותפות או כעוסק מורשה.

 בעלי עסקים וחברות שואלים בדרך כלל את השאלה "כיצד אני מושך כספים מהחברה"?

ובכן יש מספר דרכים למשוך כסף מהחברה והם:

 א.         משיכת משכורת

ב.         משיכת דיווידנד ( דהיינו בסוף שנת מס החברה הרוויחה, שילמה את המס על הרווח ומהיתרה מושך בעל המניות דיווידנד אשר עליו יש מס מופחת ואין צורך לשלם ביטוח לאומי על המשיכה. (ישנם כול מיני סוגי עסקים ושיטות חוקיות למשוך דיווידנד בעלויות מס מופחתות)

 אבל כפי שאנו יודעים לא הכול ורוד בעולם העסקים, ולא כול החברות מרוויחות, ובכול זאת הם פועלות, נושמות ובועטות ובסוף השנה החברה מראה הפסדים (ולא רווחים) ולכן אינם יכולות למשוך כספים באמצעות סעיף ב מעלה.

יש חברות אשר במאזן השנתי מציגות הפסדים למרות שאולי היו להם רווחים חשבונאים אך לצרכי מס עושים רואי החשבון באופן חוקי להתאים את המאזן כך שהרווחים לא יצופו, לעומתם יש חברות אשר רוצות לגייס אשראי מהבנקים או ממוסדות חוץ בנקאים ואז רואה החשבון מתאים את המאזן לרווח כזה או אחר. יש גם חברות המשלמות מקדמות כול השנה או שמנכים להם מס במקור ואז רואה החשבון בסוף השנה מתאים את המאזן לרווח מסוים שהנגזרת שלו הוא תשלום מס (שכבר נוכה מהחברה באמצעות המקדמות או הניכוי במקור) .

נטבח נוסף בחשיבה הינו נושא תזרים המזומנים.

אנו מכירים את נושא תזרים המזומנים והקושי שלא, למעשה מי שנפגע מ-תזרים מזומנים צפוף או תזרים מזומנים הנשען על הגדר הם בעלי המניות העובדים בחברה אשר צריכים להתחשב ב-תזרים הצפוף ולא למשוך את משכורתם המלאה שלא לדבר על רווחים בסוף שנה.

הדבר מקבל חיזוק נוסף בזה שבמידה ובעל המניות מושך את המשכורת בגובה שקבע לעצמו אזי חלים עליו תשלומים עקיפים של ביטוח לאומי ומס הכנסה מס בריאות וכ"ד.

למעשה נמצא בעל המניות, העובד בחברה, זה שאחראי על ביצועי החברה, זה שעליו כול הסיכונים של החברה, ההתחייבויות הכספיות וכ"ד ללא יכולת למשוך שכר כפי שעובדיו מושכים.

הפתרון לסוגיה הזאת שהיא לחץ תזרימי המופעל על החברה אבל מצד שני גם בעל המניות חייב להתקיים הינה משיכת כספים תוך חיוב הכרטיס האישי של בעל המניות עם החברה (לכרטיס הזה קוראים "חו"ז" בעלים והוא למעשה משקף את ההתנהלות הכספית בין בעל המניות לחברה. כאשר בעל החברה מכניס הלוואות בעלים לחברה נרשם לזכותו הסכום שהוכנס בכרטיס החו"ז בחברה וכאשר הוא מושך כספים גם נרשמה הלקיחה בכרטיס החו"ז. (למעשה למשיכה של כסף מהחברה בדרך זאת אין חובת תשלום מס מידי או תשלום ביטוח לאומי – ההכנסות וההוצאות של בעל מניות מתנהלות בדיוק כמו שמתנהל חשבון בנק עובר ושב)  

מאמרים וטיפים לחברות 

למעשה זו הדרך החוקית למשוך משכורת מינימום, לשלם את המס והביטוח הלאומי המופחת למשכורת המינימום ובימי לחץ תזרימי לחברה היתרה של השכר תמשך כהלוואה מהחברה לבעל המניות.

כמובן שאסור לנו לטעות, על משיכות בעלים או על כרטיס חו"ז העומד בחובה כתוצאה מעודף משיכות כספים מהחברה חלים חוקי מס ודיווח במאזן השנתי של החברה ובעל המניות מחויב בריבית עבור הכספים שמשך (בדיוק כמו שהוא מזוכה בריבית והיה וכרטיס החו"ז שלו נמצא ביתרת זכות) ההמלצה היא לא להגיע ליתרות חובה גדולות מול החברה מאחר ואחר כך יראה מס ההכנסה (בצדק) את ייתרת החובה כהכנסה לצרכי מס.

כצעד זמני, עד להגיע החברה לרווח גם חשבונאי ובטח תזרימי  ניתן להשתמש בכלי הזה על מנת להתקיים ולשרוד וכמובן במקביל לפעול למען יכולת לשלם משכורת מלאה לבעלים בטח ובטח משיכה של דיווידנד באחוז מיסוי מופחת.

היבט נוסף שצריך לזכור הינו התנאים הסוציאליים המשתקפים מגובה המשכורת.

אובדן כושר עבודה, פנסיה, תביעות לביטוח הלאומי, ביטוח מנהלים וכ"ד. כול אלה הם חלק מהנזק האישי הנגרם לבעלי שליטה בחברה והיה ולא משכו משכורות בגובה המבטיח את עתידם, אך חשוב להבהיר כי בעל מניות יכול למשוך שכר גם בסוף שנת מס והדבר יחשב לו בכול התנאים הסוציאליים שהזכרתי כאן.  

הכותב הוא מומחה בתחום פיתוח עסקי וניהול 

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

להפיק את המקסימום מייעוץ עסקי

מאחר וייעוץ עסקי הוא לא דבר נלמד באקדמיה ההכשרה הנכונה של כזה זה ניסיון וכמה שיותר רחב ועדיף ניסיון של אדם שהיה בעצמו איש עסקים ולא כשכיר אלה כיזם כאן תשיגו עלות מול תועלת

יועץ עסקי שיווקי
הלוואת

יועץ עסקי שיווקי

ייעוץ עסקי מחייב את היועץ להתמחות בעולם השיווק והמכירות שהוא החלק המכניס כסף לעסק או לחברה, בכף ידינו נמצא כלי הפרסום האדיר מכל הדורות וכמי שמקדם חברה חייב שיתמחה מעבר להיותו יועץ עם ניסיון גם הבנה ומומחיות בבמה המרכזית של המכירות

עסק בקשיים
ניהול משברים בעסקים

עסק מדשדש

אלפי עסקים עומדים לקרוס ולא מרגישים את זה, למה? מאחר ומנכ"ל החברה או בעל העסק עסוק בתפעול העסק ולא בניהולו

סגירת עסק
הלוואת

האם לסגור את העסק?

בעלי עסקים מקבלים החלטות לסגור עסק לפני שהתיעצו עם יועץ עסקי, טעות

יועץ עסקי בכיר
יועץ כלכלי

יועץ עסקי בכיר

שאנחנו בוחרים יועץ עסקי כדאי שנבחר יועץ עסקי בכיר, למה? כי כאשר שוכרים יועץ עסקי לעסק או לחברה הוא חייב להיות בעל ניסיון רב וכזה תמצאו אצל יועץ עסקי בכיר

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן