איך לא פותחים עסק

איך לא כדאי לפתוח עסק

מבוא:

במאמר זה אני רוצה להתייחס לאותם אנשים צעירים וקצת יותר מבוגרים אשר חלומם ורצונם הוא לפתוח עסק משלהם, להגשים חלום של מיזם, לפתח מיזם חדש, רעיון של סטרטאפ או כל רצון וחשק להיות איש עסקים.

רבים מאותם אנשים מושפעים מהספרות הקיימת הנכתבת על תחום הפסיכולוגיה האנושית, חקר המוח והקשר בינו לבין התנהגויות שונות המשפיעות על היותנו או לא אנשי עסקים פוטנציאלים, או ספרים בתחום ההדרכה, המכירות, ההגשמה, הקשר בין הגשמיות להתנהלות האישית שלנו "כולם בטח זוכרים את יציאתו של ספר ה"סוד" ומהמהדורות המשך שלו (ספר אשר היה לרב מכר ואפילו תורגם לסרט) כולנו התלהבנו מהספר "הזאב מוול סטרית" ועוד מאות אם לא אלפי ספרים בנושא ומחקרים שנעשו ע"י אנשים כמו דן אריאלי ואחרים.

אין ספק שיש המון הגיון וחוכמה ברוב הספרים שנכתבו ויצאו לאור, אין ספק כי ספרים אלה שמשו מיליוני אנשים ברחבי העולם התוו להם קו מחשבה כזה או אחר בתחום שהם כל כך רצו בו ובאמת היו מורים ותומים בתחומים אשר כתבו עליהם.

למעשה יכולת למצוא בספרים אלה אשר כל כך הרבה מחברים כתבו אותם "ציטוטים" של ספרים אחרים בתחום, כלומר הרבה מאד משפטים, תובנות, תוצאות מחקרים וכ"ד הוזכרו כמעט בכל ספר אשר יצא לאור מטעם כותב כזה או אחר לפעמים כקופי פייסט ולפעמים בגישת "אותה הגברת בשינוי האדרת"

כיצד התפתח התחום

למעשה הבסיס של התוכן בספרים אלה מקורו מאמריקה עוד בשנות ה-40-50 כאשר סיפור ההצלחה של מנכל GM-GENERAL MOTORS, ויליאנט דורנט ייסד את החברה ב-1908ולמעשה אחרי 40 שנה לאחר שהחברה הפכה להיות החברה האמריקאית הגדולה בעולם כאשר הונה היה עצום, כל רבי המכר בתחום העסקים עסקו בחברה זאת והמנכ"ל שלה כדוגמה אישית להתפתחות של עסק. אין ספר טוב שיצא בארצות הברית ובעולם כולו שלא הביא כדוגמה לעשייה והתפתחות כ-GM (לאחר מכן המודלים היו IBM FACBOOK-APPEL-GOGEEL-) ובשנת 2009 החברה הלכה לפשיטת רגל מהדהדת.

קראו עוד

בני גיל 25-30 לפני פתיחת עסק היזהרו!

איך לא תפסידו כסף מפרסום באינטרנט

מכאן מתחיל העיקר של מאמר זה:

והשאלה הנשאלת: האם כל הספרות, והדוגמאות, וההעתקות, וחיבורי הקטעים, וההמלצות, והתובנות ממחקרים מדעיים שמשולבים בספרות זאת אכן מחזיקה מים במציאות הקיימת בעולם הגלובלי של שנות ה-2020 והלאה.
האם כמו ש-GM שימשה כדוגמה חלוטה ל"איך מנהלים עסקים" אשר כפי שציינתי הייתה לחברה המוזכרת ביותר כדוגמה להצלחה, מה שקרה לה עדיין יכול לשמש לנו כדוגמה או כ אורים ותומים של קיום עסקים או חיקוי של מה שהיה שם במאה הקודמת.

האם באמת כל הספרות שמתפרסמת נוגעת נכון, ועל פיה יש שנקבעים החלטות של יזמים צעירים או אפילו מבוגרים.

האם אין כאן הדבקה של איש את רעו לאמור "קרא את הספר הזה ותראה איך אתה מצליח בעסקים"?

כיצד אני רואה את הדברים

1. אין עוררין כי עולם העסקים של היום הוא לא אותו עולם של האתמול.
2. אין ספק אפילו קטן ביותר שאנו נמצאים באקלים עסקי ואנושי אחר מאד ממה שהיה בעולם העסקי אתמול ואפילו שלשום.
3. הגלובליזציה, התקשורת, התנהגות בן האנוש, אסיה, האינטרנט, הרצון של האדם לשנות ולהשתנות, להתבלט, להביא משהו אחר, השמיים הפתוחים, כל אלה הם נתונים אשר לא נכנסו אל מרבית הספרים אשר אנשים ובפרט אנשים צעירים יכלו או יכולים ללמוד מהם.
4. לא ניתן בשום פנים ואופן לקבל החלטה להקים עסק או לפתח עסק רק מקריאת הספרים הרבים שמסתובבים בשוק לאלפיהם (וזה לא שאני קורא לאנשים לקרוא ספרים אלה, ההפך, יש בהם תובנות אנושיות שמצויות אצל כל אחד מאתנו אצל האחד יותר ואצל השני פחות, וקריאתם חשובה אבל לא כמפתח להקמה של עסק או מיזם עסקי כזה או אחר.)
5. אני נתקל במהלך עבודתנו שיזמים קיבלו החלטות עסקיות בעקבות קריאת חלק מהספרות הזאת, אך כשיצאו לדרך הבינו עד כמה הם לא יודעים מה זה עסק? מה זה עסק בתקופה של היום ובטח של המחר, ומכאן הקריסה ואיבוד ההשקעה, מובטח!

לסיכום והמלצות

1. עסקים לא פותחים בגלל שקראנו ספר בתחום העסקים, מכירות, תנועות גוף, מחקרים שאין להם אבא ואימא.
2. חייבים לקבל את התובנה שבשנות ה-2020 עסקים חייבים להבנות בדרך אמפירית לחלוטין.
3. חייבים להטמיע שכל הפרמטרים הישנים אשר עדיין נהוגים אצל יועצים עסקיים או ארגונים ממשלתיים בחלקם כמו הסוכנות לעסקים קטנים, מט"י על כל סניפיה, עבר עליהם הקלח.(לא גורף)
4. תובנות כמו המילה "תכנית עסקית" שכל מי שהולך לפתוח עסק שגורה בפיו רק המילה "תכנית עסקית" (כאילו שהיא חברת ביטוח המבטחת את העסק החדש בביטוח גורף לאי כשלוון)
5. מאחר ובין הכתוב באותם ספרים לבין האישיות של האדם, חינוכו, דרך מחשבתו, ישנו פער עמוק אזי כל אחד ייקח בפרופורציה את הדברים הכתובים ולא יסיק מהם מסקנות לא נכונות שאם יפעל כך או כך אזי הצלחתו מובטחת. בטח לא בזמננו אנו בטח לא בהתפתחות הדרמטית העוברת על העולם המודרני של היום ומחר.
6. חובה על כל מי שחושבת "רק חושב על עסק" יתייעץ עם יועץ עסקי בעל ניסיון מוכח, בעסקים, התנהלות, הליכה בין הטיפות, ושוב הכי חשוב ניסיון העבר ההווה וראיית העתיד.

אסור לקחת בימינו אלה סיכונים, וכל אלה אשר מגיעים עם תכניות "גרנדיוזיות" או כאלה שרוצים להשקיע העסק או מיזם כלשהו כולל עסקים קיימים אשר רוצים לבצע תהפוכות בעסקם, עדיף שראשית יתייעצו אם בעל מקצוע בדיוק כפי שמתייעצים אם רופא בעת מחלה כזאת או אחרת.

לקריאת מאמרים והמלצות נוספות

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום


מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

ייעוץ עסקי שעובד
אימון עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי

למה בעלי העסקים מאוכזבים מייעוץ עסקי ההבטחות גדולות, ההבטחות בשמיים. "בוא איתי, ואראה לך את העולם". מדובר בשטיק שבעלי עסקים אוכלים, כי מי לא רוצה

יועץ עסקי
עובדים

ואוו כמה קשה להשיג עובדים ב-lowe-tech

לואו טק   בעולם בו ניתן לעשות המון כסף מהמחשב בלי לצאת מהבית, מה יכול לעודד אנשים לצאת לעבר "עבודות מסורתיות", ולמלא את השוק בכל

ייעוץ עסקי
אימון עסקי

איך שומרים על הלקוח המלצת ייעוץ עסקי

מתן שירות לצמיחה עסקית   "מנהיגים מתחילים עם הלקוחות, ועובדים אחורנית. הם עובדים ללא חת כדי להרוויח ולשמר את אמון לקוחותיהם. על אף שמנהיגים שמים

ייעוץ עסקי
מכירות

למה אנו חושבים שהלקוח שלנו

איך למצוא נותני שירותים שמלווים אותך גם לאחר שלב גביית התשלום   כתבה זו עלתה לאוויר, לאחר שאדם יקר לליבנו שאל אותנו, מדוע נותני שירותים,

ייעוץ עסקי
ייעוץ עסקי

איך לאכול את הבייגלה

אילו עסקים יכולים להמשיך לשגשג גם לאור המצב הביטחוני?   לפני שנדבר על התחזיות שלנו, באשר להשפעת האירועים הביטחוניים על העסקים במדינת ישראל, הבה נקפוץ

כולם רצים להייטק
ייעוץ אסטרטגי

כולם רצים להייטק, למה?

כולם רוצים להגיע להייטק – או לחופש כלכלי אמיתי?   מה ההבדל בין עבודה בהייטק לבין חופש כלכלי ואישי אמיתי? יש אנשים שמחפשים לעבוד בהייטק

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום


דילוג לתוכן