איך לא תכשלו במיזם ופתיחת עסק

איך לא ליפול בפתיחת עסק יזמות

מאמר והמלצות זה מתכתבות עם המאמר הקודם שלי בנושא יזמות

יצא לי לקרוא מחקר על נושא היזמות של הישראלים. לפי מחקר זה רמת היזמות והרצון לפתוח עסקים בישראל עלתה בשנים 2016-2017 והיא נמצאת במקום ה-5 מסך המדינות המפותחות בעולם המערבי,

המשמעות היא כי 12.8% מהאוכלוסייה  (גילאי 18-64) נמצאים בשלבים הראשונים של הקמת העסק,  שלב ההתהוות וההקמה בהם העסק החדש לא שילם שכר מכל סוג יותר מ-3 חודשים, ושלב העסק הצעיר שמוגדר במהלך 3 חודשים ל-42 חודשים שבהם העסק שילם שכר או תגמולים.

פועל יוצא מהמחקר הוא כי עסקים והיזומות אינם שורדים למעלה מ- 3.5 שנים מרגע פתיחתם והופכים לנטל כלכלי כל זה גם בגלל שהעסקים והיזמיות התרכזו בתוכן המקצועי של העסקים ולא בהכנה ותכנון נכון בר קיימה ובניהול ברוח האקלים העסקי השורר בארץ ובעולם.

למעשה המחקר מצביע כי לשליש מהישראלים יש כוונה לפתוח עסקים חדשים ב-3 שנים הקרובות.

המחקר בחן את רמת הפחד מפתיחת עסקים ומיזמים חדשים ומצא כי אצל הגברים באוכלוסייה הפחד מלפתוח עסקים ולהיכשל גבוה יותר מאשר אצל אוכלוסיית הנשים.

מחקר GEM (Global Enterpreneurship Monitor) הוא מחקר השוואתי בינלאומי בנושא חדשנות, יזמות וצמיחה כלכלית, אשר החל בשנת 1999 ופועל כתוכנית מחקר רב-לאומית מתואמת, במטרה לספק הערכות ומדדים שנתיים על מצב היזמות בהתהוות, ועל ה"אקלים היזמי" במדינות המשתתפות. ייחודיות המחקר נובעת ממיקוד בחקר התנהגות היזמים כפרטים, ולא בעסק כארגון.

קראו עוד: צריך 2 לטנגו אני ורואה החשבון שלי 

מה אנו למדים ממחקר זה שהתפרסם לא מזמן

  1. יותר ויותר אנשים מבינים שבעולם החדש פתיחת עסק היא האלטרנטיבה לתעסוקה.
  2. שעולם השכירים הולך ונעלם עקב מחיקה של קטגוריות וטכנולוגיה.
  3. השינויים שעובר עולם התעסוקה הגלובלי.
  4. הצרכים המשתנים של האוכלוסייה הצורכת שירותים ומוצרים.
  5. אנשים הרבה יותר יצירתיים
  6. התפתחות עולם מיקור החוץ.
  7. הבנה כי מעבידים יעדיפו עובדי האאוטסורסינג ולא יחסי עובד מעביד בגלל עלויות מעביד
  8. רצון לשפר תנאים, איכות חיים, שפע
  9. הבנת העולם המשתנה מיום ליום.

היכן אנו מוצאים את הסיבה המרכזית לנפילת העסקים תוך תקופה קצרה.

 + כאשר אנו הולכים לפתוח עסק או לממש רעיון אנו חושבים על ברמה המקצועית של העסק (הווה אומר אם העסק מכוון לתחום מסוים אזי אנו יוצרים את כל הפיתוחים המכוונים למקצועיות שלו)

+ את הנושא המרכזי של תכנון העסק ברמה העסקית שלו אנו שוכחים (אולי עושים תכנית עסקית ביחד עם כלכלן המתארים תכנית פיננסית המבוססת אקסל, תאורטית אך לא מציאותית בהתחשב בתנודות הדרמטיות המתחוללות בעולם העסקים)

+ אנו חוסכים עלויות אשר מבטיחות את אחזקת העסק/המיזם לאורך זמן קרי התחברות ליועץ עסקי אשר יתמוך בבניית העסק/מיזם ובהכוונה בניהולו העסקי גרידא. (לעניין זה אני מבקש להבהיר שניהול עסק הוא לא רק הצד המקצועי שלו, באקלים העסקי של היום צריכים לנהל עסק לא רק מי שלמד מנהל עסקים או בעל מקצוע בתחומו אלא מי שיש לו ניסיון עתיר שנים בעולם הפיתולים המפותלים של עולם העסקים שזה אפשר רק למצוא אצל אנשים אשר ניהלו עסקים כעצמאים וידעו להתמודד עם כל המצבים)

+ יזמים חדשים ואפילו בעלי עסקים קיימים אין להם את היכולת לדעת את הנגלה והבלתי נגלה בניהול עסק בצד העסקי השיווקי, הכלים שעומדים לעסקים, קיצורי הדרך, הדרך לפתרון בעיות (שירותים אלה לא יוכלו להינתן ע"י רואה החשבון הנבחר מאחר וזה לא התמחותם-רבים הם העושים את הבלבול בין רואה חשבון או יועץ מס לבין יועץ עסקי וזאת בגלל הפחד של היזם החדש מנושא מס ההכנסה ולכן הם מעמידים את גורלם בידי רואה החשבון שבינו לבין יועץ עסקי הפער הוא גדול).

לסיכום 

הסיבה שכל שנה נסגרים למעלה מ-40 אלף עסקים נעוצה רובה ככולה בגלל שעסקים לא ידעו להתאים את עצמם לאקלים העסקי הנוכחי והמשתנה מיום ליום, לזה קוראים ניהול כושל, אני יכול לספר לכם שכמעט לכל עסק שאני מגיע מסכימים איתי בעלי העסקים או החברות שהם כשלו בהתאמת העסק לרוח התקופה ובניהול לא נכון.

עסקים לא יכולים להתנהל רק בתחום המקצועי שלהם, הם מחויבים להתנהל גם ברמה העסקית ניהולית, לא ניתן לבקש מבעל העסק או מנכ"ל החברה להתמודד עם ניהול העסק כפי שנדרש בתקופתנו אנו זה כמעט בלתי אפשרי, אפילו חברות גדולות המעסיקות סמנכ"לים לכל תחום כושלות ונופלות בגלל ניהול לא נכון בסופו של יום של המנכ"ל.

עסקים וחברות מחויבות להעסיק לפי שעות בריטיינר או בכל דרך אחרת יועץ עסקי מקצועי בעל ניסיון שילך עם בעל העסק או מנכ"ל החברה יד ביד וידברו שתיהם בגובה העניים. (למה יועץ חיצוני ולא סמנכ"ל או עוזר?) כי יועץ חיצוני נקי מאינטרסים ואילו עובד פנימי בהמלצותיו תמיד יהיו האינטרסים האישיים שלו כי כך הם התכונות האישיות.

צריך לזכור בפתיחת עסק/מיזם/עסק קיים אין את הפריבילגיה להיכשל.

לקריאת המלצות ומאמרים נוספים לחצו בקישור

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי שעובד
אימון עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי ההבטחות גדולות, ההבטחות בשמיים. "בוא איתי, ואראה לך את העולם". מדובר בשטיק שבעלי עסקים אוכלים, כי מי לא רוצה

יועץ עסקי
עובדים

ואוו כמה קשה להשיג עובדים ב-lowe-tech

לואו טק   בעולם בו ניתן לעשות המון כסף מהמחשב בלי לצאת מהבית, מה יכול לעודד אנשים לצאת לעבר "עבודות מסורתיות", ולמלא את השוק בכל

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן