על איזה יועץ עסקי הייתם מהמרים

במאמר זה אני רוצה להתרכז בייעודו בניסיונו ובתפקידים הקודמים שעשה "יועץ עסקי"

אין במאמר זה להשמיץ או להשפיל או לקרוא תגר על כלל היועצים העסקיים הפועלים בישראל אך יש בו כדי לתת את הדעת ולהבהיר מה תפקידו של יועץ עסקי בשנות ה-2016.

לפני שאתחיל במאמר אתן לכם כאן משפט אשר אני שומע מבעלי עסקים על מנהל החשבונות שלהם והמשפט השגור "הוא עבד במס הכנסה ולכן אני בטוח אתו" טוב, אתה יודע שאתה אומר את זה כי אתה לא רוצה להתעסק עם מס הכנסה ומעדיף שהרואה חשבון שלך שעבד במס הכנסה ומכיר את האנשים יוציא אותך מכל צרה.

אז ראשית למד שאף רואה חשבון לא יאבד את הרישיון שלו אם יכסה על שטויות שעשית, שנית אין צורך לפחד ממס הכנסה, ואם רואה החשבון שלך מאשר לך לעשות שטויות אז הוא "לא רואה חשבון" ואלה הסיבות בטח לא הפרמטר לבחור רואה חשבון: אבל זה היה להמחשה להמשך המאמר.

בעולם העסקים הקיים כאשר התחרות היא מטורפת, השוק רווי, הרגולציה משתנה מיום ליום, קטגוריות שלמות נופלות ומתרסקות ומוחלפות או בכוח עבודה סיני זול או בטכנולוגיה מתקדמת, כאשר לא ניתן לתכנן את היום של מחר וכל התכניות והתכניות באקסל משתנות ומתחלפות כמעוף המטוס ייעוץ עסקי הוא לא מצב שניתן לתכנן מראש ולהוביל על פי כללים מדודים וקבועים אלא ייעוץ והובלה עסקית שזורמת עם הזרם הווה אומר מוצאת פתרונות מידיים למצבים משתנים כל הזמן.

אין זה אומר שלא צריך להיצמד לתכנית עסקית כזאת או אחרת אבל כבר בכתיבת התכנית העסקית חייבים לקחת פרמטרים שלעולם לא נלקחו בתכנון ובהובלה של עסק/חברה.

אני שומע מלקוחות אשר מתלהבים מיועצים עסקיים אשר ניהלו מערכות גדולות, עבדו במפעלים או מוסדות גדולים, היו וניהלו מפעלי הייטק, השתתפו בתכניות ראליטי ותלמידיהם, בוגרים מגמות של תארים אקדמאים (שזה תמיד חשוב שיהיה) כאלה שנוהלו ע"י תקציבים ממשלתיים, בעלי הון, וכ"ד. אכן זה נשמע מכובד ונעים ומאד מושך אבל זה לא הניסיון או המקום שממנו צריך לבוא יועץ עסקי או יותר נכון יועץ ומלווה עסקי מאחר והייעוץ "פסה" אבל הייעוץ והליווי הוא מחויב המציאות.

העולם העסקי נמצא על הבמה המרכזית והיא השוק, הרחוב, האנשים, העסק עצמו, העובדים שלו הספקים והלקוחות שלו ולא בתוך דוחות האקסל והסטטיסטיקות. יועץ מלווה מוביל את העסק/החברה ביום יום בין טיפות הגשם או הברד היורדות עליו, הפתרונות הדרכים העקלקלות, השחייה אל מול הזרם היא זאת שיכולה להוביל את העסק להישרדות, להתנהלות, להשתפרות, לפתרון בעיות בכל תחום מתחומי העסק. ויפה שעה אחת קודם,

יועץ מלווה שיש לו את הכישורים האלה שמגיע גם מהאקדמיה אבל קודם כל משטח העשייה העצמאי שלו כמוביל, מעסיק, יוזם, מכוון, מכיר נפילות והרגיש עליות מטאוריות כזה שפועל מבפנים ולא מבחוץ לעסק רק הוא ואני חוזר רק הוא יכול להוביל עסקים חדשים כישנים להצלחה.

ניהול זה אומנות

אך זה רק טבעי שאנשים ירצו להיות מחוברים לאנשים עם תארים ובעלי שמות (קוראים לזה סלב) אבל לא זה מה שייתן לעסק או לחברה שלהם את מה שהיא צריכה.

נכון, אתם בטח מבנים שהמאמר מכוון, אבל לא. זאת האמת של ייעוץ עסקי. האמינו לי עברתי זאת על גופי.

במידה ויש טעות במאמר אנא כתבו לנו

 

אם גיליתם טעות בכתיבה אנה חזרו אלינו