איך גורמים לעסק לשרוד/הבראת חברות ועסקים

המפקחת על הבנקים הודיע כי משנה הבאה הבנקים בישראל יוכלו לחלק יותר אשראי למגזר העסקי ואפילו לחלק דיבידנדים לבעלי המניות.

אני לא יודע אם זה חדשות טובות למגזר העסקי או חדשות רעות מאחר ולצערי המגזר העסקי חלקו לפחות לא מבין משמעותית מה עושות הלוואות לעסקים שכבר כך נמצאים אם תזרים מזומנים מלא בהלוואות.

ככלל הלוואות בנקאיות או הזרמות כספיות מהבנקים נועדו למינוף עסקי לדוגמה קבלן אשר רוצה לבנות פרויקט נדלן הן למגורים והן לעסקים משתמש עם כספי הבנק למימון הפרויקט כולל ערבויות שנותן הבנק לרוכש הנכסים ואילו הקבלן או היזם נהנים מההפרש בין לקיחת ההלוואות ועלותם למחיר המכירה. עוד דוגמה: מפעל רוצה להרחיב את קווי הייצור שלו במוצרים סינרגיים ואז הוא לווה מהבנק כסף על מנת להשקיע בציוד ובקו הייצור אך את ההלוואה הוא משלם מתוך מחזור המכירות שמייצר הקו החדש ולא מתוך המחזור הכספי הרגיל של הפירמה.

קראו איך נוכל למכור

למעשה מרבית העסקים המבקשים הלוואות זה בעבור כיסוי תזרים המזומנים, הזרמת כספים בתקופות של משבר כאשר נוצר חור תזרימי (ויש הרבה ימים כאלה במדינת ישראל ראה מלחמת שלום הגליל, המבצעים בעזה, חגי תשרי, ימי שבתון לאומיים ועוד) ולא רק בתקופות של משבר אלה בכלל כאשר הרווחים החשבונאיים והתזרימיים עולים על גובה ההכנסות של הפירמה.

במצב כזה מתחיל מרוץ של הישרדות, במצב כזה העסק לא מנוהל אלה מתנהל ע"פ כוחות המזומנים החסרים של הפירמה דבר שמכניס את הפירמה יותר לאגם הבוץ מאשר לניהול עסק תקין.

כמי שעוסק ב ייעוץ עסקי אני נתקל בלקוחות רבים אשר זה המצב החשבונאי והתזרימי הקורא אצלם בעסק, הם מעדיפים לקחת הלוואות, הם משעבדים בתי מגורים ונכסים, הם נכנסים להרפתקאות עם מלווי שוק אפור כאשר מה שהם רואים מול עיניהם שהשיק לא יחזור או שהעסק חייב להתקיים בחשיבה המוטעית "יהיה טוב" ואלו הם צעדים שאינם נכונים כחלק מהפעולות של הבראת עסק בקשיים.

עד כאן היה תיאור של מצב שקורה בהרבה עסקים ופירמות.

מכאן אני מבקש לתת המלצות לעסקים כיצד לפעול:

1. עם עסקינן בהלוואות שהם לצורך פיתוח כאשר יש תכנית מסודרת (המבורך ביותר זה אם קבלני בניין יכולים למכור את הנכסים עוד על הנייר מה שמבטיח את ההלוואה שלקחו או הליווי הבנקאי שנלקח.

2. באם מדובר בכל אותם אלפי העסקים המבקשים הלוואות לכיסוי תזרים מזומנים או חורים כאלה ואחרים אזי כאן צריכה להידלק מנורה אדומה גדולה ובעלי העסק ביחד עם יועץ עסקי חייבים לשבת על מנת לתכנן את ניווט ההלוואה ביחס ישיר עם התייעלות והתנהלות עתידית.

3. סטטיסטית עסקים או פירמות שלוקחים מימון מהבנק לסתימת חורים, או לשיפור תזרים המזומנים או תשלומים לספקים סביר שיקרסו תוך חודשים קצרים במידה ולא פעלו בצד השני בתכנון וניהול של העסק מחדש.

לפעמים או שלא לפעמים אנשים נוטים להאמין לשקר של עצמם ולפי כך הם פועלים, מחשבות כמו "העסק מרוויח ואז אוכל לשלם את ההלוואות" אינו נכון, אינו מדויק ובאקלים עסקי כמו שאנו נמצאים לא בטוח בכלל שהלוואה אחת מיותרת תפרק את כל העסק (מיותר שאזכיר בכל מאמר שלי וניסיון להדריך אנשי עסקים כמה עסקים קורסים במהלך שנה אחת וזאת מתוך ניהול כושל ולא נכון)

זכרו ברגע שאתם לוקחים הלוואה מהבנק או מימון לעסק חיצוני (על שוק אפור אני לא רוצה לדבר כי מי שלוקח הלוואה בשוק אפור מבחינת כל הפרמטרים זה עסק שעומד לקרוס אם לא קרס עד היום) אתם מחויבים בלקיחת עזרה ניהולית מקצועית שתבטיח לכם את הישרדותו וקיומו של העסק או הפירמה כחלק מתהליך של הבראת חברות ועסקים. כל הניסיונות האלה של (לקחת מהשפם ולשים בזקן) בדמות לא לשלם תנאים סוציאליים של עובדים, לדחות ספקים בתשלומים, לא לשלם את המע"מ ולהגיע לפריסה, גם הם כמוהם כמדרון אשר פוער את פתחיו מבלי יכולת להינצל.

חשוב לי לציין שבסוף יום לכל ההלוואות יש עלות בבנקים הם עד 10% בחברות כרטיסי האשראי הם עד 15% ובשווקים אפורים הם יכולים להגיע ל-20 עד 40 אחוז. אני לא כל כך בטוח שאתם מרוויחים את הסכומים האלה ובטח מבינים שלהציל את העסק שלכם זה לא הפתרון.

עסקים כן יכולים לחיות ויש להם את כל האפשרות בכדי לחיות להתקיים ולהתפרנס בכבוד רק שהם מחייבים ניהול תקין תקין מאד.

דורון עמית מומחה בתחום ייעוץ עסקי עכשווי

קטגוריות

תגיות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

הצטרפו להצלחה פגישת יעוץ ללא התחייבות

מלא את הפרטים ונחזור עוד היום

מעל 1600 תכנים העוסקים בעולם העסקים

מגזין עסקי

לאן נעלמו העובדים בתקופת הקורונה

תם מפרסמים מודעת דרושים, באופן טבעי אתם מאמינים בתוך תוככם שהנה מתחילים לזרום קורות חיים, עובר יום עובר יומיים, פה יש איזה טפטוף של קורות חיים, שם מגיע קורות חיים, אבל עובדים רציניים, איין. מה קרה? מה הסיבה? הרי יש אבטלה, המדינה משלמת הון עתק על חוק דמי אבטלה מאורכים, היכן נעלמו העובדים.

ניהול עסקים

עסקים צריכים להרוויח

אם יש לך עסק/חברה ואתה לא מרוויח, משהו בעסק שלך לא מתנהל כשורה.
עסק המטרה שלו להביא כסף, לגרום לבעליו לשפר את רמת החיים שלו ושל משפחתו ולהעניק לו חיים טובים יותר.

פתיחת עסק

רוצים לפתוח עסק בארצות הברית?

חושבים לפתוח עסק בארצות הברית, רוצים לקבל וחזה E-2 שזאת ויזת עסקים, בואו ניקח קצת חופש מהקורונה, ונראה איך אנחנו מגדילים את עסקינו, אומנם עכשיו נפתח לנו צוהר חדש במדינות המפרץ והאמירויות, אבל עד שדברים יהיו מסודרים ויסוכמו הסכמי הסחר ייקח עוד זמן רב , וכאשר זה יהיה רלוונטי תוכלו להתייעץ איתנו גם בפתיחת עסקים שם.

מגזין עסקי

לעבוד מהבית נכון או לא?

תקופת הקורונה קרבה בין העובד לביתו, מה שעשינו עד היום במשרד חלק מהעובדים עושים את עבודתם מהבית: יש חברות שנותנות שירותים לקהל גדול של לקוחות (שירות לקוחות) במשרדי ממשלה, חברות פרטיות, עסקים קטנים, מכל דכפין נוכל למצוא את אלה אשר עברו לעבוד מהבית.

שיווק באינטרנט

כולם רצים "לגמבו" סליחה לאינטרנט!

אינטרנט, שיווק באינטרנט, קניות באינטרנט, שמתם לב כמה פטריות צצו במהרה בתוך נגיף הקורונה, קצת על המכשולים שבדרך ועוד במאמר הבא

מכירות

האם הלקוח משיג אתכם

בארבעה עשורים אחרונים נהנינו מהטכנולוגיה שסיפקה לנו אפשרויות נרחבות כמעט בכל סקטור עסקי על מנת לייעל את העבודה, להחליף כוח אדם במכשור, ולעשות כל מה שאפשר טכנולוגית ליעל ולקצר תהליכים ומהלכים.

ייעוץ עסקי - דורון עמית

בעל עסק!

פגישת יעוץ ללא התחייבות עם דורון

מלא\י את הפרטים ונחזור עוד היום

דילוג לתוכן